Archiwum

Pies to nie rzecz

W piątek 19 lutego br. na zaproszenie  biblioteki szkolnej do Szkoły Podstawowej nr 3 w Łochowie przybył Tomasz Justyniarski, autor nowej lektury szkolnej. Pan Justyniarski jest też rzecznikiem Towarzystwa Obrony Zwierząt.  Swoje obserwacje świata zwierząt postanowił spisać  na kartach książki „Psie troski”, którą w konkursie Ministerstwa Edukacji Narodowej rodzice i nauczyciele uznali za najlepszą.

Wizyta w naszej szkole to odpowiedź na zaproszenie, ale też spełnienie misji, którą skutecznie pomaga wypełnić maleńka Toja - suczka rasy chihuahua. Spotkanie miało formę warsztatów. Autor odwołując się do przeżyć i  doświadczeń dzieci wskazał, że zwierzęta czują, podobnie jak ludzie.

Zrozumieć może je ten, kto uważnie słucha i obserwuje, a wtedy każde machnięcie ogona, szczeknięcie będzie tak oczywiste, jak mowa w języku polskim. Nasz gość mówił też, że zwierzęta potrzebują opieki człowieka. Wielokrotnie podkreślał, że każdy, kto decyduje się na żywe zwierzątko przyjmuje na siebie wielki obowiązek. Nie ma zwolnienia od tej powinności. Żywe zwierzątko to nie rzecz. Jego serduszko bije, ono czuje strach, ból, ale zadbane odwdzięczy się wielkim oddaniem. Możemy się o tym przekonać, czytając „Psie troski” - opisujące historię suki Bety i dziesięcioletniego chłopca - Adasia.

Po wizycie pisarza wielu uczniów ma tę książkę w domowej biblioteczce i to z dedykacją autora. Miłej lektury i spełniania marzeń, tych małych i tych dużych w oczekiwaniu na kolejne utwory pana Justyniarskiego.

SP3