Archiwum

Pasja, talent i wrażliwość

czyli o wystawie malarstwa Stefana Wernera w Galerii MiGOK w Łochowie

                W piątkowe popołudnie, 4 marca b.r. odbył się wernisaż muzyczno-poetycki i wystawa obrazów Stefana Wernera, który zaszczycił łochowską galerię swoją obecnością i twórczością. Artysta mieszka i tworzy w Ostrowi Mazowieckiej. Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i państwowych w kraju i za granicą. W sali reprezentacyjnej ostrowskiego ratusza wiszą portrety przedwojennych burmistrzów, które namalował
na podstawie starych fotografii. Dla szkoły w Kozikach wykonał portret rotmistrza Witolda Pileckiego. Jak wspomina Pan Stefan, córka Rotmistrza stwierdziła, że właśnie ten portret jest najładniejszym w Polsce. Jego prace znajdują się w galeriach w USA i niemal wszystkich krajach europejskich.

 

                Spotkanie z p. Stefanem było wyjątkowe pod każdym względem. Przede wszystkim jest fascynująco skromną osobą i pięknie opowiadający o swojej pasji malowania. Zachwycił otwartością na świat i drugiego człowieka, poszanowaniem prawdy, tradycji oraz empatią i wyjątkową wrażliwością. Jego obrazy to temat, kolor, faktura i jak sam podkreśla, bardzo istotny - wyraz. Szczególne miejsce w jego sercu zajmuje portret
Jana Pawła II, który namalował tuż przed postrzeleniem naszego papieża. Istotnie, jest zdecydowanie inny od tych, które powszechnie są nam znane.

                O pracach wystawionych w łochowskiej galerii, zwyczajowo już, prelekcję wygłosił znawca sztuki - Artur Szydlik. Jak zaznaczył w swoim bardzo interesującym wystąpieniu, prace malarskie Pana Stefana są mocno zakorzenione w tradycji, a ich twórca z dużą swobodą posługuje się takimi technikami jak: olej, akryl, pastel i jego własne techniki, dzięki którym faktury obrazu zbliżają się do płytkiego reliefu. Zaprezentowane malarstwo można podzielić na trzy kategorie. Portrety, które są realistyczne, wręcz fotograficzne i przedstawiają  osoby powszechnie znane z estrady i teatru oraz portrety mędrców, z których mimiki emanują uczucia gniewu, zatrwożenia, a może zdziwienia. Drugą grupę prac stanowią obrazy metaforyczne, zawierające symboliczne znaczenia. W nieokreślonych plenerach wyjętych jak gdyby ze snu, pojawiają się osoby, których obecność zakłada istnienie warstw rzeczywistości pozazmysłowej. Ujawnia się tym samym wyobraźnia i ciekawa osobowość twórcy. Kolejne prace na łochowskiej wystawie to martwe natury i fascynacje Artysty innymi kulturami. Malowidła, których podłożem są wietnamskie maty, zachwycają swoją specyfiką barw i tematów odwołujących widza do korzeni naszej cywilizacji i podróżowania po świecie.

Spotkanie ze sztuką ubogacone zostało występem naszych miejscowych artystów. Na pianinie pięknie zagrali uczniowie ogniska muzycznego Leon Hausner i Michał Woźniak. Goście wernisażu usłyszeli, także piosenki w cudnym wykonaniu Martyny Gawrych i Michała Woźniaka. Nie zabrakło, również utworów poetyckich inspirowanych twórczością Pana Stefana, a napisanych i wyrecytowanych przez Barbarę Ziółkowską i Danutę Grodzka-Wojdynę. Wszyscy artyści nagrodzeni zostali gorącymi oklaskami.
                Kolejną wystawę i wernisaż perfekcyjnie przygotowała opiekunka Galerii MiGOK Aneta Kowalczyk. Bardzo sympatyczne poprowadzenie spotkania i stworzenie przez nią fantastycznej atmosfery zasługuje na szczególne uznanie.

                Wystawa potrwa do 29 marca 2016 r. Zapraszamy do Galerii MiGOK w Miejskim i Gminnym Ośrodku Kultury w Łochowie od pon. do pt. w godz. 8:00 - 19:30.

Jolanta Abramczyk