Archiwum

W rytmie dojrzałego serca

Dnia 17 lutego 2016 roku w Miejskim i Gminnym Ośrodku Kultury w Łochowie w  ramach Łochowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku odbyły się walentynki. Organizatorami wydarzenia byli wspomniany wyżej Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie - Łochowski Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Łochowski Klub Poetycki przy Bibliotece Publicznej im. Medarda Downarowicza. To właśnie Seniorzy stanowili grono adresatów tego spotkania i z ogromną przyjemnością przybyli, aby uczcić święto zakochanych. Frekwencja była wysoka. Nie zawiedli również Goście. Pojawił się nowo wybrany Burmistrz Łochowa, Robert Gołaszewski.

Jego obecność szczególnie ucieszyła wszystkich zgromadzonych ponieważ był to dopiero jego trzeci dzień na stanowisku Burmistrza i miło, że znalazł czas by spędzić romantyczne popołudnie wspólnie z Seniorami. Zaproszenie przyjęli również przewodniczący Rady Miejskiej Łochowa, Andrzej Suchenek, przewodniczący Rady Programowej Łochowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Stanisław Grądzki, skarbnik Urzędu Miejskiego w Łochowie, Maria Komuda, Prezes oddziału Państwowego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego w Węgrowie, Danuta Grodzka-Wojdyna, przewodniczący Oddziału Rejonowego w Łochowie Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Aleksander Malinowski oraz właścicielka Agencji Banku PKO BP w Łochowie, Agnieszka Szewczyk, która była zarazem fundatorem tortu walentynkowego - ważnego elementu całego wydarzenia. Nie mogło zabraknąć również dyrektora Miejskiego i Gminnego Ośrodka Kultury w Łochowie, kierownika Łochowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku - Artura Lisa, dyrektora Biblioteki Publicznej im. Medarda Downarowicza w Łochowie - Beaty Załeckiej, pełnomocnika do spraw Łochowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku - Anety Kowalczyk oraz  przewodniczącej Łochowskiego Klubu Seniora - Janiny Gałązki.

Na przybyłych Gości i Seniorów przygotowanych zostało mnóstwo atrakcji. Spotkanie zainaugurowała Anna Szcześnik, następnie Stanisław Grądzki wygłosił słowo wstępne i zapoznał wszystkich zgromadzonych z tematyką miłości i święta, które obchodzono. W części artystycznej poprowadzonej przez Anetę Kowalczyk swoje wiersze zaprezentowali Seniorzy będący członkami Łochowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz  Łochowskiego Klubu Poetyckiego: Mariola Nadaj, Barbara Ziółkowska, Wanda Suchenek oraz Bogdan Mielecki. Choć bardzo się stresowali prezentując stworzone przez siebie utwory wypadli naprawdę znakomicie. Miłosna treść wierszy spodobała się wszystkim zgromadzonym, a autorzy otrzymali ogromne brawa. Podczas spotkania Gościom i Seniorom czas umiliła utalentowana młodzież z regionu Łochowa. Piosenki o tematyce miłosnej wykonały: Martyna Gawrych, Katarzyna Stolarska oraz Patrycja i Milena Wielgat. Utwory były nastrojowe oraz nie zabrakło tych, przy których Goście i Seniorzy podrygiwali się do tańca. Ponadto zaprezentowane zostały wiersze Stanisława Grądzkiego tworzące tzw. ,,Tryptyk Walentynkowy’’. Zgodnie z życzeniem autora wiersze odczytała Anna Szcześnik. Po części muzyczno-artystycznej przyszedł czas na gry i konkursy poprowadzone przez Wandę Suchenek. Seniorzy mogli brać udział w rozwiązywaniu przeróżnych zagadek i krzyżówek. Oczywiście wszystkie pytania dotyczyły walentynek i tematu przewodniego jakim była miłość. Nagrodą dla tych, którzy udzieli najwięcej poprawnych odpowiedzi były serduszka. Mamy naprawdę mądrych Seniorów ponieważ żadne pytanie nie sprawiło im problemu, a rywalizacja o serduszka była naprawdę zacięta. Po konkursach przyszła pora na rozdanie walentynek, które Seniorzy mogli anonimowo dedykować komuś kogo darzą sympatią. Odbyło się również losowanie wróżb walentynkowych. Ciekawe czy się spełnią. Być może skutkiem tego spotkania będzie nowa znajomość lub narodziny pewnego uczucia. Miejmy nadzieję, że tak się stanie.

Finałem spotkania była słodka niespodzianka - deser w postaci czekoladowego tortu w  kształcie serca. Po wystąpieniach artystycznych wszyscy mieli czas, aby przy torcie, kawie lub herbacie porozmawiać i podziwiać efektowną dekorację w postaci zawieszonych wysoko czerwonych balonów oraz przeuroczych świec i dodatków ustawionych na każdym stole. Dekoracja robiła duże wrażenie, a Seniorzy mówili, że czują się jak w pałacu. Te słowa świadczą o tym, że impreza, którą zorganizowano była na wysokim poziomie, a miłość i uczucia to bardzo ważne kwestie także dla Seniorów, którzy chętnie przybyli by świętować święto zakochanych.

Wszyscy uczestnicy kierują serdeczne podziękowania dla pomysłodawców i realizatorów wydarzenia, szczególnie dla Stanisława Grądzkiego, Anety Kowalczyk i Wandy Suchenek. Praca jaką włożyli w przygotowanie imprezy bardzo się opłaciła. Potwierdziły to uśmiechy oraz zadowolenie Seniorów, którzy na pewno będą mieli co wspominać. Obchody Święta Zakochanych w MiGOK uważam za bardzo udane                      i zorganizowane na wysokim poziomie. Młodzi ludzie mogą uczyć się od Seniorów jak obchodzić walentynki i okazywać sobie wzajemną sympatię.

Michał Krawczyk