Archiwum

Rozstrzygnięcie w drugiej turze

Dopiero druga tura przedterminowych wyborów na Burmistrza Łochowa, przeprowadzona 7 lutego br. wyłoniła osobę na to stanowisko. Wcześniej - 24 stycznia br. na terenie naszej gminy odbyła się tura pierwsza tych wyborów, w związku ze śmiercią Mariana Dzięcioła - dotychczasowego wieloletniego burmistrza naszej gminy. Do wyborów stanęło czterech zarejestrowanych przez Miejską Komisję Wyborczą kandydatów:

1. GOŁASZEWSKI Robert Mirosław, lat 49, wykształcenie średnie, zam. Łochów, zgłoszony przez KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ, członek Prawa i Sprawiedliwości.

2. GROTKOWSKI Sylwester Rajmund, lat 47, wykształcenie wyższe, zam. Jasiorówka, zgłoszony przez KWW SYLWESTRA GROTKOWSKIEGO, członek Platformy Obywatelskiej RP.

 

3. KALINOWSKA Urszula Anna, lat 46, wykształcenie wyższe, zam. Łochów, zgłoszona przez KWW URSZULI ANNY KALINOWSKIEJ, nie należy do partii politycznej.

4. KRASIEŃKO Rafał, lat 46, wykształcenie wyższe, zam. Myszadła, zgłoszony przez KWW PRACA, ROZWÓJ I UCZCIWOŚĆ DLA GMINY ŁOCHÓW, nie należy do partii politycznej.

Pierwszych trzech kandydatów prowadziło swoją kampanię bardzo dynamicznie, organizując szereg spotkań, szczególnie kandydat PiS-u Robert Gołaszewski, którego wspierali parlamentarzyści. Dosyć dużo widniało też banerów, a znacznie mniej plakatów. Kampania p. Krasieńki była właściwie niewidoczna, zatem i wynik nie mógł być znaczący. Efekty tej kampanii, poprzez nieoficjalne wyniki mogliśmy poznać już około godzinę po zamknięciu lokali wyborczych. Pierwszą turę wygrał z nieznaczną przewagą Robert Gołaszewski uzyskując 2436 głosów wyborców (39,8%). Tuż zanim  uplasowała się Urszula Kalinowska, zbierając 2336 głosów (38,1%). I to oni walczyli w drugiej turze o fotel Burmistrza Łochowa, gdyż żaden z ww. kandydatów nie uzyskał w turze pierwszej co najmniej 50% ważnych głosów. Całkiem udany wynik w pierwszej turze (jak na nasze lokalne warunki) uzyskał kandydat PO - Sylwester Grotkowski - 1188 głosów wyborców (19,4%), a mało znany kandydat Rafał Krasieńko zebrał 173 głosy (2,7%).

Natomiast w drugiej turze według nieoficjalnych wyników (godzinę po zamknięciu lokali wyborczych) Robert Gołaszewski uzyskał 3.184 głosy (52,16%) a Urszula Kalinowska 2.920 (47,84%). Gratulujemy zwycięzcy, gratulujemy wszystkim kandydującym tury pierwszej i tury drugiej, że potrafili walczyć o głosy wyborców w sposób godny miana człowieka, bez „ochlapywania błotem”.

Zdaje się, że to głosy wyborców Grotkowskiego zadecydowały (z tych którzy poszli również na wybory w ramach drugiej tury), iż w drugiej turze, tak jak i w pierwszej - Robert Gołaszewski uzyskał więcej głosów wyborców niż Urszula Kalinowska. Po pierwszej turze jego przewaga wynosiła 100 głosów a po drugiej już 264 głosy przy podobnej, prawie że identycznej frekwencji W tej turze 6.104 ważnych głosów (frekwencja 42,7%), a w pierwszej 6133 ważne głosy.

Po ponad 24 latach mamy zatem zmianę. Czy dobrą dla Gminy Łochów, dla naszego miasteczka, dla okolicznych miejscowości - czas pokaże. Za  dwa i pół roku wyborcy będą mogli zweryfikować swój wybór.

                R