Archiwum

(Nie)udane eliminacje

Po raz kolejny Łochów stał się miejscem eliminacji Mistrzostw Świata w Unihokeju, a hala sportowa przy ul. Wyspiańskiego przeżywała istne oblężenie. Oczywiście za sprawą naszych wspaniałych kibiców, gdyż w każdym z meczów, gdy grała nasza drużyna kibicowało jej co najmniej 1,5 tysiąca osób, a i w pozostałych meczach - niewiele mniej. W turnieju eliminacyjnym przeprowadzonym w dniach 3-7 luty br. spotkały się następujące drużyny: reprezentanci Hiszpanii, Niemiec, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Polski. W naszej drużynie mogliśmy podziwiać dwóch naszych ‘ziomali’ - Emila Filipowicza oraz Dawida Skurę. Dwie najlepsze drużyny eliminacyjnego turnieju dostąpią zaszczytu uczestnictwa w Mistrzostwach Świata w grudniu tego roku w Rydze (Łotwa). Uroczystego otwarcia eliminacyjnych mistrzostw, tuż przed meczem Polaków z Hiszpanami dokonali: prezes łochowskiej Olimpii - Janusz Sternicki i p.o. Burmistrza Łochowa - Urszula Kalinowska.

 

Dla Łochowa to bardzo duże wyróżnienie, gdyż mniej więcej w tym samym czasie, początek lutego br., na całym świecie rozegrane zostaną turnieje kwalifikacyjne do Mistrzostw Świata. Zespoły zgłoszone do eliminacji mistrzostw świata podzielone zostały na sześć grup: kwalifikacje strefy europejskiej (4 grupy), Azji i Oceanii (1 grupa) oraz Ameryki (1 grupa). Turnieje eliminacyjne zostaną przeprowadzone w  Nitrze  (Słowacja), Tallinnie (Estonia), Łochowie  (Polska),  Skofji Loka (Słowenia), Denver, Colorado (USA) oraz Pattayi (Tajlandia). Do Mistrzostw Świata kwalifikację otrzyma 10 państw europejskich (najlepsze 2 drużyny poszczególnych grup eliminacyjnych oraz 2 najlepsze zespoły z trzecich miejsc tychże turniejów), 3 kraje z Azji i Oceanii oraz 2 państwa z kontynentu amerykańskiego. Łotwa, jako organizator tegorocznych Mistrzostw Świata udział w imprezie ma zagwarantowany. Razem 16 drużyn.

Naszym celem (14 miejsce w światowym rankingu) był oczywiście awans na Mistrzostwa Świata. W pierwszym meczu z Hiszpanią (22 drużyna światowego rankingu) nasi reprezentanci wygrali niejako „na stojąco” - wynik 6:0 dla naszej drużyny był dobrą prognozą na cały turniej eliminacyjny. Drugi mecz i drugie bardzo wysokie zwycięstwo Polaków, tym razem nad Brytyjczykami (29 lokata w światowym rankingu) przykomplecie publiczności, głośno dopingującej naszą drużynę, kończących mecz wynikiem 14:1 - wlało w kibiców wielką nadzieję na awans. O nim jednak zadecydowało piątkowe (5 luty) spotkanie z Niemcami (7 miejsce w światowym rankingu).W dwóch pierwszych spotkaniach naszej drużyny z teoretycznie słabszym przeciwnikiem widać było umiejętność zachowania koncentracji. Na mecz z najcięższym naszym przeciwnikiem - Szwajcarią (3 miejsce w światowym rankingu) oraz wysoko notowanym zespołem niemieckim odpowiednia koncentracja to stanowczo za mało. Poświęcenie, wysokie umiejętności, determinacja, wola walki w zwycięstwo, wiara w awans zapewne do niego przybliżają. Wielu z tych elementów zabrakło naszej drużynie. Niestety przegrana i to sromotnie, bo 3:11 z Niemcami - od awansu zaczęła szybko nas oddalać. Następnego dnia w sobotę, z silniejszą znacznie od Niemców reprezentacją Szwajcarii, niespodzianek nie było. Przegraliśmy z nimi 3:12 (podobny wynik co z Niemcami dzień wcześniej). Mimo niedzielnych dwóch meczów (Szwajcaria - Hiszpania oraz Niemcy - Wielka Brytania) dla nas turniej zakończył się w sobotę. Awans uzyskali Szwajcarzy i Niemcy. My zajęliśmy trzecie miejsce z dorobkiem 4 punktów (dwa zwycięstwa, dwie przegrane), stosunkiem bramek 26:24. Pozostaje nam obserwować wyniki innych grup eliminacyjnych w Nitrze, Tallinnie i w Słowenii. Możemy jeszcze awansować, o ile znajdziemy się w gronie dwóch najlepszych drużyn, które zajęły 3. miejsce w swoich turniejach kwalifikacyjnych. Nadzieje są jednak znikome.

W zdobywaniu bramek był też akcent „łochowski” - Emil Filipowicz w meczu z Anglikami zdobył jedną bramkę, podobnie Dawid Skura w meczu z Hiszpanami. Najlepszym zawodnikiem Polskiej drużyny był Mateusz Antoniak z MUKS Zielonka, zdobywca 12 pkt wg punktacji kanadyjskiej i 11 bramek. Nasi „łochowscy” zawodnicy zebrali po 3 pkt i znaleźli się w pierwszej siódemce najlepiej grających w reprezentacji Polski.

R

Wyniki poszczególnych meczów turnieju eliminacyjnego Łochowie:

Szwajcaria – Niemcy 7:2

Hiszpania – Polska 0:6

Hiszpania – Niemcy 2:4

Polska – Wielka Brytania 14:1

Wielka Brytania – Szwajcaria 0:23

Niemcy – Polska 11:3

Wielka Brytania – Hiszpania 5:9

Polska – Szwajcaria 3:12

Szwajcaria – Hiszpania 19:2

Niemcy – Wielka Brytania 13:1