Archiwum

Inspirować innych

Dnia 29 stycznia, po raz pierwszy w roku 2016, w Galerii MiGOK (Galeria Miejskiego i Gminnego Ośrodka Kultury) odbył się wernisaż  Urszuli Sobotki z Ostrowi Mazowieckiej.  Na wystawie pojawiły się zarówno prace malowane techniką olejną na płótnie, jak i akrylową na papierze, a uroczystemu rozpoczęciu wystawy towarzyszyły niespodzianki poetyckie i muzyczne.

Urszula Sobotka malarstwem zajmuje się od niedawna. Na co dzień pracuje w Bursie Szkolnej, jako pedagog wychowawca. W jej obrazach „ mamy do czynienia z sui generis oglądem świata zewnętrznego w połączeniu ze światem duchowym - innymi słowy - wewnętrznym, gdzie znak, symbol, metafora czy swoisty plastyczny kalambur tworzą dzisiejszą postać sztuki pokazując tym samym bogatą osobowość artystki”

- stwierdził Artur Szydlik - filozof, znawca sztuki. Jej malarstwo powstaje pod wpływem muzyki i poezji, staje się również inspiracją dla poetów. Sama autorka prac zanim jeszcze zaczęła malować odnalazła się w pisaniu wierszy.

Prace artystów prezentowanych na wernisażach w Galerii MiGOK, mają inspirować innych twórców: poetów, muzyków. Tak więc malarstwo Urszuli Sobotki idealnie wpasowało się w tradycje Galerii. Na wernisażu, mogliśmy posłuchać poezji autorstwa właścicielki prac, a także lokalnych artystów: Barbary Ziółkowskiej, Bogdana Mieleckiego, Barbary Kowalczyk. Prace artystki spodobało się również  Joannie Jagiełło -warszawskiej  poetce, pisarce, malarce, piosenkarce, która specjalnie na wernisaż napisała dwa wiersze. Ponieważ nie mogła być osobiście, poproszona została o nagranie się na kamerze, co zostało później odtworzone na wernisażu.

Nie zabrakło również wspaniałej oprawy muzycznej. Wieczór uświetnił występ gitarowy Vinatiego Mariusza Żółkiewki, wirtuoza gitary elektrycznej, kompozytora, założyciela zespołu Sundaram.

Twórczość  Urszuli Sobotki wszystkim bardzo się podobała, ponieważ pobudza wyobraźnie a kolorystyka i gra barw świadczy o pozytywnym nastawieniu do otaczającego świata. Zarówno prezentowane prace, jak i oprawa artystyczna po raz kolejny podbiły serca Gości Galerii MiGOK. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy, która potrwa do 22 lutego 2016 r. Zapraszamy również na fotorelację z wernisażu, umieszczonej  na stronie https://www.facebook.com/Galeria-Migok-1539047203031330/?fref=ts

GM