Archiwum

Zabawa z pomocą w tle

Karnawał – to czas pełen dobrej zabawy, szaleństwa i radości. 23 stycznia 2016 r. w trakcie KARNAWAŁOWEGO BALU CHARYTATYWNEGO, organizowanego przez Fundację Leny Grochowskiej w Pałacu Łochów, można było nie tylko zaszaleć na parkiecie ale i pomóc rodzinie Wojciechowskich z Kazachstanu wrócić do Polski, gdyż środki pozyskane podczas organizacji imprezy zostaną przeznaczone na zakup mieszkania dla rodziny.

Podczas uroczystego wieczoru odbył się wernisaż wystawy poplenerowej będący zwieńczeniem dwutygodniowego  pleneru malarskiego oraz aukcja obrazów cenionych współczesnych malarzy polskich, jak i artystów nieprofesjonalnych

: Mari Dziopak, Jana Bonawentury-Ostrowskiego, Karola Bąka, Leny Grochowskiej, Janusza Lewandowskiego, Beaty Topolińskiej. Martty Węg, Moniki Krzakiewicz, Daniela Pielucha oraz Jana Wołka.

Bal karnawałowy poprzedzono uroczystą kolacją przygotowaną specjalnie na tą okazję przez szefa kuchni Pałacu Łochów Mariusza Ziółkowskiego.

Kilkadziesiąt tysięcy naszych rodaków, wywiezionych głównie do Kazachstanu chce wrócić do swojej ojczyzny. Jednak nie jest łatwo porzucić dotychczasowe życie i zaczynać wszystko od nowa, bez domu i pracy. Państwo polskie dysponuje zbyt małymi środkami finansowymi na powrót repatriantów. Właśnie dlatego powstała Fundacja Leny Grochowskiej, aby pomagać ludziom zrobić pierwszy krok w powrocie do Polski, która jest ich prawdziwym domem.

Dzięki pomocy uczestników koncertów i bali charytatywnych już część rodzin zamieszkała w Polsce. Są to: Państwo Anna i Paweł Przyłuccy z córkami z Kazachstanu, Pani Olga Libenko z synami z Uzbekistanu, Państwo Ludmiła i Mikolai Staszenko z Donbasu na Ukrainie, którzy zamieszkali w Łochowie, Państwo Antonina Penkova i Andrii Dmytriv z trzyletnią córeczką z Donbasu na Ukrainie, którzy stali się mieszkańcami Siedlec, a także Państwo Sergiej i Inna Czyżewscy z córkami z Kazachstanu, którzy zamieszkali w Zgierzu.

Już wkrótce Fundacja sprowadzi Panią Weronikę Kulikowską z rodzicami, na którą czeka mieszkanie w Piasecznie, a także rodzinę Państwa Wojciechowskich, która zamieszka w Siedlcach.

Poza pomocą repatriantom fundacja angażuje się także w działalność kulturalną. Od początku działalności zostały zorganizowane trzy plenery malarskie w Pałacu Łochów, 2 edycje międzynarodowego konkursu Sztuki Nieprofesjonalnej "Szukamy Nikifora" oraz Targi Rękodzieła Artystycznego i Jarmark Tradycji Wielkanocnych w Siedlcach.

Fundacja stale dofinansowywana jest przez Grupę Arche, która przekazuje 1% dochodu na działalność Fundacji.

                R