Archiwum

Policyjne info

Bezpieczne Przejście

W ubiegłym  roku na drogach powiatu doszło do 62 wypadków, w których wzięło udział 29 niechronionych uczestników ruchu drogowego. 6 osób zostało zabitych i 22 osoby ranne. Z analizy wypadków wynika, że sprawcami wypadków na pierwszym miejscu są kierujący samochodami osobowymi. W 10 przypadkach sprawcami wypadków byli piesi i rowerzyści.

A główne przyczyny wypadków powstałych z winy pieszych to wyjście przed pojazd, przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym oraz chodzenie nieprawidłową stroną jezdni.

 Piesi najczęściej wchodzą na jezdnię bezpośrednio przed jadącym pojazdem, zapominając, że nawet niewielka prędkość pojazdu nie daje kierującemu możliwości natychmiastowego zatrzymania auta. W przypadku kierowców podstawowe błędy to wyprzedzanie przed i na przejściach dla pieszych, nieudzielanie pierwszeństwa pieszemu.

Zatrzymany za jazdę po alkoholu

Do zatrzymania doszło na terenie gminy Łochów (23.01). Dyżurny węgrowskiej komendy otrzymał zgłoszenie o nietrzeźwym kierującym. Zatrzymany przez policjantów do kontroli drogowej 31-letni mężczyzna kierował Oplem w stanie nietrzeźwości. Miał ponad dwa promile  alkoholu w organizmie. Mężczyzna został osadzony w policyjnym areszcie. Grozi jemu nawet do dwóch lat pozbawienia wolności.

Apelujemy do osób, o zdecydowaną reakcję gdy widzą, że za  kierownicę wsiada osoba nietrzeźwa. Pamiętajmy, że każda ilość wypitego alkoholu obniża koncentrację, zmniejsza szybkość reakcji oraz powoduje błędną ocenę odległości i prędkości. Pijani kierowcy to śmiertelne zagrożenie na drogach!

Zatrzymany - kierował po alkoholu

Zatrzymanie miało miejsce na terenie Łochowa (16.01). Policjanci z ruchu drogowego zatrzymali do kontroli drogowej Mercedesa, którym kierował dwudziestolatek. Funkcjonariusze zbadali stan trzeźwości, miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Funkcjonariusze udaremnili jemu dalszą jazdę i zatrzymali prawo jazdy. Grozi jemu nawet do dwóch lat pozbawienia wolności.

Zdarzenie, którego nie było

Policjanci postawili zarzut 21-letniemu mieszkańcowi gminy Sadowne podejrzanemu o powiadomienie służb ratunkowych o zdarzeniu, którego nie było. Wprowadził w błąd Państwową Straż Pożarną, że pod mężczyzną na starorzeczu rzeki Bug zerwał się lód. Doszło do tego w połowie stycznia (16.01). Dyżurny straży pożarnej powiadomił policję o zerwaniu się lodu pod mężczyzną na starorzeczu Bugu. Na miejsce wysłano policję i straż pożarną. Wspólnie szukali miejsca, w którym doszło do zerwania się lodu. Takiego miejsca jednak nie znaleziono, ale ustalono dane mężczyzny, który powiadomił o całym zdarzeniu. 21-letni  mężczyzna usłyszał zarzut wywołania fałszywego alarmu. Grozi mu kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do półtora tysiąca złotych. W związku z tym, że sprawca wywołał niepotrzebną czynność służb ratunkowych sąd może również orzec nawiązkę w kwocie do tysiąca złotych.

Wypadek z udziałem pieszego

Do wypadku doszło 4 lutego na trasie Miedzna-Wola Orzeszowska, gm. Miedzna. Ze wstępnych ustaleń policjantów na miejscu zdarzenia wynika, że 49letnia kierująca Peugeot, na prostym odcinku drogi, w miejscu nieoświetlonym podczas wymijania się z innym pojazdem potrąciła pieszego, który z obrażeniami ciała został przewieziony do szpitala. 42-latek poruszał się poza terenem zabudowanym bez elementów odblaskowych, w stanie nietrzeźwości. Miał ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie. Apelujemy do wszystkich kierowców o rozwagę i ostrożność za kierownicą. Szczególnie o jazdę zgodną z przepisami ruchu drogowego i zdrowym rozsądkiem. Przypominamy niechronionym uczestnikom ruchu drogowego o używaniu elementów odblaskowych. Bezpieczeństwo na drogach zależy od nas samych - od decyzji, które podejmujemy.

                Na podstawie info KPP Węgrów