Archiwum

Uwolnij książkę

Bookcrossing to nowoczesna i oryginalna forma upowszechniania czytelnictwa. Działa na całym świecie. Zapoczątkowana została w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku, a już 2003 r. przeniesiona została do Polski.  Staje się ona coraz popularniejsza. Główną ideą ruchu bookcrossing jest celowe przekazywanie książek lub pozostawianie ich w takich miejscach, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej. Na terenie naszej gminy pierwsza taka półka została otwarta w grudniu 2014 r. w Szkole Podstawowej nr 3 w Łochowie. Zgromadzono tu prawie 500 książek. Większość tytułów to pozycje z zakresu literatury dziecięcej, ale są tu też książki reprezentujące literaturę popularnonaukową i piękną dla dorosłych.

              

                Raporty na temat stanu czytelnictwa w Polsce przygotowywane przez Bibliotekę Narodową od 1992 roku pokazują, że czytelnictwo to słaba, a zarazem wstydliwa strona aktywności Polaków. Wielu naszych rodaków nie korzysta z bibliotek. Więcej czasu spędza przed telewizorem, niż ze słowem drukowanym. Sposobem  upowszechniania czytelnictwa  jest wspomniana idea bookcrossingu. Dostępność książek w miejscach publicznych (sklep, ośrodek zdrowia, urząd) może zaowocować wzrostem zainteresowania książką. Próbując realizować to założenie i chcąc zachęcić mieszkańców naszej gminy do czytania nasza szkoła w uzgodnieniu z właściwymi władzami zorganizowała kolejne dwie półki bookcrossingowe. Jedna funkcjonuje w Publicznym Ośrodku Zdrowia (około 300 pozycji), a następna w Urzędzie Miasta i Gminy Łochów (prawie 100 książek). Dostępność konkretnego tytułu można sprawdzić na stronie http://bookcrossing.pl/ w zakładce Moje Półki. Dalej należy postępować zgodnie z instrukcją. Mamy nadzieję, że zainicjowana akcja spotka się z Państwa akceptacją i będzie cieszyła się powodzeniem.                  

Elżbieta Kondruś