Boże trąby ogłosiły

Jak nakazuje tradycja legacze oznajmili podczas mszy św. w Kościele Parafii Rzymskokatolickiej Niepokalanego Serca NMP w Łochowie oraz Kościele p.w. Bożego Miłosierdzia w Pałacu Łochów rozpoczęcie Adwentu.

XIV Mazowiecki Konkurs Gry na Ligawce „Melodie Bożych Trąb” organizowany przez Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie kierowany przez Dyrektora Artura Lisa odbył się 29 listopada 2015 roku. Tym razem, to wydarzenie miało miejsce w XIX-wiecznym obiekcie jakim jest Pałac w Łochowie. Jest to miejsce magiczne, w którym ducha historii czuje się na każdym kroku i zarówno konkurs gry na tym tradycyjnym instrumencie, który jest tak bardzo ważny dla kultury Podlasia, jak i II Jarmark Bożonarodzeniowy, który towarzyszył temu wydarzeniu wkomponowały się idealnie w otoczenie. Uczestnicy konkursu oraz osoby towarzyszące były oczarowane magią tego miejsca.

 

Konkurs odbył się pod patronatem duchowym Księdza Biskupa Seniora Antoniego Pacyfika Dydycza. Honorowym patronatem objęli wydarzenie: Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Starosta Węgrowski Krzysztof Fedorczyk oraz nieżyjący już śp. Marian Dzięcioł. Celem konkursu było podtrzymanie tradycji gry na ligawkach w naszej gminie i powiecie węgrowskim oraz popularyzacja tego instrumentu, co udaje się z powodzeniem, gdyż z każdym rokiem przybywa uczestników. Fakt ten podkreśliło Jury tego konkursu obradujące w składzie: Magdalena Kamińska, Roman Kryst, Piotr Deresz. Z uwagi na rosnącą popularność i rosnące zainteresowanie konkursem postanowiono w ubiegłym roku rozszerzyć go o kategorię „dzieci do lat 10”, zaś w tym roku jury złożyło wniosek o kolejną kategorię i od przyszłego roku będzie również kategoria „seniorzy”. Jury miało trudne zadanie, gdyż z roku na rok poziom konkursu wzrasta i wzrasta też ilość uczestników, których należałoby nagrodzić za trud i wysiłek włożony w przygotowanie swojej prezentacji.

Laureatami tegorocznego XIV Mazowieckiego Konkursu Gry na Ligawce „Melodia Bożych Trąb” w kategorii „dzieci do lat 10” zostali wszyscy jej uczestnicy - każdy z nich otrzymał nagrodę niespodziankę: Patrycja Koroś, Szymon Koroś, Rafał Kurowski oraz Michał Maliszewski. Nagrody finansowe w kategorii „młodzież do lat 20” otrzymali: Mateusz Burzyński - I, Mateusz Szadkowski - II, Mateusz Zalewski - III, natomiast w trzeciej kategorii „dorośli powyżej 20 roku życia” otrzymali: Rafał Gałaguz - I, Teodor Niemyjski - II, Andrzej Klejzerowicz - III.

Dodatkową ucztą duchową był koncert Tymon Tymański & Krzysztof Trebunia Tutka, którzy przywiedli do Łochowa „szum halnego wiatru, głos świstaka i burzę nad Tatrami”. Pałacowe wnętrza napełniły się cudowną muzyką.

Dziękujemy sponsorom tegorocznej edycji konkursu: Dyrektorowi Pałacu Łochów - Łukaszowi Wielgusowi, Nadleśnictwu Łochów - nadleśniczemu Bogdanowi Piątkowi oraz Nadleśnictwu Ostrów Mazowiecka - nadleśniczemu Piotrowi Uścian-Szaciłowskiemu. Do zobaczenia za rok.

Katarzyna Tryc

 
Michal Krupa