Andrzejkowa pomoc dla repatriantów

W minioną sobotę 28 listopada 2015 roku w Pałacu Łochów odbył się CHARYTATYWNY BAL ANDRZEJKOWY, zorganizowany przez Fundację Leny Grochowskiej. Uczestnicy balu poprzez zabawę mogli pomóc Polakom, chcącym wrócić do Polski. W trakcie balu odbyła się aukcja obrazów sztuki profesjonalnej i nieprofesjonalnej. Ze sprzedaży zaproszeń i obrazów pozyskano 54.400 zł na zakup kolejnego mieszkania dla rodziny z Kazachstanu.

 

Podczas uroczystego wieczoru, odbyło się oficjalne otwarcie Galerii i  Wystawy Malarstwa Leny Grochowskiej. Nowo wybudowana galeria, zachwyciła gości nowoczesnymi rozwiązaniami do profesjonalnej ekspozycji obrazów. Projekt architektoniczny został przygotowany przez pracownię Bulak Projekt, zaś wnętrza są dziełem architekta wnętrz Aleksandry Cybuli. W tak doskonałym obiekcie zaprezentowano przekrój malarstwa Leny Grochowskiej. Goście mogli podziwiać kilkadziesiąt obrazów z różnych okresów twórczości artystki. Te ostatnie zachwycały najbardziej bogactwem koloru, faktury i formy. Liryka tych prac przeniosła widzów w inny, wysublimowany, czasem trochę baśniowy świat, mimo zimowej aury za oknem.

Obcowanie ze światem malarskim Pani Leny zostało spotęgowane przez recital w wykonaniu artystów Centrum Kultury i Sztuki im. A. Meżeryckiego Sceny Teatralnej Miasta Siedlce. W pałacowo-galeryjnej scenerii wystąpili Natalia Koperkiewicz, Łukasz Protasewicz i Marcin Sójka.

Ważnym punktem wieczoru stała się aukcja obrazów, podczas której pozyskano większość przychodu całego balu. Popularnością cieszyło się zarówno malarstwo uznanych malarzy polskich, jak i artystów nieprofesjonalnych. Na aukcji sprzedano obrazy artystów profesjonalnych: Jana Wołka, Bernarda Głowackiego, Ludwika Wysokińskiego, Andrzeja Pyrko, Igora Kmejyk, Janusza Szpyta, Marii Redko. Obrazy pochodzą z plenerów malarskich i Konkursu Sztuki Nieprofesjonalnej „Szukamy Nikifora” organizowanych przez Fundację Leny Grochowskiej. Pierwszy obraz w nowej Galerii szczęśliwie zakupił były poseł p. Jacek Kozaczyński.  A potem to dopiero się zaczęło. Wszystkie obrazy zostały sprzedane. Dla wielu zabrakło. Perłą aukcji został obraz autorstwa Leny Grochowskiej, który uzyskał cenę 21.000 zł.

Po wernisażu goście przeszli do Pałacu, gdzie została podana kolacja w Sali Balowej, a potem rozpoczęto bal Andrzejkowy przy muzyce serwowanej przez artystów CKiS z Siedlec. W trakcie zabawy poprowadzono wróżby andrzejkowe. Panny i kawalerowie mogli dowiedzieć się jaka czeka ich przyszłość i jaki stan cywilny jest im pisany. Pozostali uczestnicy balu wypatrywali przyszłości w kształtach zastygłych z wosku lub szukali szczęścia we wróżbach zamkniętych w balonach.

Dobra zabawa nie przesłoniła jednak głównego powodu spotkania. Wszyscy pamiętali o pomocy w sprowadzaniu naszych rodaków z Kazachstanu, którzy z różnych przyczyn od nich niezależnych znależli się poza granicami naszego kraju. Jedną z nich były przesiedlenia do Kazachstanu, które odbywały się w latach 1934-1936 oraz 1940-1941. Wówczas Polacy osiedlali się w rejonie miast: Akmolińsk, Kustanaj, Kokczetaw, Krasnoarmiejsk, Pietropawłowsk. Na tych obszarach powstawały miejscowości nazywane przez Polaków własnymi nazwami, np. Kalinówka, Wiśniówka, Jasna Polana, Zielony Gaj, Konstantinówka.

Kilkadziesiąt tysięcy naszych rodaków chce wrócić do swojej ojczyzny. Jednak nie jest łatwo porzucić dotychczasowe życie i zaczynać wszystko od nowa, bez domu i pracy. Państwo polskie dysponuje zbyt małymi środkami finansowymi na powrót repatriantów. Właśnie dlatego powstała Fundacja Leny Grochowskiej, aby pomagać ludziom zrobić pierwszy krok w powrocie do Polski, która jest ich prawdziwym domem.

Dzięki pomocy uczestników koncertów i bali charytatywnych już część rodzin zamieszkała w Polsce. Są to: Państwo Anna i Paweł Przyłuccy z córkami z Kazachstanu, Pani Olga Libenko z synami z Uzbekistanu, Państwo Ludmiła i Mikołaj Staszenko z Donbasu na Ukrainie, którzy zamieszkali w Łochowie, Państwo Antonina Penkova i Andrzej Dmytriv z trzyletnią córeczką z Donbasu na Ukrainie, którzy stali się mieszkańcami Siedlec, a także Państwo Sergiej i Inna Czyżewscy z córkami z Kazachstanu, którzy zamieszkali w Zgierzu. Już wkrótce Fundacja sprowadzi Panią Weronikę Kulikowską z rodzicami, na którą czeka mieszkanie w Piasecznie, a także rodzinę Państwa Wojciechowskich, która zamieszka w Siedlcach.

Poza pomocą repatriantom fundacja angażuje się także w działalność kulturalną. Od początku działalności zostały zorganizowane trzy plenery malarskie w Pałacu Łochów, 2 edycje międzynarodowego konkursu Sztuki Nieprofesjonalnej "Szukamy Nikifora" oraz Targi Rękodzieła Artystycznego i Jarmark Tradycji Wielkanocnych w Siedlcach. Fundacja stale dofinansowywana jest przez Grupę Arche, która przekazuje 1% przychodu na działalność Fundacji.

Monika Wojciechowska

 
Michal Krupa