Nie martw się to tylko życie

Na kolejnych wykładach Łochowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku mogliśmy spotkać się z młodym autorem Adamem Szewczykiem debiutanckiej książki, pt.: ,,Nie martw się to tylko życie'' w Bibliotece Publicznej im. Medarda Downarowicza w Łochowie dnia 26 listopada 2015r.

Autor w książce porusza dość poważny temat - życie po śmierci, ale opisuje w sposób przystępny, zrozumiały z odrobiną humoru i dialogu. Książka opowiada fikcyjne zdarzenie z życia zwykłego szarego człowieka, który ma zwyczajną rodzinę, dom i pracę. Jednak o szczegółach jego życia dowiadujemy się dopiero po jego śmierci, ponieważ jego umysł, (być może dusza), krąży gdzieś w ciemności chwytając w pewnym momencie jasne promienie wydobywające się z jasnej kuli w których tkwią fragmenty wspomnień – z jego życia rodzinnego (domowego), z pracy, restauracji, z każdych jego wyjść, nawet wypowiedzianych słów.

W tych też momentach pojawia się jego sumienie, czy też świadomość pod postaciami chłopca i tzw. Przebierańca z którymi rozmawia i analizuje swoje życie. Rozważa, co by było, gdyby w którymś z tych momentów życia postąpił inaczej, inaczej powiedział, inaczej zachował się. Przy takich rozważaniach obraz z życia pojawiał się zmieniony, jak tego sobie życzył albo ukazywał się taki jak był rzeczywiście, tylko patrzył na to z perspektywy widza. W jego wędrówce czas nie gra roli. Nie potrafi określić, czy w tej sytuacji, w której się znalazł jest bardzo długo, czy też jest dopiero tylko chwilę.

Te wspomnienia pojawiają się fragmentami, pojawiają się w różnych momentach, z różnych okresów życia, nie poukładanych logicznie. Często zastanawia się dlaczego akurat w takiej kolejności, co to może oznaczać, czy było to dla niego w tamtym momencie życia bardzo ważne, czy może dlatego, ze wywarły na nim najwięcej emocji, czy też może wtedy mógł to naprawić, poprawić się. Dlatego każde z tych pojawiających się fragmentów życia rozważa szczegółowo. Sam też zastanawia się nad tym, dlaczego te wydarzenia, a nie inne, jawią mu się w tej chwili i akurat w tej kolejności. Rozważał wtedy, co by było gdyby w danej sytuacji postąpił inaczej, powiedział inaczej, gdyby wtedy choć przez chwilę zastanowił się, czy to, co teraz powie nie zrobi krzywdy rodzinie, znajomym. Nie zmieni jego losu, a może czy to, co będzie chciał zrobić, nie poniesie za sobą skutków negatywnych? Wciąż analizował, co zrobił nie tak, co by było gdyby...

Książka w sposób przystępny dla każdego czytelnika ma filozoficzne podejście do bytu poza życiem ziemskim, z elementami przygody, dialogu, komedii i grozy. Jest na tyle dobrze napisana, że czytelnik zaczyna współodczuwać sytuację w jakiej znalazł się bohater książki. Zaczyna się czuć tą dziwną sytuację w innym bycie - niebycie, w jakimś zawieszeniu, w niepewnej ciemności i ten ciągły niepokój, że rzeczywiście, kiedy przestajemy czytać, odczuwamy wielką ulgę! ;) Ulgę do tego stopnia, że nasuwają nam się myśli: ,,jak dobrze że to nie ja, że jeszcze nie jestem w tej sytuacji, że jeszcze mam szansę przeżyć moje życie, aby jak bohater książki nie mieć wątpliwości, niczego nie żałować, że mam szansę naprawić błędy, zasiewać ziarnka dobra i być szczęśliwym, cieszyć się z każdej drobnej rzeczy, ''. Również pojawia się wielka radość, że mamy szansę przeżyć nasze życie, tak, aby niczego potem nie żałować, żyć tu na Ziemi i być świadomym tego, że możemy zasiewać ziarenka dobra wśród rodziny, najbliższych, znajomych, wśród obcych nam sobie ludzi. Mamy teraz szansę pokazania innym, że życie jest tak krótkie, tak szybko upływa, że warto jednak być dumnym z tego, że dobrze postępujemy, że mimo wszystko, nie czekając na odwzajemnienie potrafimy czynić dobro dla otoczenia, dla nas i ku wielkiemu zdziwieniu stwierdzimy, że to właśnie na uszczęśliwia. Mamy więc teraz szansę pracować na nie tak, aby w chwili śmierci nie żałować ani jednego wypowiedzianego słowa, ani jednego gestu, czynu i wtedy nie mieć wątpliwości co dalej z nami będzie.

Opis życia po życiu w tej książce jest uniwersalny. Napisana w taki sposób, aby była do zaakceptowania przez osoby różnych poglądów, wiary i niewierzących. Jest to książka zarazem przygodowa i filozoficzna. Chociaż ja ją odbieram bardziej jako książka filozoficzna, gdyż czytając ciągle pojawia się mi się pytanie ,,Dlaczego''? Książkę Adama Szewczyka Nie martw się to tylko życie można wypożyczyć w łochowskiej bibliotece lub zakupić w księgarniach poprzez internet. Zapraszam do lektury! 

Anna Szcześnik

 
Michal Krupa