Po wyborach

Jak było do przewidzenia, wyborcy głosujący 25 października br. nie bardzo mieli ochotę na rzeczywiste zmiany dokonując na scenie politycznej jedynie retuszu. Co widać po wynikach wyborów do Sejmu RP - tzw. antysystemowcy zgarnęli jedynie około 15% głosów. PiS głosząc w kampanii wyborczej hasła centro-lewicowe przejmuje władzę w kraju. Sprzyja im w tym również ordynacja wyborcza, gdyż metoda D’Hondta preferuje formacje silniejsze. Tym sposobem mają parlamentarną większość. Na jak długo - czas pokaże.

 

Wyniki krajowe powinny być raczej znane Czytelnikom GŁ. Zatem w skrócie: według oficjalnych wyników ogłoszonych przez PKW, wybory wygrało PiS - 37,58 proc. poparcia. Drugie miejsce zajęło PO, zdobywając 24,09 proc. głosów. Trzecie miejsce przypadło ruchowi Kukiz'15 uzyskującemu poparcie 8,81 proc. Do Sejmu weszły też Nowoczesna i PSL. Swojej reprezentacji nie będą miały Zjednoczona Lewica, partia KORWiN i partia Razem.

Wyniki powiatowe i gminne nie odbiegają znacznie od krajowych. Frekwencja w naszym powiecie (48,8%) nieco niższa niż w kraju i regionie siedlecko-ostrołęckim (o około 2%). Z tego okręgu PiS uzyskał 8 mandatów, PO - 4 oraz PSL i Kukiz’15 - po jednym mandacie poselskim. W powiecie największą frekwencją może poszczycić się m. Węgrów (54,6%), a za nimi gm. Łochów lecz o 4% niższą. Na PiS zagłosowało 53,46%. Potem długo, długo nic i PO… z 13,99% poparcia (o ok. 10% mniej niż w kraju) oraz PSL  - 9,54% poparcia (dwukrotnie więcej niż w kraju). Bezprogramowa zbieranina Kukiz’15 uzyskała 7,84% głosów.

Wyborcy naszej gminy głosowali podobnie jak wyborcy powiatu węgrowskiego: PiS - 55,35%, PO - 12,05%, PSL - 10,53%, Kukiz’15 - 7,25%, KORWiN - 3,98%, Zjedn. Lewica - 3,82%, Nowoczesna - 3,18% (dwie ostatnie formacje - co najmniej dwa razy mniejsze poparcie niż w skali kraju).

Największą popularnością wśród wyborców naszej gminy cieszyli się kandydaci: Marek Zagórski (PiS) - 572 głosy, Krystyna Pawłowicz (PiS) - 563 głosy, Elżbieta Lanc (PO) - 561 głosów.

W wyborach do Senatu RP z naszego okręgu swoich rywali (pięciu) zdeklasowała Maria Koc (PiS), uzyskując poparcie 53,2% wyborców. Drugi w kolejności, Tadeusz Ross (PO) zebrał 3,5 razu mniej głosów niż ona.

                R

 
Michal Krupa