„Poległym i Pomordowanym …”

                Tymi słowami rozpoczyna się napis na tablicy symbolicznego pomnika znajdującego się na łochowskim cmentarzu parafialnym. Na odbudowę tego miejsca pamięci kwestowaliśmy w tym roku już po raz czwarty. Latem 2012 roku podczas dyskusji na jednym ze spotkań Klubu Gazety Polskiej zwróciliśmy uwagę na fakt, że pomimo upływu 23 lat wolnej Polski wygląd pomnika pozostawia wiele do życzenia. Naszym zdaniem koniecznością była wymiana tablicy i godła, które straszyły wchodzących na cmentarz duchem epoki słusznie minionej. Dzięki ofiarności Radnych Rady Miejskiej w Łochowie udało się te elementy wymienić jesienią 2012 r.

 

Później po  rozmowach z ówczesnym proboszczem naszej parafii ks. Ryszardem Nicponiem doszliśmy do wniosku, że warto pomyśleć o budowie zupełnie nowego pomnika. Ale skąd pozyskać środki na to przedsięwzięcie?  Wówczas to w głowie naszego klubowego kolegi – Macieja Nozderki – pojawił się pomysł przeprowadzenia kwesty.  Akcja ta spotkała się z życzliwością i sympatią osób, które w dniu Wszystkich Świętych odwiedzają groby swoich bliskich na naszym cmentarzu.  W tym roku dzięki Państwa ofiarności udało się zebrać kwotę 3308 zł 93 gr, co powiększyło czteroletnie konto zbiórki do sumy 12916 zł 46 gr. Dzięki temu jesteśmy coraz bliżej celu i mam nadzieję, że w niedługiej przyszłości będziemy mogli cieszyć się nowym pomnikiem dla tych co polegli za Wolną i Niepodległą Polskę.

Wszystkim – Serdeczne Bóg zapłać.

 

Robert Gołaszewski

 

Ps. Szczególne podziękowania za udział w kweście kierujemy do kolegów z Grupy Rekonstrukcyjnej 7 Pułku Ułanów z Mińska Mazowieckiego, oraz proboszcza parafii p.w. Niepokalanego Serca NMP, ks. Romana Kowerdzieja za pozwolenie na kontynuację tej akcji.

 
Michal Krupa