Mazowsze w Koronie

Dnia 18 października br. w niedziele miał miejsce znakomity muzyczny wieczór w scenerii zabytkowego kościoła parafialnego  pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Kamionnie, który odbył się w ramach 50- lecia obchodów MiGOK w Łochowie.  Jest to zabytek architektury z początku XX wieku (1904-1909), projektu słynnego architekta Józefa Piusa Dziekońskiego (1844-1927), styl neogotycki, wybudowany staraniem ks. Antoniego Dzikowskiego przy wsparciu dziedzica Łochowa Zdzisława hr. Zamoyskiego (1842-1925) i jego żony Marii.

 

Podczas koncertu wystąpiła ORKIESTRA CONCERTO AVENNA, solista Tytus Wojnowicz (obój) i warszawscy soliści CONCERTO AVENNA podkierownictwem artystycznym Andrzeja Mysińskiego. Słowo o muzyce wygłosił Igor Pogorzelski.

Tego wieczoru w ramach dwunastej edycji Festiwalu „Mazowsze w Koronie” zainaugurowanej 10 maja br. na Kurpiach mogliśmy usłyszeć: Canzona prima a 2 Marcina Mielczewskiego (zm. 1651), Concerto d-moll na obój, dwoje skrzypiec, altówkę, wiolonczelę i b.c. Alessandro Marcello (1669-1747), Aria (na strunie G) z III Suity orkiestrowej D-dur BWV 1068 Johanna Sebastiana Bacha (1685-1750), Concerto d-moll na obój i smyczki  op. 9 nr 2 Tomaso Albinoni’ego (1671-1750), Concerto grosso D- dur op. 6 nr 4 Arcangelo Corelli’ego (1653-1713). Był to koncert  podwójnie jubileuszowy. Warszawscy soliści „Concerto Avenna” - Orkiestra Andrzeja Mysińskiego świętują w 2015 roku  30-lecie pracy artystycznej, zaś Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie również obchodził swoje złote gody.   

Zespół Warszawscy Soliści Concerto Avenna powstał w roku 1985 z inicjatywy klawesynisty Władysława Kłosiewicza i kontrabasisty Andrzeja Mysińskiego. W skład zespołu weszli wybitni muzycy, absolwenci i wykładowcy Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, a także dawni członkowie Polskiej Orkiestry Kameralnej Jerzego Maksymiuka.  W tym roku Zespół świętuje 30- lecie działalności artystycznej. Orkiestra znana jest w kraju i zagranicą z licznych nagrań radiowych i telewizyjnych, a także koncertów, które przyniosły jej szereg entuzjastycznych recenzji. Zespół odbył szereg podróży koncertowych występując m.in. w byłej Czechosłowacji, Bułgarii, Rumunii, byłej Jugosławii, Danii, Norwegii, Niemczech, Anglii, Francji, Hiszpanii, Austrii, Szwajcarii, Holandii, Turcji, Japonii, ZEA, Meksyku, USA, Indiach. Orkiestra występowała również na liczących się festiwalach muzycznych m.in. w Londynie, Bergen, Pradze, Berlinie, Stambule  oraz m.in. na  Schleswig-Holstein Musik Festival, Vessby Musik Festival, Cervantino Music Festival. Nagrała dla krajowych i zagranicznych wytwórni fonograficznych 36 płyt kompaktowych. W roku 1990 zespół  Concerto Avenna  został uhonorowany nagrodą Wojewody Warszawskiego za wybitne osiągnięcia w wykonawstwie i propagowaniu muzyki baroku, a w roku 2006 Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał orkiestrze tytuł Zasłużony dla Kultury Polskiej. Zespół  Concerto Avenna  sponsorowany jest przez m.st.Warszawa oraz Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego. Kontrabasista Andrzej Mysiński jest związany z Gminą Łochów.

Tytus Wojnowicz uzyskał dyplom Warszawskiej Akademii Muzycznej w klasie oboju prof. Stanisława Malikowskiego oraz dyplom Staatliche Hochschule fur Musik we Fryburgu w klasie oboju Heinza Holligera (dyplom 1993). Jest laureatem wielu konkursów wykonawczych, m.in. w 1990 otrzymał I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Oboistów we Włoszakowicach, a w 1993 - III nagrodę na Isle of Wight Oboe Competition. Dwukrotnie był półfinalistą międzynarodowych konkursów obojowych: w Tulonie (1995) i Nowym Jorku (1996). W 1996 i 1997 został wybrany Instrumentalistą Roku w plebiscycie polskich rozgłośni radiowych. Koncertował w Europie, Azji, Afryce, w USA (m.in. w Carnegie Hall), współpracował z Nigelem Kennedym i Piotrem Rubikiem. Pracuje jako adiunkt na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka  Chopina w Warszawie. Współpracuje z wieloma orkiestrami (Sinfonia Varsovia, Concerto Avenna, Sinfonietta Cracovia, Opera Kameralna).  Jest członkiem Warszawskiego Kwintetu Dętego Da Camera oraz założycielem zespołu Ensemble de Narol. Nagrywa płyty z muzyką klasyczną, popularną i filmową.

Organizatorem koncertu byli: Mazowiecki Instytut Kultury, Miejski i Gminny Ośrodek  Kultury w Łochowie, Parafia Rzymsko-Katolicka pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Kamionnie.

R

 
Michal Krupa