Niecodzienna wystawa

W 31 rocznicę śmierci bł. Ks. Jerzego Popiełuszki - 19 października br. w parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Łochowie miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Przybyli wierni mogli uczestniczyć we Mszy świętej na której Słowo Boże wygłosił ks. Czesław Banaszkiewicz – świadek życia błogosławionego ks. Jerzego. Zachęcał on nie tylko do modlitwy o rychłą Kanonizację ks. Jerzego, ale przede wszystkim do tego co całym życiem głosił sługa Boży: By zło, dobrem zwyciężać, by umieć przeciwstawić się wszystkiemu co nie prowadzi do Boga. Kustosz i świadek - dzielił się też tym jak wyglądało codzienne życie Błogosławionego, jak wyglądało Jego kapłaństwo i rozmiłowanie w Bogu. 

 

Po wspólnej Eucharystii Arkadiusz Czartoryski Poseł na Sejm RP w prezentacji multimedialnej przybliżył wiernym życie, powołanie, czas seminarium oraz śmierć i kult ks. Jerzego. Następnie modliliśmy się odmawiając różaniec - prosząc jednocześnie, by za przyczyną męczennika za prawdę Bóg prowadził nasz kraj i naszą Ojczyznę ku prawdzie jedynej jaką jest On Sam. W trakcie - dzięki staraniom ks. Czesława Banaszkiewicza – była możliwość oddania czci Bogu przez ucałowanie relikwii ks. Jerzego.

Po nabożeństwie różańcowym, p. Arkadiusz Czartoryski, oraz p. Maria Koc (senator RP) pomodlili się oraz złożyli wiązanki kwiatów przy tablicy upamiętniającej śmierć Wszystkich, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej.

Następnie z inicjatywy wyżej wymienionych osób została otwarta wystawa fotograficzna: „Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko”. Po otwarciu głos zabrały osoby, które co miesiąc pełnią dyżury przy grobie Bł. ks. Jerzego: p. Stanisław Owsianka i p. Sylwester Klimek z parafii Kamionna. Warto zaznaczyć, że wystawa trafi jeszcze do szkół łochowskich, by młode pokolenia mogło na chwilę zatrzymać się i usłyszeć to co często przemilczane, zapomniane… by każdego dnia zło dobrem zwyciężać…

ks. Piotr Jarosiewicz

 
Michal Krupa