Odsłonięcie pomnika „Jura”

W niedzielę 13 września 2015 roku w Łochowie będzie miała miejsce podniosła uroczystość. Odsłonięty zostanie pomnik żołnierza niezłomnego, porucznika Hieronima Piotrowskiego ps. „Jur”. Całość rozpocznie się o godz. 16.00 Mszą Św. w kościele parafialnym w Łochowie, celebrowaną przez Jego Ekscelencję Ks. Biskupa Seniora Antoniego Dydycza. Następnie uczestnicy uroczystości udadzą się na miejsce odsłonięcia pomnika przy ulicy Armii Krajowej, gdzie od godz. 17.30 w asyście Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego będzie trwała główna ceremonia odsłonięcia i poświęcenia pomnika. Wśród zaproszonych gości są min: rodzina Hieronima Piotrowskiego, władze samorządowe, mieszkańcy Łochowa i okolic.

 

Pomysłodawcą i inicjatorem budowy jest dyrektor Miejskiego i Gminnego Ośrodka Kultury w Łochowie - Artur Lis. W łochowskim MiGOK-u często mają miejsce imprezy i spotkania okolicznościowe, na których popularyzuje się wiedzę o najnowszej historii Polski. Na jednej z nich - Retrospektywie Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Niepokorni Niezłomni Wyklęci”, która odbyła się 28 lutego 2015 roku zaprezentowano popiersie „Jura” - Hieronima Piotrowskiego autorstwa Tomasza Gorzkowskiego. Przy wsparciu wielu sponsorów m.in. Banku Zachodniego WBK i Stowarzyszenia Artystycznego Makata popiersie to stanie się częścią pomnika upamiętniającego lokalnego bohatera. Miejsce usytuowania pomnika zostało starannie dobrane, ponieważ będzie to skwer kończący ulicę Armii Krajowej w Łochowie, przy parku miejskim „Dębinka”.

Hieronim Piotrowski ps. „Jur” urodził się 20 sierpnia 1910 roku w Witebsku. Przed wojną był prokuratorem w Wilnie i oficerem rezerwy Wojska Polskiego. Uczestniczył w kampanii wrześniowej 1939 roku i jako żołnierz AK w operacji Ostra Brama na wileńszczyźnie. Nie złożył broni wraz z końcem wojny i podjął walkę z władzą komunistyczną w nowych granicach Polski. Jako żołnierz zrzeszenia WiN – komendant obwodu Ostrów Mazowiecka dowodził i organizował oddziały podziemia niepodległościowego na obszarze okolic Ostrowi Mazowieckiej, Węgrowa i Radzymina. Największą operacją zorganizowaną przez Jura było rozbicie więzienia w Pułtusku w listopadzie 1946 roku i uwolnienie więzionych tam żołnierzy podziemia. Poległ śmiercią bohatera 16 stycznia 1947 roku zaskoczony przez grupę operacyjną KBW i UB we wsi Brzuza pod Łochowem. Miejsce jego pochówku do dziś pozostaje nieznane. Za swoją działalność został odznaczony Krzyżem Walecznych i Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami.

 

Michał Kołodziejek

 

Od Red.: Treść, jaka się znajdzie na pomniku.

                                                            „... nie dajmy zginąć poległym”

                               Zbigniew  Herbert

 

Por.

Hieronim  PIOTROWSKI

„JUR”

(1910 - 1947)

Oficer  Armii Prusy w kampanii wrześniowej,

3 Brygady Wileńskiej Armii Krajowej,

Białostockiego  Okręgu  AK – AKO – WIN,

Komendant  Obwodu  Wolność i Niezawisłość 

Ostrów  Mazowiecka.

 

Walczył o niepodległość Ojczyzny,

wiarę  przodków i wolność  człowieka.

Poległ śmiercią bohatera, zaskoczony przez grupę

operacyjną KBW i UB na kwaterze we wsi Brzuza

16 stycznia 1947 r.

 

Chwała  Bohaterom !

 
Michal Krupa