Street Art w Łochowie

                W sobotę 22 sierpnia 2015 roku Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie zorganizował w Jasiorówce - Choina finał muralu wiejskiego którego akcja artystyczna toczyła się od czwartku.

                Dziś murale można spotkać wszędzie, a ich treść i forma ewoluują w nieskończoność. Organizowany przez MiGOK w Łochowie – mural, to projekt artystyczny, polegający na zaangażowaniu dzieci i młodzieży z trzech  miejscowości: Budziska, Burakowskie i Jasiorówka, do wzięcia udziału w zabawie, której celem było stworzenie graffiti/ muralu, na zewnętrznych ścianach sklepu należącego do Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska”, która była również głównym sponsorem materiałów niezbędnych do powstania wizerunków ściennych.

 

                Realizacja projektu trwała trzy dni. Odbywała się pod bacznym okiem artystów – Klaudiusza Maselewskiego i Marcina Skóry którego wspierał Kamil Wesołowski. Wykonali oni m.in. szablony, dzięki którym młodsi uczestnicy zabawy mogli wspólnie z nimi tworzyć naścienny mural. Powstałe dzieło wyróżnia się kolorystyką, jest neutralne dla otoczenia, a jego fantastyka ma za zadanie pobudzać wyobraźnię jego odbiorców.

                Podsumowaniem muralu był piknik integracyjny - „Magiczny Trójkąt”. Rozpoczął się on od autorskiego projektu Stowarzyszenia Integracja i Współpraca zatytułowanego -  Bezpieczne i Ekologiczne Wakacje. Akcja ta, organizowana jest na terenie całej Polski już od 8 lat. W tym roku odbyła się w ponad 30 miejscowościach w całym kraju.

                Dzięki współpracy Miejskiego i Gminnego Ośrodka Kultury w Łochowie ze Stowarzyszeniem Integracja i Współpraca, uczestnicy pikniku mogli obejrzeć radiowóz, wóz strażacki i karetkę.  Na najmłodszych uczestników imprezy czekały liczne konkursy z nagrodami. Do wygrania były: opaski i koszulki odblaskowe, piłki plażowe, pisaki, plecaki itp. Niestety z uwagi na panującą suszę i umiejscowienie pikniku w pobliżu lasu, organizatorzy pokazów zrezygnowali z wielu atrakcji, m.in. z rozcięcia wraku samochodu, który uległ wypadkowi, czy symulacji jazdy pod wpływem alkoholu. 

                Jedną z głównych atrakcji pikniku było stoisko przygotowane przez MiGOK w Łochowie w postaci malowania dzieciom twarzy. Na buziach i rączkach pojawiały się m.in. barwne motylki, pieski, kwiatuszki, maski. Dzięki nowo powstałym - bajkowym wizerunkom  najmłodszych, zaczęły pojawiać się przeróżne pomysły do  zabaw.

                Późnym wieczorem na dużym ekranie wyświetlono bajkę dla dzieci, która spotkała się z dużym entuzjazmem zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych.

                Niemal przez całą imprezę czynny był bufet, oferujący potrawy z grilla w postaci kiełbasek i karkówki. Całej imprezie towarzyszyła muzyka wykonywana przez dj Marco Key, której rytmy wprawiały wszystkich jej uczestników w dobry nastrój i tym samym, zachęcały ich do tańca i zabawy.

                Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie pragnie serdecznie podziękować za pomoc w organizacji pikniku:

-         Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska”,

-         Stowarzyszeniu Integracja i Współpraca,

-         wolontariuszom: Andrzejowi Lesieckiemu, Miłoszowi Powierża, Jakubowi i Kacprowi Tryc.

      A.L.

 
Michal Krupa