Niedziela dla R

W niedzielę 26 lipca w Pałacu Łochów odbył się kolejny koncert charytatywny z cyklu „Niedziele dla R. Repatriantów” z którego przychód zostanie przeznaczony na zapewnienie mieszkań i pracy dla polskich rodzin z Kazachstanu i Ukrainy. To drugi z kolei koncert organizowany przez Fundację Leny Grochowskiej w wykonaniu Mieczysława Szcześniaka, po którym odbyła się elegancka kolacja, uroczyste zakończenie dwutygodniowego pleneru malarstwa znamienitych artystów, wernisaż wystawy poplenerowej oraz aukcja obrazów.

 

„Niedziele dla R. repatriantów” to cykl koncertów charytatywnych, organizowanych przez Fundacje Leny Grochowskiej. Pierwszy koncert Mieczysława Szcześniaka odbył się 24 maja 2015 roku w Warszawie w Hotelu Puławska Residence, drugi miał miejsce w minioną niedzielę 26 lipca 2015 roku w Pałacu Łochów  w którym wzięło udział ponad 100 zaproszonych gości. Uczestników wydarzenia w refleksyjny nastrój wprowadził repertuar i tembr głosu Mieczysława Szcześniaka. Pozytywny przekaz i liryzm utworów artysty trafiał wprost do serc słuchaczy. Po muzycznej uczcie zaspokajającej ducha nadszedł czas przyjemności ciała - kolacja pełna wykwintnych potraw, przygotowanych specjalnie na tą okazję przez szefa kuchni Pałacu Łochów.

Po uroczystej kolacji odbył się wernisaż wystawy poplenerowej będący zwieńczeniem dwutygodniowego pleneru malarskiego w którym wzięli udział artyści: Martta Węg, Monika Krzakiewicz, Beata Topolińska, Maria Dziopak, Lena Grochowska, Magdalena Szpyt, Maria Redko, Jacek Lipowczan, Janusz Lewandowski,  Janusz Szpyt, Jan Bonawentura-Ostrowski, Jan Wołek, Daniel Pielucha, Waldemar Marszałek.

Po wernisażu Fundacja Leny Grochowskiej wyróżniła zasłużonych dla fundacji gości wydarzenia statuetkami w formie cegieł „Darczyńców Fundacji 2015”. Cegłę głównego darczyńcy otrzymał Pan Konstanty Strus, który przekazał dwa mieszkania na działalność statutową fundacji, oraz Pani Lucyna Mazur, Państwo Marta i Damian Jędrzejczak i Pan Marek Bulak za obecność na wszystkich akcjach charytatywnych organizowanych przez Fundację Leny Grochowskiej i zakup obrazów na poprzednich aukcjach.

Ostatnim etapem wieczoru była aukcja obrazów artystów biorących udział w plenerze malarskim, podczas której sprzedano 14 dzieł na łączną kwotę 97 200 zł. Osoby którym nie udało się wylicytować obrazu, mogły wziąć udział w loterii fantowej i wygrać m. in. obrazy artystów nieprofesjonalnych oraz vouchery na pobyt w Pałacu Łochów i Pałacu Sieniawa.

Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem przez Business Centre Club oraz Burmistrza Łochowa.

Wielu Polaków z różnych przyczyn od nich niezależnych znalazło się poza granicami naszego kraju. Jedną z nich były przesiedlenia do Kazachstanu, które odbywały się w latach 1934-1936 oraz 1940-1941. Wówczas Polacy osiedlali się w rejonie miast Akmolińska, Kustanaja, Kokczetawa, Krasnoarmiejska, Pietropawłowska. Na tych obszarach powstawały miejscowości nazywane przez Polaków własnymi nazwami, np. Kalinówka, Wiśniówka, Jasna Polana, Zielony Gaj, Konstantinówka. Kilkadziesiąt tysięcy naszych rodaków chce wrócić do swojej ojczyzny. Jednak nie jest łatwo porzucić dotychczasowe życie i zaczynać wszystko od nowa, bez domu i pracy.

Państwo polskie dysponuje zbyt małymi środkami finansowymi na powrót repatriantów. Właśnie dlatego powstała Fundacja Leny Grochowskiej, aby pomagać ludziom zrobić pierwszy krok w powrocie do Polski, która jest ich prawdziwym domem.

Fundacja Leny Grochowskiej od kwietnia 2014 roku sprowadziła z Kazachstanu rodzinę Państwa
Przyłuckich, która zamieszkała w Łochowie, a także zapewniła mieszkanie rodzinie Libenko z Uzbekistanu. 26 czerwca 2015 w mieszkaniu fundacji w Siedlcach zamieszkali Państwo Antonina Penkova i Andrii Dmytriv z trzyletnią córeczką, a 10 lipca znalazła swój dom w Łochowie Pani Ludmiła Staszenko z Ukrainy.

31 stycznia 2015 roku odbył się bal charytatywny "Dla rodziny z Donbasu", z którego przychód został przekazany na zakup mieszkania dla Polaków z Ukrainy.

Poza pomocą repatriantom fundacja angażuje się także w działalność kulturalną. Od początku działalności zostały zorganizowane trzy plenery malarskie w Pałacu Łochów, III edycja międzynarodowego konkursu Sztuki Nieprofesjonalnej "Szukamy Nikifora" oraz Targi Rękodzieła Artystycznego i Jarmark Tradycji Wielkanocnych w Siedlcach.

Fundacja stale dofinansowywana jest przez Grupę Arche, która przekazuje 1% dochodu na działalność Fundacji.

Magdalena Gorzała

 
Michal Krupa