Policyjne info

Zatrzymany za znęcanie

Dyżurny węgrowskiej komendy przyjął 17 lipca zgłoszenie o interwencji na terenie gminy Łochów. Funkcjonariusze ustalili, że 56-letni mężczyzna od kilku lat znęcał się nad żoną. Wszczynał awantury domowe, wyzywał, poniżał, szarpał i groził pobiciem. Mężczyzna także nękał i niepokoił kobietę. Podczas ostatniej interwencji 56-latek kierując swoim samochodem usiłował zepchnąć z drogi samochód kierowany przez żonę. Wymusił zatrzymanie, awanturował się, szarpał i groził pozbawieniem życia. Policjanci zatrzymali nietrzeźwego awanturnika i osadzili w policyjnym areszcie. Usłyszał już prokuratorskie zarzuty. Sąd wobec niego zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

 

Nietrzeźwy spowodował kolizję

Do zdarzenia doszło w poniedziałek 20. lipca na terenie gminy Sadowne. 40-letni kierujący, mieszkaniec pow. węgrowskiego, podróżował audi. Jak ustalili policjanci na miejscu zdarzenia, kierujący  na prostym odcinku drogi stracił panowanie nad pojazdem i wjechał do rowu. Funkcjonariusze zbadali kierującego na stan trzeźwości. Miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Odpowie za kierowanie w stanie nietrzeźwości i spowodowanie kolizji. Grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 2.

Dopalacze kradną życie

Dopalacze to zabójcza żenada i oszukańczy obciach. Ci, którzy je sprzedają, doskonale o tym wiedzą. Nie pozwólmy im niszczyć naszego życia! Nie tolerujesz kradzieży, bandytyzmu, kłamstwa? My też. Tak samo nie godzimy się na dopalacze. To, co widzicie poniżej, to mapa inicjatyw, które są podejmowane w ramach naszego paktu przeciwko dopalaczom. Masz pomysł na własną akcję? Koordynujesz wspólne przedsięwzięcie? Pokaż to innym! Napisz - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. . Każde "nie" się liczy. 

Wypadek z udziałem rowerzysty

Do wypadku doszło w poniedziałek (03.VIII) w Starejwsi. Rowerzysta na prostym odcinku drogi nie zachował należytej ostrożności podczas manewru skrętu w lewo i zajechał drogę kierującemu renault, który w tym czasie wyprzedzał ciągnik rolniczy. W wyniku zderzenia 31-letni mieszkaniec powiatu węgrowskiego z obrażeniami ciała został przewieziony do szpitala w Węgrowie.

Podejrzani o pobicie

W niedzielę 26. lipca dyżurny węgrowskiej komendy przyjął zgłoszenie o pobiciu w Ostrówku. 20-letni mieszkaniec gminy Łochów został pobity przez trzech mężczyzn z użyciem niebezpiecznego przedmiotu. Mężczyzna z poważnymi obrażeniami trafił do szpitala. Zatrzymani to mieszkańcy gm. Łochów w wieku 49, 19 i 17 lat. W chwili zatrzymania jeden z nich maił dwa promile,  drugi blisko jeden promil alkoholu w organizmie. Po wytrzeźwieniu przedstawiono im prokuratorskie zarzuty pobicia z użyciem niebezpiecznego przedmiotu, zastosowano dozór policji oraz zakaz zbliżania i kontaktowania z pokrzywdzonym. Jeden z nich usłyszał jeszcze zarzuty kierowania w stanie nietrzeźwości. Grozi im teraz kara ograniczenia wolności nawet do 8 lat.

Utonął 26-letni mężczyzna

Do tragicznego wypadku doszło w niedzielę 2. sierpnia w Węgrowie, nad rzeką Liwiec. Około  150 metrów od mostu mężczyzna, który szedł nabrzeżem Liwca zauważył rower i ubrania pozostawione przy brzegu rzeki. Mężczyzna wskoczył do wody by sprawdzić, czy nikt nie utonął. Kilka metrów od brzegu zauważył zwłoki mężczyzny. Strażacy wyłowili ciało 26-letniego mieszkańca Węgrowa. Policjanci węgrowskiej komendy prowadzą postępowanie w sprawie przyczyn i okoliczności utonięcia. Węgrowska Policja przestrzega, by nad wodą korzystać ze strzeżonych kąpielisk, stosować się do regulaminów kąpielisk i poleceń osób, które je nadzorują, unikajmy tzw. „dzikich kąpielisk". Jeżeli jednak decydujemy się na korzystanie z tych miejsc, nie wskakujmy do wody i nie wchodzimy do niej sami, nie pozwalajmy dzieciom samodzielnie wchodzić do wody, najmłodsi cały czas muszą być  pod nadzorem osoby dorosłej, używając sprzętu wodnego pamiętajmy, aby był sprawny, absolutnie nigdy nie wchodźmy do wody będąc pod wpływem alkoholu.

Kradzież kabla przy szlaku kolejowym

Łochowscy policjanci zatrzymali mężczyznę podejrzanego o kradzież  kabla na szlaku kolejowym Łochów  - Sadowne. Usłyszał już  zarzuty kradzieży. Grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności. Do zatrzymania doszło 16. lipca w Ostrówku. Podejrzanego mężczyznę ujął pracownik ochrony, który rozpoznał sprawcę kradzieży z przed kilku dni. Łochowscy funkcjonariusze ustalili, że do kradzieży doszło 13 lipca na remontowanym szlaku kolejowym Łochów-Sadowne. Tam odcięto i skradziono 3 metry telekomunikacyjnego kabla dalekosiężnego. Podejrzany to 22-letni mieszkaniec powiatu tczewskiego. Został zatrzymany i osadzony w policyjnym areszcie. Usłyszał już zarzut kradzieży. Grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.

Wypadek z motocyklistą

Na drodze K 62 w Kamionna dnia 16 lipca (przed północą) doszło do wypadku drogowego z udziałem motocyklisty. Funkcjonariusze wstępnie ustalili, że 27-letni kierujący na zakręcie zjechał z drogi do przydrożnego lasu i uderzył w drzewo. Funkcjonariusze sprawdzili stan trzeźwości mężczyzny. Okazało się, że kierował w stanie nietrzeźwości. Miał ponad promil alkoholu w organizmie. W wyniku zderzenia kierujący z obrażeniami ciała został przewieziony do szpitala w Węgrowie.

Wypadek na K-62

W nocy z 2 na 3 lipca na drodze krajowej 62 w Gwizdałach doszło do wypadku drogowego. 18-letni kierujący audi najprawdopodobniej zasnął za kierownicą i zjechał do przydrożnego rowu. W wyniku zderzenia kierujący oraz pasażerowie z obrażeniami ciała zostali przewiezieni do szpitala w Węgrowie i w Wyszkowie. 

Czarny punkt wodny oznaczony

Węgrowska policja wspólnie z innymi służbami na terenie całego powiatu prowadzi kontrole w rejonach dzikich kąpielisk, rzek, stawów. 16. lipca funkcjonariusze podczas kontroli miejsc najbardziej niebezpiecznych umieścili tablicę tzw. „czarny punkt” nad  rzeką Liwiec w rejonie  miejscowości Karczewiec, gm. Wierzbno.  W ubiegłym roku takie punkty zostały umieszczone na terenie gm. Łochów w rejonie Bugu w miejscowości Szumin oraz Wywłoka oraz na terenie gm. Sadowne w Wilczogębach nad jeziorem Kotło. Mamy nadzieję, że oznakowanie niebezpiecznych miejsc oraz wzmożone kontrole przyczynią się do rozsądnego korzystania z dzikich kąpielisk, a tym samym do zmniejszenia liczby wypadków. Woda daje nam wiele przyjemności, ale nie wolno jej lekceważyć. Kiedy zauważymy, że ktoś tonie należy bezzwłocznie wezwać pomoc, rzucić tonącemu przedmiot umożliwiający utrzymanie się na wodzie. Jeśli potrafimy, idźmy tonącemu na ratunek zabierając ze sobą przedmiot ułatwiający utrzymywanie się na wodzie. Należy pamiętać, żeby podpływać do tonącego od tyłu uniemożliwiając mu chwyty, które mogłyby ograniczyć nasze ruchy. Kiedy osoba jest nieprzytomna udzielamy pierwszej pomocy. Jeśli nie potrafimy ratować tonącej osoby zapamiętajmy miejsce, w którym zniknęła pod powierzchnią wody, by wskazać to miejsce ratownikom.

Nowy Komendant

Rozkazem Komendanta Wojewódzkiego, z dniem 4 sierpnia br, nowym Komendantem Powiatowym Policji w Węgrowie został mł. insp. Andrzej Styrczula, który od początku służby związany jest z pionem kryminalnym, m.in. w latach 1996 - 2004 pełnił służbę w Wydziale Dochodzeniowo - Śledczym Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach. Przez ostatni rok pełnił obowiązki na stanowisku I Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Węgrowie.

Święto Policji w Węgrowie

Podczas uroczystych obchodów Święta Policji w Węgrowie, jakie miały miejsce 31 lipca, funkcjonariusze uczcili 96 rocznicę  utworzenia Policji Państwowej. Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w Bazylice mniejszej w Węgrowie a następnie zostały wręczone medale, odznaczenia i akty mianowania na wyższe stopnie policyjne.

Po Mszy św. koncelebrowanej przez Ks. Biskupa Tadeusza Pikusa w Bazylice Mniejszej dalsza cześć uroczystości odbyła się na Rynku Mariackim w Węgrowie. Uroczystości uświetniła Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Liwa. Brązowy medal „Za Zasługi dla Policji”, przyznawany osobom cywilnym  przez Ministra Spraw Wewnętrznych otrzymał Krzysztof Fedorczyk - Starosta Węgrowski.

Minister Spraw Wewnętrznych wyróżnił  srebrną i brązową odznaką „Zasłużony Policjant”  pięciu funkcjonariuszy KPP w Węgrowie. Prezydium Zarządu Głównego NSZZ Policjantów na wniosek Kapituły Zarządu Głównego ds. przyznawania medali i odznaczeń przyznało odznaczenia i medale XXV - lecia Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów.  Na wyższy stopień służbowy awansowano 24 policjantów, pełniących służbę na terenie miasta Węgrowa oraz gmin powiatu węgrowskiego. 

Bezpieczeństwo nad wodą

Sprzyjająca pogoda, wysokie temperatury i słońce sprawiają, że właśnie nad wodą wypoczywamy najchętniej. Jednak jezioro czy morze to nie tylko relaks i odpoczynek, ale także mnóstwo zagrożeń. To przede wszystkim tutaj liczy się pilna uwaga i przezorność urlopowiczów. Aby zabawa nie zmieniła się w tragedię, wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad i zachować zdrowy rozsądek. Wystarczy zbyt dużo lekkomyślności czy przecenienie własnych umiejętności.  Skrajna nieodpowiedzialność to alkohol i narkotyki, które połączone z wodą stanowią śmiertelną mieszankę. By wypoczynek nad wodą był jedynie zabawą, by nie zmienił się w tragedię sami musimy zadbać o to. Przecenienie własnych umiejętności podczas kąpieli i niedostateczna opieka nad dziećmi mogą być tragiczne w skutkach.  Przy okazji letnich wycieczek i aktywnego wypoczynku - o tragedię nietrudno. Przypominamy o podstawowych 10. zasadach (swoisty dekalog), które obowiązują podczas pobytu w okolicach akwenów wodnych:

1.      Pływaj tylko w miejscach strzeżonych czyli tam, gdzie jest ratownik WOPR.

2.      Przestrzegaj regulaminu kąpieliska, na którym przebywasz. Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika.

3.      Nie pływaj w czasie burzy, mgły oraz gdy wieje porywisty wiatr.

4.      Nie pływaj w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania wody lub zimne prądy. Pływaj w miejscach dobrze znanych.

5.      Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki "na główkę".

6.      Nie baw się w przytapianie innych osób korzystających z wody oraz spychanie do wody z pomostów i materacy. Materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak i nadmuchiwane koło.

7.      Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu.

8.      Kąpiąc się na kąpieliskach zwracaj uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował pomocy. Jeżeli będziesz w stanie mu pomóc to uczyń to, ale w granicach swoich możliwości. Jeżeli nie będziesz się czuł na siłach, to zawiadom inne osoby.

9.  Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich. Jeżeli chcesz wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyń asekurowany przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Na głowie powinieneś mieć założony czepek, abyś był widoczny dla innych w wodzie. Możesz do tego celu użyć bojki na szelkach.

10.  Nie wypływaj za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.

                Na podstawie materiałów KPP Węgrów

 
Michal Krupa