Łochów – rody szlacheckie

W dniu 10 lipca (piątek) w PAŁACU ŁOCHÓW będzie miała miejsce prezentacja ciekawej i wartościowej książki - "ŁOCHÓW. Rody szlacheckie"autorstwa Stanisława Grądzkiego. W swojej najnowszej publikacji autor  pochyla się nad historią Łochowa  a szczególnie nad losem jego właścicieli, którzy swoimi imperatywnymi decyzjami  wywarli  poważny wpływ na dzieje Łochowa, zapewniając mu wysokie miejsce w historii Mazowsza i Polski. Jak pisze sam Autor: "ŁOCHÓW. Rody szlacheckie." to podróż w czasie, do miejsc prawdziwych, w towarzystwie prawdziwych bohaterów, tu mieszkających i decydujących o losach Łochowa.

 

Spotkanie promocyjne rozpocznie się o godzinie 18:00 w Sali Muzycznej Pałacu w Łochowie.  Wstęp wolny. Organizatorami spotkania są: Burmistrz Łochowa, Biblioteka Publiczna im. Medarda  Downarowicza w Łochowie, GRUPA ARCHE oraz PAŁAC  ŁOCHÓW. Spotkanie poprowadzi  Andrzej Hausner – absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie, aktor teatralny, serialowy i dubbingowy, lektor. Słowo o autorze wygłoszą:

- Kazimierz Kochański – poeta, fraszkopisarz, członek Związku Literatów Polskich, Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Zarządu Głównego ZLP;

- Andrzej Zygmunt Rola-Stężycki – historyk, pisarz, dyrektor Instytutu Genealogii - Polskiej Kapituły Heraldyków i Genealogów.

Wybrane fragmenty promowanej książki recytować będą: Andrzej Hausner oraz Anna Szcześnik. Podczas spotkania ze Stanisławem Grądzkim, będzie okazja porozmawiać o treści tej niezwykłej publikacji  i uzyskać wpis z autografem jej autora.

Ostatnim akcentem spotkania będzie występ zespołu muzycznego z Siedlec, The Blue Angel Band,  który został założony w 2010 roku z myślą o popularyzacji muzyki retro - brzmień lat 20. i 30. ubiegłego stulecia oraz przypomnieniu dokonań największych, legendarnych gwiazd estrady i kina tamtych czasów: Marleny Dietrich, Hanki Ordonówny i Marilyn Monroe. Projekt The Blue Angel Band z piosenkami Hanki Ordonówny zostanie zaprezentowany na koniec spotkania promocyjnego. Podczas koncertu mieszkańcy Łochowa i goście Stanisława Grądzkiego, usłyszą największe szlagiery legendarnej polskiej piosenkarki w klasycznych i jazzujących aranżacjach Nie zabraknie "Uliczki w Barcelonie”,  ani też zmysłowej piosenki „Miłość ci wszystko wybaczy” z filmu „Szpieg w masce”,  w wykonaniu Marleny Marii Uziębło.

Wybór piosenek z repertuaru Hanki Ordonówny, jako celu części artystycznej spotkania promującego książkę „ŁOCHÓW. Rodziny szlacheckie.” nie był przypadkowy. Ta legendarna piosenkarka uczestniczyła bowiem w wyścigach konnych na Polu Mokotowskim, dopingując koniom ze stajni hr. Eryka Kurnatowskiego, a latem 1937 roku, wraz z mężem hr. Michałem Tyszkiewiczem, złożyła kilkudniową wizytę w Łochowie, co ujawnia książka Stanisława Grądzkiego. Takich nowinek, nieznanych dotychczas mieszkańcom Łochowa, jest więcej.

Największą jednak zasługą książki „ŁOCHÓW. Rody szlacheckie”  jest odtworzenie  historii dóbr łochowskich, w tym pałacu w Łochowie. Do tej pory na temat dziejów majątku Łochów, krążyły nieprawdziwe, często sprzeczne ze sobą wersje. Błędami dotknięte były również dokumenty sporządzone na zlecenie służb konserwatorskich, na których bazowały późniejsze przewodniki turystyczne i publikacje prasowe. Nie ustrzegł się nieścisłości oraz nieprawd także Gminny Program Opieki nad Zabytkami na lata 2015-2018, uchwalony przez Radę Miejską Łochowa w marcu 2015 roku. Warto więc sięgnąć po książkę i poznać dzieje własnej Małej Ojczyzny. W trakcie spotkania będzie można nabyć książkę w promocyjnej cenie.Serdecznie zapraszamy!

Stanisław Grądzki  - (ur. 1956) - rodowity Stoczkowianin, od 50 lat mieszkający w Łochowie. Autor czterech książek poetyckich:  A gdzie miłość…(2010), W serca odbiciu (2011), Czy pamiętasz? (2012), SGraffito – wiersze nowe i wybrane (2014). Współautor, z Kasią  Szkarpetowską  Antologii twórczości  Grupy Poetyckiej IWA „Pod rodzinnym niebem” (2011)  Współautor, z Jerzym Sawickim, monografii FMB „Bumar-Proma” w Ostrówku Węgrowskim; współautor, z Beatą Załecką, Informatora Jubileuszowego: Biblioteka Publiczna im. Medarda Downarowicza w Łochowie. 65 lat działalności 1949-2014;  współautor, z prof. Arkadiuszem Kołodziejczykiem,  książki  WĘGRÓW. Przeszłość i przyszłość miasta. (1998) W latach  1994-1996 redaktor naczelny Głosu Łochowa, a w latach 1997-2000 wydawca Gazety Lokalnej, ukazującej się na terenie powiatu węgrowskiego.

R

 
Michal Krupa