Beata Szydło w Łochowie

    Jadąc na Konwencję Prawa i Sprawiedliwości do Warszawy nie przypuszczałem, że półtora tygodnia później będziemy organizować wizytę Beaty Szydło w naszym mieście. To właśnie tam 20 czerwca prezes Jarosław Kaczyński ogłosił, że jeśli Zjednoczona Prawica wygra jesienne wybory parlamentarne, to kandydatem na urząd premiera będzie obecna wiceprezes PIS. „Dudabus” przemienił się w „Szydłobus” i ruszył w objazd po całym kraju. Beata Szydło, podobnie jak obecny prezydent elekt Andrzej Duda, postawiła na bezpośredni kontakt z Polakami. 1 lipca Łochów stał się jednym z przystanków na trasie autobusu Beaty Szydło.

Towarzyszyła jej grupa parlamentarzystów. W gorące środowe popołudnie wyjątkowego gościa witali licznie zgromadzeni mieszkańcy Łochowa i okolic. W swoim krótkim wystąpieniu kandydatka na premiera podkreślała, że politycy powinni być blisko ludzi, żeby lepiej rozumieć ich problemy. Głównie te dotyczące podstawowych warunków życia jak: ochrona zdrowia, bezpieczeństwo, oświata, transport i praca.

Łochów to miasto ludzi, którzy nie boją się pracy i marzą o tym, by w Łochowie była praca – mówiła B. Szydło. Podkreślała, że większość ludzi szuka tej pracy w Warszawie, a to wiąże się bezpośrednio z wysokimi kosztami dojazdu i mniejszą ilością czasu, który można by poświęcić rodzinie. Aby te często trudne sytuacje przezwyciężać potrzebne są dialog i współdziałanie wszystkich ludzi, samorządów i  przedsiębiorców. Według niej rolą rządu w tym wszystkim jest tworzenie warunków do rozwoju, aby obywatele wiedzieli i czuli, że państwo jest po ich stronie, a nie przeciwko nim. Szydło przywołała też słowa swojej głównej konkurentki – Ewy Kopacz, która powiedziała, że będzie jeździć tam gdzie są teraz Polacy. Słowa te padły w wywiadzie dla PAP w kontekście wakacji. Kontra wiceprezes PIS była błyskawiczna:  Bardzo się cieszę, że Polacy wyjeżdżają na wakacje, ale ja przyjeżdżam też do tych, którzy na wakacje nie pojadą, bo rodziców nie stać na to, by ich dzieci mogły na te wakacje pojechać. I moim marzeniem jest to, by wszystkie dzieci w Polsce miały równe szanse, by okres letni na wakacjach spędzać. Mówiła też o tym, że do ustępującego prezydenta zostało skierowane pismo z prośbą o poszerzenie o 3 pytania planowanego na 6 września referendum. Dotyczą one słynnych już projektów obywatelskich, pod którymi podpisało się łącznie 6mln osób: obowiązku szkolnego sześciolatków, prywatyzacji Lasów Państwowych i obniżenia wieku emerytalnego. Niestety z przekazu medialnego wiemy, że obecny, ustępujący Prezydent po raz kolejny lekceważy głos społeczeństwa i nie ma zamiaru dołączyć tych pytań. Na zakończenie spotkania przewodnicząca struktur Prawa i Sprawiedliwości w powiecie węgrowskim – senator Maria Koc podziękowała Beacie Szydło za wizytę w Łochowie, a dyr. Domu Kultury – Artur Lis wręczył jej ligawkę na pamiątkę wizyty w naszym mieście. 

             Robert Gołaszewski 

 
Michal Krupa