Łochów za Życiem i dla Rodziny

W niedzielne popołudnie 21 czerwca w Łochowie odbył się Marsz dla Życia i Rodziny pod hasłem – „Rodzina, Wspólnota, Polska” Łochów zorganizował swój Marsz już po raz trzeci przez co dołączył do grona ponad 140 miast w Polsce, które w ten sposób chcą pokazać, że – RODZINA – jest dla uczestników tego wydarzenia najwyższą wartością.  Zaraz po południowej Mszy św. kolorowa kolumna marszowa ruszyła ulicami Długą i Leśną, aby dotrzeć na targowisko miejskie, gdzie rozpoczynał się Piknik Rodzinny „Anioły w Łochowie” .

Impreza ta jest organizowana przez parafię p.w. Niepokalanego Serca NMP i działające przy niej: Ruch Światło – Życie Kościół Domowy oraz lokalny oddział Caritas. Od 2006 roku zmieniała swoją lokalizację ze względu na to, że z każdą swoją kolejną edycją cieszyła się coraz większym zainteresowaniem. Od tego  roku chyba już na stałe pozostanie na terenie targowiska miejskiego „Mój Rynek”, które na dzień dzisiejszy wydaje się być idealnym miejscem na tego typu wydarzenia. Warto podkreślić, że „Anioły” to piknik bezalkoholowy kierowany bezpośrednio do najmłodszego pokolenia i ich rodziców. Przez kilka godzin to właśnie dzieci z łochowskich przedszkoli i szkół stają się gwiazdami na profesjonalnie przygotowanej scenie.  Z roku na rok widać, że poziom małych artystów rośnie, a program przez nich prezentowany jest coraz bardziej ambitny. Oczywiście jest to zasługa ich nauczycieli, instruktorów i rodziców, którzy dziecko traktują jako najważniejszą w życiu inwestycję. Jak mówią organizatorzy – „ Na pierwszych „Aniołach” był mały problem z wypełnieniem programu przez lokalnych artystów. Dziś sytuacja jest zupełnie inna. Jest tak dużo chętnych, że trzeba ograniczać czasowo występy, aby impreza zakończyła się o przyzwoitej porze”.  Oprócz wydarzeń na scenie cały plac tętnił życiem. Każdy mógł tu znaleźć coś dla siebie. Zjeżdżalnie, łowienie rybek, czy konkurs plastyczny. Wszędzie długi kolejki chętnych do zabawy. Na terenie zielonym trening sprawnościowo-strzelecki młodych piłkarzy z Dziecięcej Akademii Ruchu Tomasza Wojtasiewicza, a obok  tor przeszkód i trening wytrzymałościowy zorganizowany przez kolarski klub „Wertepowiec” , gdzie każdy mógł sprawdzić swoje możliwości jazdy na rowerze. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko sióstr Loretanek z dewocjonaliami i dobrą książką oraz grill i kawiarenka.  Finał pikniku to dwugodzinny koncert ewangelizacyjny Grzegorza Kolca z zespołem, poprzedzony świadectwami przedstawicieli wspólnoty Przyjaciele Oblubieńca.

Warto wspomnieć o darczyńcach bez których ta impreza by się nie odbyła. W tym roku byli to: Bank Spółdzielczy w Łochowie, Piekarnia „Robson”, Apteka „Verbena”, E. i D. Tężyńscy,  Mirpol - M. Ziółkowski, Mycenter - M. Miciukiewicz, eMTe-Druk, ABC - T. Tuszyński (transmisja live),  Robert  Skóra (video), Jadwiga Skóra (foto). Opieka medyczna: Anna Mytkowska i Rafał Ziółkowski.  Organizatorzy dziękują również za pomoc w organizacji: ZGK Łochów, OSP Łochów, Komendzie Policji w Łochowie,  MiGOK, KSM i wielu osobom dobrego serca. Organizatorzy już dziś zapraszają na kolejne „Anioły” w następnym roku, które będą obchodziły swój mały jubileusz dziesięciolecia.

 Realizacja zadania publicznego pod nazwą „Bezalkoholowy Piknik Rodzinny  - Anioły w Łochowie” realizowana przez Caritas Diecezji Drohiczyńskiej została dofinansowana ze środków Gminy Łochów zgodnie z przepisami ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r, „o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie”. Kwota dofinansowania 5000,00 zł. Zadanie publiczne miało na celu promocję gminy poprzez działalność wspomagającą rozwój wspólnot i społeczności lokalnych.

                RG

 
Michal Krupa