Bezpieczne wakacje 2015

Wakacje to czas wypoczynku i związanych z nim podróży. Dla funkcjonariuszy, to jednak czas wzmożonej pracy. Policjanci ruchu drogowego czuwają nad bezpieczeństwem podróżujących po drogach, a policyjni wodniacy patrolują jeziora i rzeki, zwracając uwagę na wszystkich, którzy w upalne dni korzystają z kąpieli. Policjanci przypominają, że wakacje to przerwa od pracy i szkoły, ale nie od myślenia - zasady bezpieczeństwa obowiązują zawsze i wszędzie. 

 

                Większa ilość policyjnych patroli dba o bezpieczeństwo podróżujących drogami Mazowsza. Funkcjonariusze szczególną uwagę zwracają na prędkość, trzeźwość kierujących, zgodne z przepisami przewożenie dzieci oraz stan techniczny pojazdów. Kontrolowane są kąpieliska.

Policjanci reagują też z całą stanowczością na te wykroczenia i zachowania uczestników ruchu drogowego, które  zagrażają bezpieczeństwu.

Współpracując z innymi służbami, policjanci organizują wspólne patrole sprawdzające kąpieliska i miejsca wypoczynku, zwłaszcza dzieci i młodzieży.

Aby wakacje były jedynie radosnym i pozbawionym stresu czasem wystarczy w większości wypadków stosować podstawowe zasady bezpieczeństwa. Między innymi pozostawiając mieszkanie lub dom, na czas wakacyjnego wyjazdu, warto poprosić znajomych lub sąsiadów o opiekę i nadzór. Na przykład włączenie wieczorem światła, jest sygnałem, że dom nie został pozostawiony bez opieki. Zwracajmy też uwagę na mieszkania naszych sąsiadów, na nietypowe hałasy lub nieznane, obce osoby.

Podróżując samochodem, podczas postoju nie pozostawiajmy w widocznych miejscach wartościowych przedmiotów lub nawet toreb czy reklamówek, których zawartość nie jest widoczna.  W pociągach i na dworcach nie pozostawiajmy barażu bez nadzoru. W przedziałach wagonów  kolejowych starajmy się nie podróżować sami. Pamiętajmy - okazja czyni złodzieja!

Stosując się do określonych zasad i wykazując przezorność można uniknąć większości groźnych i nieprzyjemnych sytuacji.

Policjanci radzą: 

W podróży:

Przed, zwłaszcza długą podróżą samochodem oraz w jej trakcie koniecznie:

-  sprawdźmy stan techniczny samochodu, a także dokumenty, zarówno pojazdu jak i kierowcy

-  w długiej trasie koniecznie zatrzymujmy się, aby choć chwilę wypocząć

-  przewożąc dzieci pamiętajmy, aby używać do tego specjalnych fotelików

- kierując samochodem stosujmy się do obowiązujących przepisów, pamiętajmy, że od nas może zależeć bezpieczeństwo innych

-  jako piesi i wybierając się na wycieczki rowerowe korzystajmy z „odblasków" 

Nad wodą:

 - korzystajmy ze strzeżonych kąpielisk

- stosujmy się regulaminów kąpielisk i poleceń osób, które je nadzorują

- unikajmy tzw. „dzikich kąpielisk". Jeżeli jednak decydujemy się na korzystanie z tych miejsc, nie wskakujmy do wody i nie wchodzimy do niej sami

- nie pozwalajmy dzieciom samodzielnie wchodzić do wody, najmłodsi cały czas muszą być  pod nadzorem osoby dorosłej

- używając sprzętu wodnego pamiętajmy, aby był sprawny

- absolutnie nigdy nie wchodźmy do wody będąc pod wpływem alkoholu

Nigdy nie zapominajmy o zachowaniu zasad bezpieczeństwa i pamiętajmy, że zawsze gdy będziemy potrzebować pomocy, można się zwrócić do policjanta.  

 

Zespół Prasowy KWP zs. w Radomiu/A.L.

 
Michal Krupa