X Zjazd Klubów GP

               W ostatni weekend maja w Piotrkowie Trybunalskim odbył się coroczny Zjazd Klubów Gazety Polskiej. Kilkuset przedstawicieli klubów z kraju i zagranicy spotkało się, aby podsumować miniony rok i wytyczyć kierunki działania na przyszłość. Wszyscy dotarli na miejsce w doskonałych nastrojach po wygranych wyborach przez Andrzeja Dudę, którego nasze środowisko wspierało od momentu ogłoszenia jego kandydatury. W związku z tym Prezydent  Elekt  skierował do uczestników zjazdu krótki list, w którym podziękował klubom za wieloletnią pracę na rzecz naszych narodowych spraw.

Szczególnie dziękował za wsparcie w kampanii, które pomogło mu w walce o najwyższy urząd w Polsce.

                Obrady zjazdu rozpoczął w piątkowy wieczór przewodniczący Ryszard Kapuściński, który w ponad godzinnej prezentacji podsumował dziesięcioletnią działalność Klubów. Podkreślał ich ogromną rolę w kształtowaniu społeczeństwa obywatelskiego. Mówił, że dziś trudno nawet zliczyć ile inicjatyw patriotycznych powstało za przyczyną  tego ruchu. Jako kolejny, głos zabrał redaktor naczelny Gazety Polskiej Tomasz Sakiewicz. Przedstawił ogólną sytuację mediów tzw. Strefy Wolnego Słowa i  plany na przyszłość. Szczególnie dużo opowiadał o rozwoju TV Republika, która z dnia na dzień zyskuje coraz więcej odbiorców. Piątkowa noc zakończyła się blokiem koncertów w wykonaniu m.in. laureata tytułu Człowieka Roku 2015 Klubów GP – Jana Pietrzaka oraz kilku młodych artystów grających repertuar patriotyczny. Kolejny dzień /sobota/ niezwykle bogaty w wydarzenia rozpoczął się od panelu dyskusyjnego na temat sukcesów i problemów naszego środowiska. Przedstawiciele poszczególnych klubów wymieniali między sobą uwagi i doświadczenia, aby jeszcze bardziej usprawnić i ubogacić naszą działalność. Spraw zgłoszonych w tym temacie było tak dużo, że kolejny punkt programu rozpoczął się ze sporym opóźnieniem. A było to niezwykle ciekawe wystąpienie Wojciecha Muchy i Przemysława Miśkiewicza na temat obecnej sytuacji na Ukrainie. Obydwaj panowie byli naocznymi świadkami zarówno tragicznych wydarzeń jakie rozegrały się na kijowskim Majdanie, jak i regularnych walk z separatystami na wschodzie Ukrainy. Owoce swojej pracy przedstawili nam w formie prezentacji zdjęciowej uzupełnionej o mapy z poszczególnych faz konfliktu.  Po krótkiej przerwie sala konferencyjna ośrodka Dresso wypełniła się do ostatniego miejsca. Tym razem naszym gościem był Wojciech Sumliński, autor bestselerowej książki pt. ”Niebezpieczne związki Bronisława Komorowskiego”. Przez ponad godzinę autor opowiadał o sieci powiązań Komorowskiego i jego otoczenia z Wojskowymi Służbami Informacyjnymi, które współtworzyły polską mafię na początku przemian ustrojowych.  

Szczególną uwagę zwracał na fundację „Pro Civili” założoną przez byłych oficerów tych służb w celu prowadzenia przestępczych przedsięwzięć biznesowych na szeroką skalę. Sumliński mówił, że w okresie kampanii wyborczej próbowano jego książkę „zamilczeć”, aby nie zaszkodziła Bronisławowi Komorowskiemu w reelekcji, ale dzięki internetowi i bezpośrednim spotkaniom z czytelnikami to się nie udało. Książka ta w ciągu trzech tygodni od premiery rozeszła się w nakładzie 40 tyś. egzemplarzy. Bohaterem kolejnego panelu dyskusyjnego był poseł Antoni Macierewicz, który w bezpośrednim połączeniu internetowym z niemieckim dziennikarzem śledczym Jurgenem Rothem przekazał nam najnowsze ustalenia dotyczące wyjaśnień przyczyn katastrofy smoleńskiej, które Roth opisał w swojej książce „Tajne akta S”. Pozycja ta jest zbiorem faktów z dokumentów Federalnej Służby Wywiadowczej Niemiec na temat wydarzeń z 10 kwietnia 2010r. Czas płynie, a wątpliwości co do przebiegu katastrofy coraz więcej.  

                Gościem specjalnym X Zjazdu Klubów GP był prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Po oficjalnym wystąpieniu byłego premiera uczestnicy mieli możliwość zadawania pytań na, które Kaczyński wyczerpująco odpowiadał. Głównym tematem dyskusji były jesienne wybory parlamentarne. Dużo pytań dotyczyło zagadnień związanych z ustalaniem   list wyborczych koalicji Zjednoczonej Prawicy i kontroli przebiegu samych wyborów. Ostatnim punktem sobotniego programu był wspólny grill, ognisko i patriotyczne śpiewanie. Ku zaskoczeniu wszystkich prezes Kaczyński towarzyszył nam do późnych godzin nocnych. Zjazd zakończył się niedzielną mszą świętą odprawioną w intencji Ojczyzny przez ks. Remigiusza Wysockiego.

Ps. Czytelnikom Gazety Wyborczej należy się małe wyjaśnienie. Dziennik ten swoją relację ze zjazdu zatytułował – „Jarosław Kaczyński na tajnym zjeździe Gazety Polskiej”. W materiale z nutą sensacji i tajemniczości podano informacje o tym, że za spotkanie z Kaczyńskim odbywa się w ukrytym w lesie ośrodku. Bardzo mnie to rozśmieszyło, bo ta tajność objawiała się tym, że spotkanie z Kaczyńskim transmitowała na żywo TV Republika, a program zjazdu i warunki w nim uczestnictwa były od wielu tygodni zamieszczone na stronie internetowej Klubów GP i niezależna.pl. Ale cóż redaktorzy z Czerskiej mają swój ogląd sytuacji.

          Robert Gołaszewski 

 
Michal Krupa