Holocaust zaprzeczeniem człowieczeństwa

       17 grudnia 2012r. w naszym liceum odbył się wykład pt. „Holocaust zaprzeczeniem człowieczeństwa”, który poprowadził p. Wojciech Laskowski na prośbę młodzieży pracującej nad projektem „Kulthurra!”. Projekt koordynuje p. Małgorzata Szeja - polonistka LO w Łochowie.

       Głównym tematem, z którym się zetknęliśmy, było prześladowanie Żydów. Czy wiecie, że dawniej uczono małe dzieci, jak rozpoznawać Żyda po jego cechach fizycznych? Według podręczników szkolnych używanych w niemieckich szkołach w latach trzydziestych stereotypowy Żyd to człowiek opasły, śniady, z haczykowatym nosem i pełen złości. Natomiast jako jego przeciwieństwo za wzór stawiano Niemca – jasnowłosego, silnego i szczęśliwego. Już wtedy szerzono nienawiść do Żydów, których określano jako mniej wartościową rasę, a także antysemityzm, czyli przesądy uzasadniające wrogą postawę wobec tych ludzi. Ideologia ta, zdaniem wielu badaczy, stała się ogólną przesłanką Holokaustu. W czasie wojny w Warszawie (i wielu innych miastach) utworzono getto, które z czasem podzielono na dwie części – małe i duże getto. Było ono otoczone murami, poza które ludzie nie mogli się wydostawać. Jednak gdy już to im się udało – byli karani śmiercią. Codziennie setki ludzi: dorosłych i dzieci, umierało na ulicach miasta z głodu i wycieńczenia czy od wychłodzenia.

       Na koniec spotkania obejrzeliśmy film dokumentujący dzieje Żydów podczas przebywania w getcie i ukazujący, jak okrutni mogą być wobec siebie ludzie. „Holokaust jest częścią historii współczesnej, ale też historii faszyzmu, jest częścią tradycji europejskiej, z którą musimy się pogodzić i którą musimy zrozumieć.”

Karolina Stolarz, LO, kl. IIb

 
Michal Krupa