Pamiętamy 1939 – 1945

20 maja (w środę) o godz. 18.00 w Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury w Łochowie odbędzie się uroczysty wernisaż wystawy fotografii dokumentalnej poświęconej 70 rocznicy zakończenia II Wojny Światowej, zatytułowanej „Pamiętamy 1939 – 1945”.

Na wystawie zaprezentowane zostaną dziesiątki unikatowych zdjęć - obrazujących Polskę i Polaków w latach wojny i okupacji - zrealizowanych przez konspiracyjnych fotografów, w tym także żołnierzy NSZ, fotoreporterów niemieckich działających na potrzeby propagandy III Rzeszy oraz niemieckich żołnierzy biorących udział w akcjach eksterminacyjnych.

 

Oprócz fotografii na szczególną uwagę zasługują prace plastyczne, artystów związanych z podziemiem oraz oryginały dokumentów (prasa konspiracyjna, tzw. „gadzinowa” oraz niemiecka).

Wystawie towarzyszyć będzie pokaz filmu dokumentalnego poświęconego akcji zdobywania ikonografii niemieckiej zorganizowanej przez Polskie Państwo Podziemne.

Autorami wystawy są: Elżbieta Berus-Tomaszewska - historyk, ekspert w dziedzinie ikonografii II Wojny Światowej, autor wystaw dokumentalnych, filmów i książek.

Jerzy Tomaszewski - fotograf podziemny zaangażowany w akcję zabezpieczania dzieł sztuki i przechwytywania dowodów zbrodni niemieckich, korespondent i fotoreporter Powstania Warszawskiego z ramienia Delegata Rządu i Komendanta Głównego Armii Krajowej.

Wystawa czynna od 20 maja do 8 czerwca 2015 r.

Projekt „Pamiętamy 1939 – 1945” - to nie tylko wystawa, to także inauguracja inicjatywy zmierzającej do utworzenia na terenie Łochowa - Muzeum Miejskiego kultywującego tradycję, kulturę i historię całego regionu. O naszych działaniach więcej w następnym numerze GŁ oraz w katalogu towarzyszącym wystawie.

                Artur Lis

 
Michal Krupa