Wydarzenia

Dzień Dawcy Szpiku

Tak niewiele potrzeba, aby uratować komuś życie

Dzień Dawcy Szpiku       10 marca w Węgrowskim Ośrodku Kultury odbędzie się Dzień Dawcy Szpiku. Mieszkańcy Węgrowa i wszyscy chętni z okolicy będą mogli zarejestrować się jako potencjalni dawcy komórek macierzystych w bazie Fundacji DKMS Polska.

 

 

        Do organizacji Dnia Dawcy zainspirowała nas historia pochodzącego z okolic Węgrowa Marcina Antoniuka, który od jesieni walczy z ostrą białaczką szpikową i prawdopodobnie niedługo też będzie potrzebował niespokrewnionego dawcy.

 

Ludzie w Węgrowie       Wszystkich zainteresowanych procedurą rejestracji, a także późniejszego pobrania komórek macierzystych zapraszamy na stronę pomagam.info, gdzie odpowiadamy na pytania i rozprawiamy się mitami, jakie narosły wokół tematu przeszczepów szpiku. Wyjaśniamy tam, że bycie dawcą nie wiąże się z żadnym zdrowotnym ryzykiem dla dawcy, a także, że pobranie komórek macierzystych odbywa się w 80% metodą separacji z krwi obwodowej, a w 20% z pobiera się je pod narkozą z talerza kości biodrowej (a nie z kręgosłupa, jak jeszcze ciągle myślą niektórzy).

       Białaczka - ta diagnoza brzmi, jak wyrok. W Polsce co roku taką słyszy ją 10 000 osób i niestety większości z nich medycyna ciągle nie jest w stanie pomóc. Szansą na zdrowie jest przeszczep komórek macierzystych od kogoś z rodziny lub niespokrewnionego dawcy. Banki na całym świecie rejestrują osoby, gotowe pomóc chorym, ciągle jednak liczba potencjalnych dawców jest niewystarczająca i nie udaje się znaleźć odpowiedniego dawcy dla wszystkich potrzebujących.

Zapisz się i Ty!       Każdy zarejestrowany dawca zwiększa szanse osób chorujących na białaczki i inne choroby krwi (szpiczaki, ziarnicę itd.) na życie, jednak, w związku z trudnością genetycznego dopasowania, tylko 1 z 100 zarejestrowanych osób będzie mogła rzeczywiście komuś pomóc i ofiarować komórki do przeszczepu.

Organizatorzy

 
Michal Krupa