Osiem teatrów

17. kwietnia br. w sali widowiskowej Miejskiego i Gminnego Ośrodka Kultury w Łochowie odbyły się półfinały 15. Mazowieckiego Festiwalu Teatrów Amatorskich. Wystąpiło osiem teatrów - trzy zespoły dziecięce i pięć zespołów młodzieżowych.

Mazowiecki Festiwal Teatrów Amatorskich ma na celu prezentację dorobku artystycznego amatorskich teatrów dziecięcych i młodzieżowych Mazowsza, inspirowanie instruktorów do poszukiwania nowych form pracy ze swoim zespołem oraz pobudzenie aktywności artystycznej dzieci i młodzieży.

 

Grupy przybyłe do MiGOK w Łochowie oceniało Jury w składzie: Piotr Wawer (reżyser teatralny, aktor filmowy i teatralny), Piotr Kamiński (aktor filmowy i teatralny, występuje m.in. w teatrach: Syrena, Komedia i Dramatycznym w Warszawie), Andrzej Hausner (aktor teatralny i filmowy, lektor, absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie), Aneta Kowalczyk (instruktorka MiGOK w Łochowie, malarka współpracująca z Galerią Piecową w Warszawie, koordynatorka Galerii MiGOK).

Podczas przeglądu teatrów dziecięcych zobaczyliśmy występy zespołów: Grupa Teatralna Jedynki z Łochowa, Skrzaty z Julina z Kalisk i Krasnal z Łochowa.

Po prezentacjach konkursowych zespołów dziecięcych nastąpiło ogłoszenie wyników w tej kategorii i rozdanie dyplomów oraz nagród. Pierwsze miejsce i awans do finału w Konstancinie Jeziornie wywalczyła grupa Skrzaty z Julina przedstawieniem „Od ostatniej wieczerzy do zmartwychwstania”.

Po krótkiej przerwie rozpoczęły się prezentacje konkursowe zespołów młodzieżowych. W tej kategorii wystąpiły: Grupa Taneczna Sadowne z Sadownego, Affectuum z Łochowa, Scena Kotłownia z Ostrowi Mazowieckiej, Teatr przy Fabryczce z Wołomina i Łoscemił z Łochowa. 

Po obejrzeniu wszystkich przedstawień konkursowych w kategorii  teatry młodzieżowe wystąpił gość specjalny Festiwalu - Teatr Makata w spektaklu „Rozmowy przy wycinaniu lasu” na podstawie tekstu Stanisława Tyma. Dzieło wybitnego polskiego aktora i satyryka zostało przedstawione w bardzo ciekawy, niekonwencjonalny sposób. Zamiast polany w lesie zobaczyliśmy humorystyczną sytuację w studio nagraniowym rozgłośni radiowej, borykanie się z różnego rodzaju problemami aktorów dubbingowych, ich pracę nad nowym, nieprzygotowanym wcześniej tekstem. Perypetie studyjne kończą się niespodziewanym, zaskakującym finałem. Całość bardzo nowatorska, zapewniająca widzom wyśmienitą zabawę i pozwalająca oderwać się od codzienności.

Po tym przedstawieniu Jury ogłosiło werdykt w kategorii teatry młodzieżowe, rozdano dyplomy i nagrody. Pierwsze miejsce zajęła grupa Teatr przy Fabryczce z Wołomina, która zaprezentowała przedstawienie „PIF–PAF! Jesteś trup!”. Drugie miejsce przypadło Scenie Kotłownia z Ostrowi Mazowieckiej za spektakl „Czerwona, Niebieska, Czarna, Szara”. Obydwie grupy zakwalifikowały się do finału Festiwalu, który odbędzie się w Konstancińskim Domu Kultury, gdyż tradycyjnie finał festiwalu odbywa się w siedzibie teatru, który zdobył nagrodę główną w kategorii młodzieżowej w poprzedniej edycji.

Zaprezentowane na scenie widowiskowej MiGOK w Łochowie przedstawienia teatralne sprawiły, że ten piątkowy dzień był pełen pozytywnych wrażeń. Festiwalowe występy dały możliwość całodniowego obcowania z teatrem, przekazały wiele interesujących i ważnych treści, dotyczących życia każdego człowieka. Tematyka sztuk była bardzo różnorodna, często odnosząca się do otaczającej nas rzeczywistości, także każdy mógł znaleźć tu coś dla siebie i opuszczał łochowski dom kultury bogatszy w doświadczenia. Bardzo trafne i cały czas aktualne są słowa słynnego angielskiego poety i dramaturga - Williama Szekspira „Życie jest teatrem - aktorami ludzie”. Także teatr jest nierozerwalnie związany z życiem ludzi i w wielu przypadkach o nim opowiada.

Festiwal Teatrów Amatorskich jest organizowany corocznie przez Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki, a eliminacje do finału tego wydarzenia na stałe zagościły na scenie Miejskiego i Gminnego Ośrodka Kultury w Łochowie. Serdecznie zapraszamy wszystkie mazowieckie teatry, działające w szkołach, domach kultury czy innych instytucjach, które oczywiście mają do nas w miarę blisko, do Łochowa i uczestnictwa w przyszłorocznej edycji Festiwalu.

Rafał Żywczyński

 
Michal Krupa