Jeśli w kwietniu, to …

             Jeśli w kwietniu, to wiadomo … Dzień Ziemi. I właśnie 19 kwietnia w Nadleśnictwie Łochów uroczyście obchodzono ten dzień.  Celem obchodów Dnia Ziemi jest popularyzacja ekologii oraz uświadamianie ludziom zagrożeń związanych z rozwojem przemysłu i postępującą urbanizacją.

 

                Organizatorzy tegorocznego święta Ziemi - Nadleśnictwo Łochów i Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie, przygotowali szereg atrakcji, które miały za zadanie przyciągnąć uwagę uczestników tego wydarzenia, a piknik ekologiczny oficjalnie otworzył Nadleśniczy Nadleśnictwa Łochów - Bogusław Piątek.

                Prowadzący imprezę aktor - Piotr Świtalski zachęcał do korzystania z towarów oferowanych przez  różnego rodzaju stoiska: kilku rękodzielniczych, Nadleśnictwa Łochów i Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego. Nie zapomniano również o najmłodszych. To dla nich został przygotowany program składający się z zabaw i gier, których inicjatorem i wykonawcą był Piotr Świtalski. Barwne przebranie Piotra – króliczek - zachęcało do wzięcia udziału w zabawach i stanowiło jedną z głównym atrakcji dla maluchów.

                W budynku Nadleśnictwa można było obejrzeć wystawę prac doktor Anny Boszko oraz Piotra Gajewskiego. Wszystkie prace poświęcone były przyrodzie i jej elementom. Wspaniałe prace odzwierciedlały emocje włożone przez artystów w ich tworzenie.

                Jak co roku, tak i tym razem zorganizowano wielką zbiórkę elektrośmieci, za które rozdawano sadzonki drzew. Zgromadzono ogromny stos różnego rodzaju elektrośmieci, w zamian przekazano mnóstwo drzewek.

                W południe uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Łochowie zaprezentowali się w spektaklu teatralnym. Przedstawili współczesną wersję znanej nam dobrze bajki pt. „Kopciuszek”. W spektaklu wzięło udział piętnaścioro dzieci z klas: 4, 5 i 6. Teatrzyk „Kopciuszek” za swój barwny występ otrzymał od organizatorów upominki oraz pamiątkowy dyplom.

                Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie wraz z Nadleśnictwem Łochów w ramach Dnia Ziemi zorganizował trzy konkursy ekologiczne.

Pierwszym z nich był konkurs artystyczny - Ekowystęp. Przeznaczony był dla wszystkich dzieci z przedszkoli i oddziałów „0” z terenu Gminy Łochów. W konkursie wzięły  udział grupy maksymalnie ośmio osobowe. Ocenie podlegała cała grupa. Uczestnicy mieli za zadanie przygotować występ o tematyce ekologicznej. Można było recytować wierszyki, śpiewać piosenki, tańczyć lub przedstawić jakąś scenkę. W konkursie wzięły udział dwa przedszkola: Punkt Przedszkolny im. Wojtka Strażaka przy Szkole Podstawowej w Gwizdałach oraz Samorządowe Przedszkole nr 1 w Łochowie. Obydwie grupy otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz nagrody dla przedszkoli i opiekunów grup.

Drugi konkurs przygotowany przez organizatorów to Ekotrendy. Polegał on na wykonaniu i prezentacji ekologicznego stroju. Celem konkursu było rozwijanie umiejętności kreatywnego wykorzystania surowców wtórnych i naturalnych materiałów przez dzieci i młodzież w zaprezentowanych przez siebie strojach. Konkurs podzielony był na pięć kategorii wiekowych. Lauretami poszczególnych kategorii byli:

Dzieci przedszkolne

I miejsce - Zosia Marczak

II miejsce - Zuzia Nowakowska

III miejsce - Helenka Bartosiewicz

Uczniowie z klas I-III szkół podstawowych

I miejsce - Bianka Lis

II miejsce - Piotruś Ziółkowski

III miejsce - Marysia Mech

Uczniowie z klas IV-VI szkół podstawowych

I miejsce - Zuzanna Iskra

II miejsce - Elżbieta Markiewicz

III miejsce - Izabela Dąbkowska

Uczniowie gimnazjum

I miejsce - Mariola Jarząbek

II miejsce - Klaudia Kędziela

III miejsce - Natalia Gołębiowska

Uczniowie liceum

I miejsce - Natalia Knap

II miejsce - Paulina Owsianko

III miejsce - Paulina Frankowska

Poziom prac w konkursie plastycznym Ekoplakat był bardzo wyrównany, stąd też organizatorzy postanowili przyznać trzy wyróżnienia, które otrzymali uczniowie szkoły podstawowej z Zespołu Szkół Gwizdałach: Arkadiusz Kozioł, Jakub Gołaszewski i Oliwia Tomaszewska.

                Jedną z głównych atrakcji Dnia Ziemi był pokaz sokolniczy firmy Drapole z udziałem ptaków drapieżnych, na którym można było podziwiać ptaki, przylatujące na rękawicę i atakujące wabidło. Każdy uczestnik imprezy mógł z bliska przyjrzeć się bohaterom pokazu, ponadto zrobić sobie zdjęcie i wziąć na rękawicę wybranego ptaka.

                Program imprezy zakończyło przedstawienie teatralne pt. „Country Show” wykonane przez Teatr Nikoli. Akcja spektaklu rozgrywa się na dzikim zachodzie, gdzie dwójka kowbojów rozpoczyna swoje barwne przygody. Towarzyszą temu komiczne scenki i sytuacje. Uwagę publiczności przyciągały przede wszystkim ciekawie stworzone, charakterystyczne postacie kowbojów, których ekspresja i energia spowodowała, że w trakcie spektaklu zacierała się bariera pomiędzy odbiorcami i aktorami.

                Dzień Ziemi to impreza cykliczna, odbywająca się w Łochowie corocznie. Tegoroczne obchody wzbudziły duże zainteresowanie wśród lokalnej społeczności, co niezmiernie cieszy organizatorów, stąd też już dziś pragniemy zaprosić wszystkich miłośników przyrody i jej ochrony do wzięcia udziału w przyszłorocznej imprezie z okazji Dnia Ziemi.

                DK

 
Michal Krupa