Archiwum

Policyjne info

Weekendowe działania  „Pirat Stop”

Weekend 27-29 marca minął z działaniami „Pirat Stop”. Głównym zadaniem policjantów w tych dniach było zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym i zminimalizowanie ilości zdarzeń drogowych a także przeciwdziałanie agresywnym zachowaniom. Skontrolowano blisko 113 pojazdów. Zatrzymywano kierujących pojazdami za przekraczanie prędkości – 60 kontroli. Wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego policjanci ujawnili 3 wykroczenia. Na kierujących pojazdami funkcjonariusze nałożyli 59 mandatów i sporządzili 3 wnioski do sądu. Policjanci sprawdzali również stan trzeźwości wszystkich kierujących. Zatrzymano dwa dowody rejestracyjne oraz dwa prawa jazdy.

 

Również weekend 20-22 marca to działania w ramach tej akcji. Policjanci skontrolowali blisko 57 pojazdów i nie odnotowali żadnych wypadków i kolizji. Zatrzymywano kierujących pojazdami za przekraczanie prędkości – 26 kontroli. Wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego policjanci ujawnili 3 wykroczenia. Na kierujących pojazdami funkcjonariusze nałożyli 33 mandaty i sporządzili 3 wnioski do sądu. Policjanci sprawdzali również stan trzeźwości wszystkich kierujących.

Wielkanocny weekend w powiecie węgrowskim

W związku ze Świętami Wielkanocnymi, węgrowscy policjanci przeprowadzili akcję „Wielkanoc 2015”. Podczas akcji, trwającej od 3 kwietnia do 6 kwietnia doszło do 4 kolizji i 1 wypadku, w którym 2 osoby zostały ranne. Ponadto zatrzymano 3 nietrzeźwych kierujących na terenie powiatu węgrowskiego. Jeden z nich spowodował kolizję drogową. 22-latek kierując volkswagenem zjechał do rowu i uderzył w drzewo. Najprawdopodobniej kierował w stanie nietrzeźwości. Kolejny zatrzymany to 38-letni kierujący oplem. Miał blisko 1,5 promila alkoholu w organizmie. Za kierowanie w stanie nietrzeźwości kodeks karny przewiduje karę do 2 lat pozbawienia wolności.

Wypadek w Łochowie

Do wypadku doszło w piątek 27. marca. Funkcjonariusze wstępnie ustalili, że kierujący Volkswagenem potrącił pieszego. Kierujący  jadąc w terenie zabudowanym, w miejscu nieoświetlonym potrącił idącego w  przeciwnym kierunku mężczyznę. W wyniku zderzenia, pieszy z obrażeniami ciała został przewieziony do szpitala w Wyszkowie. Kierującego zbadano na stan trzeźwości, był trzeźwy.

Wypadek na krajowej  62

Do wypadku drogowego z udziałem samochodu osobowego doszło około godz. 13ej dn. 23. marca na ul. Miedzanka (las). Ustalono, że kierująca mitsubishi straciła panowanie nad pojazdem i zjechała do rowu. Droga w tym miejscu została częściowo zablokowana. W wyniku zderzenia trzy osoby zostały ranne.

Stop wypalaniu traw

Wiosenne wypalanie traw to niemal powszechna praktyka. Pamiętajmy, postępując w ten sposób nie tylko niszczymy przyrodę, ale często narażamy również czyjeś życie i mienie. Odnotowuje się wiele przypadków celowego podpalania suchej trawy, co często doprowadzało do niekontrolowanych pożarów, skutkujących nieraz dużymi stratami materialnymi, spowodowane przerzuceniem się ognia na zabudowania mieszkalne, gospodarcze lub lasy. Gęsty dym unoszący się nad jezdnią ogranicza też widoczność, stając się jednocześnie przyczyną kolizji i wypadków drogowych. Wypalanie łąk i pozostałości roślinnej na nieużytkach rolnych może podlegać odpowiedzialności karnej jednej z czterech ustaw: o ochronie przyrody (art. 124, 131), o lasach (art. 30), Kodeksu Wykroczeń (art. 82), Kodeksu karnego (art. 163 i 164).

Akcja "Wagary"

 Działania prewencyjne „Wagary” prowadzone są wspólnie ze strażą miejską oraz pedagogami raz w miesiącu. O każdym przypadku ucznia będącego na wagarach powiadamiana jest szkoła oraz rodzice. Policjanci prowadzą również kontrole punktów sprzedaży napojów alkoholowych. Ukierunkowane są na ochronę dzieci i młodzieży szkolnej przed zjawiskami alkoholizmu i narkomanii. Działania prowadzone są w zakresie egzekwowania przepisów Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu narkomanii. Głównym celem działań jest bezpieczeństwo uczniów oraz zapobieganie przejawom demoralizacji dzieci i młodzieży. Ostatnie takie działania odbyły się w piątek 20. marca. Patrolowano rejony wokół placówek szkolnych, parki, skwery oraz inne miejsca przebywania dzieci a także sklepy i punkty sprzedaży alkoholu. Policjanci ujawnili kilku uczniów przebywających na wagarach.

„Bezpieczne dorastanie”

26 marca 2015 roku w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Węgrowie odbyła się konferencja „Bezpieczne dorastanie”, która została zorganizowana przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną oraz Komendę Powiatową Policji w Węgrowie. Podczas konferencji o złości, agresji, prowokacjach oraz zaburzeniach zachowania mówiła pani Małgorzata Łuba - psycholog, psychoterapeuta, a st. sierż. Anna Maliszewska omówiła współpracę szkół, Policji oraz sądu w sytuacjach kryzysowych w szkołach.

Nieumyślne sprowadzenie zdarzenia

Węgrowscy policjanci zatrzymali w nocy z 14/15 marca mężczyznę, który podczas manewrów na parkingu  przy bloku mieszkalnym uderzył w skrzynkę przyłącza gazowego. Z powodu wycieku gazu, z bloku ewakuowano blisko 130 osób. Po godzinie straż odcięła dopływ gazu i sprawdziła pomieszczenia pod kątem stężenia gazu. Mieszkańcy po zakończonej akcji mogli bezpiecznie wrócić do swych mieszkań. W kilka godzin od zdarzenia ustalono kierującego pojazdem. Okazał się nim 45 letni mężczyzna, który przyznał się, że uderzył w  skrzynkę z przyłączem gazowym. W chwili zatrzymania był pod działaniem alkoholu. Został osadzony w policyjnym areszcie. Usłyszał zarzuty nieumyślnego sprowadzenia zdarzenia zagrażającego życiu i zdrowiu wielu osób oraz mieniu w znacznych rozmiarach. Grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.

Z zakazem

W piątek (13. marca) funkcjonariusze podczas patrolowania Łochowa zatrzymali do kontroli drogowej kierującego volkswagenem. 22-latka policjanci sprawdzili w policyjnych bazach i okazało się, że mężczyzna ma orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów.

Jazda po alkoholu

Dnia 6. marca (piątek) na terenie gminy Łochów zatrzymano do kontroli drogowej kierującego pojazdem. Zatrzymany to 49-latek. Okazało się, że  miał ponad 0,5 promila alkoholu w organizmie. Kierujący fiatem odpowie za jazdę w stanie nietrzeźwości.

Za: KPP Węgrów