Śladem Wyklętych

      Już po raz piąty 1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ciągle jest to jeszcze młode święto i wiele osób dziwią wywieszone tego dnia flagi. Inicjatywę ustawodawczą jego powołania podjął w 2009 roku Prezydent Lech Kaczyński. Polacy świętują  na różne sposoby. Jest z czego wybierać. Mamy uroczystości organizowane zarówno przez instytucje państwowe jak i samorządowe. W kościołach w całym kraju odprawiane są msze święte. Z roku na rok pojawia się też coraz więcej inicjatyw społecznych powoływanych przez różne środowiska.

Organizowane są: Marsze Pamięci, wystawy, pokazy filmów, koncerty, konferencje, panele dyskusyjne czy wspaniałe oprawy meczowe perfekcyjnie dopracowane przez grupy kibicowskie. Do tego dochodzą jeszcze rajdy rowerowe, czy cieszący się coraz większym powodzeniem projekt biegowo-edukacyjny „Wilczym Tropem”.

      Wszystkie te wymienione inicjatywy są doskonałym pomysłem na żywą lekcję historii dla młodego pokolenia, organizowaną przez ludzi, dla których patriotyzm jest jedną z podstawowych wartości. Środowisko Łochowskiego Klubu Gazety Polskiej od samego początku czynnie uczestniczy w tego rodzaju przedsięwzięciach. W tym roku wzięliśmy udział w Festiwalu Filmów Dokumentalnych – „Niezłomni, Niepokorni, Wyklęci” organizowanym przez nasz Dom Kultury.

      W poniedziałek 2 marca wybraliśmy się do kościoła parafialnego w Jerzyskach, gdzie ks. proboszcz tutejszej parafii - Marek Dąbrowski sprawował mszę św. w intencji Żołnierzy Wyklętych. Przed rozpoczęciem Eucharystii ks. Marek wygłosił prelekcję Kim byli Żołnierze Niezłomni, a następnie w kilku zdaniach przytoczył życiorys por. Hieronima Piotrowskiego ps.”JUR”, który swój szlak bojowy zakończył 16 stycznia 1947 roku we wsi Brzuza. Tam też udaliśmy się zaraz po mszy świętej, aby złożyć kwiaty i zapalić znicze przy symbolicznej mogile, która znajduje się na terenie Szkoły Podstawowej noszącej jego imię. Na zakończenie dyrektor tej placówki – Elżbieta Bala i radny RM w Łochowie Sławomir Ryszawa zaprosili  wszystkich na gorącą herbatę i wieczorne Polaków rozmowy. Poniedziałkowe uroczystości zaszczyciła swoją obecnością  senator RP Maria Koc.

Cześć i Chwała Bohaterom !

           Robert Gołaszewski

 
Michal Krupa