Bookcrossing w Łochowie

      Bookcrossing to społeczna forma popularyzowania czytelnictwa, która zrodziła się w 2001 roku w Stanach Zjednoczonych i swoim zasięgiem obiegła cały świat. W Polsce funkcjonuje od 2003 roku wzbudzając duże zainteresowanie. Akcja ta polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych: w parku, pociągu, sklepie, teatrze, kawiarni, szkole. Znalazca zabiera książkę ze sobą i po przeczytaniu  przekazuje anonimowo innym, czyli uwalnia ją z domowej półki.

 

      Od 15 grudnia 2014 r. z inicjatywy Jolanty Jarczyńskiej-Dominik bookcrossing jest obecny również w Łochowie. Tego dnia dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 Paweł Gelbrecht uroczyście otworzył trójkowy bookcrossingowy regał, a całą uroczystość uświetnił pan Andrzej Hausner - aktor, który przeczytał szkolnej społeczności fragmenty książek o tematyce świątecznej. W dniu otwarcia akcji trójkowy regał miał na swoim koncie 115 uwolnionych książek, dziś jest ich 247! Od połowy stycznia dzięki staraniom Elżbiety Kondruś istnieje w Łochowie jeszcze jedna bookcrossingowa półka – można ją zobaczyć w łochowskim ośrodku zdrowia przy Alei Pokoju. Na koncie tej ostatniej są obecnie 132 książki. Na uwagę zasługuje fakt, że nasze łochowskie półki są jedynymi w powiecie węgrowskim oficjalnie zarejestrowanymi. Inne najbliżej usytuowane półki znajdują się w Wyszkowie, Siedlcach i oczywiście w Warszawie.

      Zachęcamy do odwiedzin strony internetowej: www.bookcrosssing.pl, gdzie poprzez wyszukiwarkę można znaleźć obie łochowskie półki (nazwy półek: Szkoła Podstawowa nr 3 w Łochowie oraz Publiczny Ośrodek Zdrowia). Zachęcamy wszystkich do korzystania z obu bookcrossingowych regałów. Chętni mogą się zalogować na stronie www.bookcrosssing.pl, by móc wpisywać przeczytane przez siebie książki i dzięki temu tworzyć historię ich wędrówki. Słuszna jest idea tego przedsięwzięcia, szczególnie gdy słyszy się o funkcjonalnym analfabetyzmie Polaków i gdy statystyki pokazują, że zaledwie 41% naszych rodaków przeczytało w ubiegłym roku minimum jedną książkę. Jak wynika z danych Biblioteki Narodowej aż 19 mln Polaków nie miało w ostatnim roku w rękach ani jednej książki, a 10 mln nie ma ani jednej w domu.  Pod względem czytelnictwa jesteśmy na szarym końcu Europy. 

 
Michal Krupa