Poszukiwanie talentów

               Dnia 5 lutego br. w sali konferencyjnej LO i Gimnazjum przy ul. Wyspiańskiego odbyła się gala, finał XIV edycji powiatowego konkursu literackiego „Pióro szuka talentu”, organizowanego przez łochowskie gimnazjum pod patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty. Wcześniej, bo 30 grudnia ub. roku w siedzibie tegoż gimnazjum jury konkursu dokonało rozstrzygnięcia nadesłanych z terenu powiatu węgrowskiego na konkurs prac, na które składały się utwory poetyckie i prozatorskie. Jury konkursu w składzie: przewodniczący – Piotr Witul, członkowie – Barbara Gałązka, Ewa Kowalczyk, Jolanta Prochacka-Cyrych, Karol Wojteczek oceniło łącznie 185 utworów.

 

                Również podczas tegorocznej gali gimnazjaliści przedstawiający utwory laureatów konkursu oraz prezentujący utwory wokalno-muzyczne znanych polskich wykonawców, poprzez odpowiednio dobrany repertuar i deklamację poezji i prozy laureatów - bardzo szybko wytworzyli wspaniałą atmosferę tego spotkania. Ponad dwie godziny pobytu na gali dla wielu jej uczestników było jedynie chwilą, za to niezapomnianą i bogatą w mnóstwo estetycznych doznań.

                Konkursowej ocenie podlegają własne utwory poetyckie oraz proza uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, co daje łącznie sześć kategorii konkursowych, a ponadto tradycyjnie już kolejną kategorią jest tematyka leśna. Wszak 1/3 terenu naszej gminy to obszary leśne, położone w Nadbużańskim Parku Krajobrazowym lub jego otulinie. A oto wyniki konkursu:  

Kategoria I – uczniowie szkół podstawowych

Poezja

1 nagrodaKarolina Koroś, godło „Uśmieszek” - SP nr 1 im. Baonu „Nadbużańskiego” AK w Łochowie;

2 nagrodaWiktoria Wasilewska, godło „WIKA” - SP nr 1 im. Baonu „Nadbużańskiego” AK w Łochowie;

3 nagrodaDominika Sadolewska, godło „Nika” - SP im. Edwarda Szymańskiego w Stoczku;

3 nagrodaPaula Rogala, godło „LABCIO” - SP nr 1 im. Baonu „Nadbużańskiego” AK w Łochowie;

8 wyróżnień:

- Elżbieta Markiewicz, godło „Elf” - PSP nr 3 im. Marii Konopnickiej w Łochowie; 

- Patrycja Matusik, godło „Pati” - SP im. Edwarda Szymańskiego w Stoczku;

- Wiktoria Rydzewska, godło „Róża” - SP im. Edwarda Szymańskiego w Stoczku;

- Julia Wierzba, godło „Gloria” - SP im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Toporze;

- Wiktoria Butryn, godło „MIŚKA” - PSP nr 3 im. Marii Konopnickiej w Łochowie; 

- Aleksandra Kalinowska, godło „Aleks” - SP im. ks. bpa Franciszka Jaczewskiego w Górkach-Grubakach;

- Krystian Nowakowski, godło „FIGLAS” - SP im. W. Witosa w Gwizdałach;

- Kinga Puścian, godło „Inga” - SP im. Edwarda Szymańskiego w Stoczku.

Kategoria specjalna – wiersz o lesie(nagroda specjalna):

- Paula Rogala, godło „LABCIO” - SP nr 1 im. Baonu „Nadbużańskiego” AK w Łochowie;

- Izabela Piotrowska, godło „Bella” - SP im. Edwarda Szymańskiego w Stoczku;

- Wiktoria Rydzewska, godło „Róża” - SP im. Edwarda Szymańskiego w Stoczku;

- Aleksandra Kalinowska, godło „Aleks” - SP im. ks. bpa Franciszka Jaczewskiego w Górkach-Grubakach.

Proza

1 nagrodaMonika Marczak, godło „Sarna” - PSP nr 3 im. Marii Konopnickiej w Łochowie; 

2 nagroda Aleksandra Kosowska, godło „Baśka” - SP im. Orła Białego w Ostrówku;  

2 nagroda Maja Lurbecka, godło „PSZCZOŁA” - PSP nr 3 im. Marii Konopnickiej w Łochowie;   

3 nagrodaDominika Sierawska, godło „DOMI” - SP im. Orła Białego w Ostrówku.

5 wyróżnień:

- Alicja Zasłona, godło „PEGAZ” - PSP nr 3 im. Marii Konopnickiej w Łochowie;     

- Klaudia Skrzypek , godło „Śmieszka” - SP im. Orła Białego w Ostrówku;

- Wiktoria Mioduszewska, godło „Viki” - SP im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Toporze;

- Amelia Gałązka, godło „Melman” - SP im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Toporze;

- Małgorzata Popowska, godło „GOCHA” - SP im. Orła Białego w Ostrówku.

Kategoria II – uczniowie szkół gimnazjalnych

Poezja

1 nagrodaJoanna Ziembowska, godło „WHITER” - PG w Łochowie;

1nagrodaAlicja Szeja, godło „Cillay” - PG w Łochowie;

2 nagrodaPatrycja Kosowska, godło „KOSOSIA” - PG w Łochowie;

3nagrodaKatarzyna Piątek, godło „Jocelyn” - PG w Łochowie.      

W tej kategorii przyznano 6 wyróżnień:

- Patrycja Chodzeńska, godło „MERY” - PG w Łochowie;

- Maria Styś, godło „Inka 1946” - PG w Łochowie;

- Natalia Dołowa, godło „LILY” - PG w Gwizdałach;

- Kamila Banaszek, godło „Różyczka” - PG w Kamionnie;

- Wiktoria Zielińska, godło „SZYCHA” -  PG w Łochowie;

- Michał Ciesielski, godło „Cieśla” -  Gimn. im. Wł. St. Reymonta w Stoczku.        

Kategoria specjalna – wiersz o lesie:

- Natalia Jeger, godło „Natalia Dże”  - PG w Łochowie.

Proza

1 nagrodaAdrianna Kopania, godło „Carrie” - PG w Łochowie;

1 nagrodaJustyna Pietrak, godło „DZIENNIKARKA”- Gimn. im. Orła Białego w Ostrówku;

2 nagrodaWeronika Szymańczyk, godło „MARZYCIELKA”- Gimn. im. bł. Edwarda Grzymały w Sadownem;

3 nagrodaAdam Sępka, godło „Bosman” - Gimn. im. bł. Edwarda Grzymały w Sadownem;

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymałaKlaudia Skoneczna, godło „Fiołek” - Gimn. im. bł. Edwarda Grzymały w Sadownem;

Kategoria III – uczniowie szkół ponadgimnazjalnych

Poezja

1 nagrodaMałgorzata Gąsiorek, godło „Margo” - ZSP w Sadownem;

2 nagrodaAleksandra Tuszyńska, godło „TOLA”- LO im. Marii Sadzewiczowej w Łochowie;

3 nagrodaSylwia Gulska, godło „Melancholia”- NLO w Stoczku.

3 wyróżnienia:

- Martyna Gawrych, godło „emgie” - LO im. Marii Sadzewiczowej w Łochowie;

- Katarzyna Szczechura, godło „Katarzyna” - LO im. Marii Sadzewiczowej w Łochowie;

- Anna Ryszawa, godło „Antosia” - ZSP w Sadownem.           

Proza

2 wyróżnienia, otrzymały je:

- Sylwia Gulska, godło „Melancholia”- NLO w Stoczku;

- Patrycja Jechna, godło „Daria” - NLO w Stoczku.

Kategoria specjalnanajmłodszy uczestnik konkursu,nagrodę otrzymał Wojciech Rusiniak, godło „Urwis” - SP im. Edwarda Szymańskiego w Stoczku.

Podziękowania zostały wręczone opiekunkom laureatów konkursu - nauczycielkom języka polskiego szkół, z których laureaci wywodzili się, a ponadto sponsorom nagród: Staroście Węgrowskiemu - Krzysztofowi Fedorczykowi, Burmistrzowi Łochowa - Marianowi Dzięciołowi i Nadleśniczemu Nadleśnictwa Łochów - Bogusławowi Piątkowi.  Ogrom pracy, by finał konkursu mógł dojść do skutku i cieszyć uszy uczestników i gości, wpływać na ich doznania - włożyły animatorki: Jolanta Prochacka-Cyrych, Ewa Kowalczyk i Marzena Wyzińska. Jakby nie było, to już czternasta edycja konkursu realizowana przez ten sam zespół ludzi lecz dostrzec można było, że zapału by kolejne edycje konkursu miały miejsce - im nie brakuje.

R

 
Michal Krupa