Komentuje Marek Górniaczyk - luty 2013

       Często z ust samorządowców szczebla gminnego, miejskiego, powiatowego da się słyszeć: - Nie róbmy, tu na dole polityki, zróbmy coś razem dla wspólnego dobra. Jak to pięknie brzmi. Szczebel wyżej województwo, to już miejsce jak najbardziej odpowiednie do uprawiania polityki. Można by zapytać dlaczego? A no dlatego, bo tam są dzielone pieniądze, od których jak wiadomo bardzo wiele zależy.  Z poziomu rządowego,  Premier Tusk z bilbordów nawoływał: - Nie róbmy polityki, budujmy mosty, drogi, stadiony itd.  Pytam się więc, po co wójtowie, burmistrzowie, starostowie, wojewodowie, Pan, Panie premierze zapisaliście się do partii, która każda ze swej natury jest polityczna. Wyobraźmy sobie piekarnie na której widnieje hasło: Nie jedzmy chleba, uprawiajmy ogórki  lub na szpitalu: Nie leczmy, malujmy obrazy, to drugie może nawet by się spodobało ministrowi zdrowia, Panu Arłukowiczowi.

       Totalny kociokwik, pomylenie z poplątaniem. Tak by się wydawało, lecz naprawdę jest to perfidna manipulacja mająca nas obywateli absolutnie zniechęcić do polityki. I to się politykom rządzącej koalicji PO-PSL niestety udaje. Dowód to fakt, że frekwencja wyborcza wynosi średnio 50% uprawnionych do głosowania. System polityczny w Polsce jest taki, że my obywatele wybieramy władze ustawo- i uchwałodawcze, te następnie z klucza partyjnego desygnują ludzi do pełnienia władzy wykonawczej. Jak Państwo myślicie, czyje w pierwszym rzędzie interesy oni reprezentują i do czego to doprowadziło. W moim oglądzie sytuacji, funkcje tych dwóch filarów władzy zostały zamienione. Władza ustawodawcza, czyli Sejm RP, zamiast tworzyć prawo, zatwierdza zgłaszane projekty ustaw. Stając się tym sposobem wykonawcą zleceń (maszynką do głosowania) koalicji rządzącej, rządu RP - władzy wykonawczej. Podobnie jest w naszym łochowskim samorządzie. Burmistrz (władza wykonawcza) przynosi na sesję projekty uchwał do zatwierdzenia przez radę. Wiem, wiem, że konsultowane są one na posiedzeniach komisji ale to nie zmienia postaci rzeczy. Jestem ciekaw ile inicjatyw uchwałodawczych zgłosili łącznie wszyscy łochowscy radni, ostatnich pięciu kadencji. W aktualnie trwającej kadencji wiem o jednej, w sprawie dostępu do multipleksu dla TV-Trwam.

       Szanowni Państwo, długo się opierałem przed zaistnieniem w tzw. rzeczywistości wirtualnej. Uległem i założyłem konto na Twitterze, będę tam ćwierkał częściej jak raz w miesiącu. Proszę obserwować i wysyłać swoje komentarze. Będę za to bardzo wdzięczny.

Marek Górniaczyk

 
Michal Krupa