Orszak Trzech Króli

Piszę ten tekst w dzień po Święcie Trzech Króli czyli Święcie Objawienia Pańskiego. Historia tego Święta sięga trzeciego wieku. To, obok Wielkanocy, najstarsze święto chrześcijan. Przypomina, że narodzony Jezus Chrystus objawił się nie tylko narodowi wybranemu, ale wszystkim ludziom wszystkich stanów i kontynentów. Mędrcy mieli przynieść Dzieciątku złoto, kadzidło i mirrę. Trzech Króli kończy okres Bożego Narodzenia.

 

                W Polsce z kalendarza świąt państwowych Trzech Króli wykreślił w 1960 roku Władysław Gomułka. Ponownie po długoletniej przerwie stało się dniem wolnym od pracy 6 stycznia 2011 roku. Dopiero piąty raz mogliśmy się tym radować i w pełni świętować. Jednak samo się to nie stało. Najpierw zebrano 700 tys. podpisów za powrotem Święta Trzech Króli - jako dnia wolnego od pracy - to jednak nie przekonało ówczesnego polskiego Sejmu. Za drugim podejściem było już 2 miliony podpisów, które zostały zebrane w trzy miesiące, dzięki tysiącom wolontariuszy zaangażowanych w sprawę. Tak to sacrum mieszało się z profanum. To przykład dla tych, którzy się wielce obruszają gdy w ich imieniu kościół (czyli my wierzący, ale też księża) mieszają się do polityki.

                Jak ten przywrócony Bogu czas był potrzebny współczesnemu człowiekowi pokazują zorganizowane w ponad 330 miejscowościach w Polsce Orszaki Trzech Króli. Wg różnych szacunków wzięło w nich udział od 1 do 2 milionów ludzi. Trzej Mędrcy zapoczątkowali wielki korowód poszukiwaczy i odkrywców Boga”. - Współczesny człowiek podobnie jak owi Mędrcy wciąż szuka Boga. Potrzebuje Go, choć może o tym wcale nie myśli. Bywa tak, że Go zupełnie nie zna. Być może jest tak, że zdechrystianizowane i neopogańskie otoczenie nie stworzyło mu warunków koniecznych do poznania Jezusa”. Dlatego też w Orszakach uczestniczą wszyscy, wierzący i niewierzący. Orszaki przygotowują ludzie dobrej woli, którzy chcą przyjść, pobyć ze sobą, pośpiewać kolędy ale przede wszystkim pokłonić się małemu Jezusowi by w Jego imię bronić życia i promować wartości prawdziwej rodziny złożonej z ojca(mężczyzny), matki(kobiety) i dzieci. Celem i przesłaniem Orszaków jest wyzwolenie i pobudzenie aktywności religijnej jak również może być to jedna z form nowej ewangelizacji. Może za rok i nasza łochowska parafia pójdzie w ORSZAKU TRZECH KRÓLI. Oby tak się stało.

                Marek Górniaczyk

 
Michal Krupa