Zimowe warunki na drogach

Opady śniegu, mróz i szybko zapadająca noc sprawiają, że w ruchu ulicznym musimy być w pełni skoncentrowani i przewidujący.

Piesi wchodzący na jezdnię muszą przewidywać zachowanie pojazdów na śliskiej, oblodzonej i zaśnieżonej jezdni. Droga zatrzymania pojazdu z całą pewnością ulegnie wydłużeniu i to nawet o kilkanaście, czy kilkadziesiąt metrów!!!

 

Przy wcześnie zapadającym zmierzchu dużego znaczenia nabierają wszelkiego rodzaju elementy odblaskowe przy naszej odzieży, torbach i plecakach. Dbając o swoje bezpieczeństwo poprzez używanie elementów odblaskowych dajemy kierowcom większą szansę na dostrzeżenie naszej sylwetki.

Wszyscy poruszający się po poboczu lub jezdni muszą pamiętać, że dozwolone jest poruszanie się pieszych tylko po lewej stronie drogi, a jeżeli idziemy po jezdni musimy ustępować miejsca zbliżającym się pojazdom.

Prawdziwym wyzwaniem staje się w tym czasie podróżowanie samochodem.

Kierowco pamiętaj:

- Trzeba bardzo rygorystycznie podchodzić do obowiązku dostosowania prędkości jazdy do warunków drogowych. Zbliżając się do skrzyżowań czy zakrętów musimy hamować z wyczuciem i odpowiednio wcześniej, niż robiliśmy to w ciepłe dni. Pamiętajmy o zmianie opon na zimowe.

- Zachowanie bezpiecznego odstępu nabiera w zimie zupełnie innego znaczenia niż w pogodne letnie dni. Odległości zachowywane pomiędzy pojazdami w zimie muszą być co najmniej dwukrotnie większe niż latem.

- Staraj się rozważnie reagować w przypadku wpadnięcia pojazdu w poślizg. Żeby wyprowadzić auto z poślizgu, trzeba właściwie kontrować kierownicą, a zahamować dopiero po wyprostowaniu toru jazdy.

- Zadbaj o właściwą czystość szyb. Niedopuszczalne jest pozostawianie jedynie małego odczyszczonego z zalegającego śniegu i szronu pola.

W związku z panującymi aktualnie zimowymi warunkami na drogach policjanci apelują o wyjątkową ostrożność podczas jazdy i odpowiednie przygotowanie pojazdów. W okresie zimowym zdecydowanie częściej dochodzi do stłuczek spowodowanych niedostosowaniem prędkości i stylu jazdy do panującej aury.

                st. sierż. Anna Maliszewska – KPP Węgrów

 
Michal Krupa