Będzie druga tura

24 stycznia 2016 r. na terenie naszej gminy odbyła się pierwsza tura przedterminowych wyborów na Burmistrza Łochowa (w związku ze śmiercią Mariana Dzięcioła - dotychczasowego wieloletniego burmistrza naszej gminy). Do wyborów na to stanowisko stanęło czterech zarejestrowanych przez MKW kandydatów:

1. GOŁASZEWSKI Robert Mirosław, lat 49, wykształcenie średnie, zam. Łochów, zgłoszony przez KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ, członek Prawa i Sprawiedliwości

2. GROTKOWSKI Sylwester Rajmund, lat 47, wykształcenie wyższe, zam. Jasiorówka, zgłoszony przez KWW SYLWESTRA GROTKOWSKIEGO, członek Platformy Obywatelskiej RP

3. KALINOWSKA Urszula Anna, lat 46, wykształcenie wyższe, zam. Łochów, zgłoszona przez KWW URSZULI ANNY KALINOWSKIEJ, nie należy do partii politycznej

4. KRASIEŃKO Rafał, lat 46, wykształcenie wyższe, zam. Myszadła, zgłoszony przez KWW PRACA, ROZWÓJ I UCZCIWOŚĆ DLA GMINY ŁOCHÓW, nie należy do partii politycznej.

Pierwszych trzech kandydatów prowadziło swoją kampanię bardzo dynamicznie, organizując szereg spotkań, szczególnie kandydat PiS-u Robert Gołaszewski, którego wspierali parlamentarzyści. Dosyć dużo widniało też banerów, a znacznie mniej plakatów. Kampania p. Krasienki była właściwie niewidoczna, zatem i wynik nie mógł być znaczący. Efekty tej kampanii, poprzez nieoficjalne wyniki mogliśmy poznać już około godzinę po zamknięciu lokali wyborczych. Pierwszą turę wygrał z nieznaczną przewagą Robert Gołaszewski uzyskując 2436 głosów wyborców (39,8%). Tuż zanim uplasowała się Urszula Kalinowska, zbierając 2336 głosów (38,1%). I to oni powalczą w drugiej turze o fotel Burmistrza Łochowa, gdyż żaden z kandydatów nie uzyskał w turze pierwszej co najmniej 50% ważnych głosów. Całkiem udany wynik (jak na nasze lokalne warunki) uzyskał kandydat PO - Sylwester Grotkowski - 1188 głosów wyborców (19,4%), a mało znany kandydat Krasieńko zebrał 164 głosy (2,7%). I to głosy wyborców Grotkowskiego zadecydują w drugiej turze o zwycięstwie Kalinowskiej lub Gołaszewskiego, no chyba że w ciągu dwóch najbliższych tygodni, gdyż druga tura wyborów odbędzie się 7 lutego, którykolwiek z dwóch pretendentów na to stanowisko, nadal kandydatów uruchomi tych wyborców, którzy w pierwszej turze do urn nie pofatygowali się.

Pamiętajmy o prawidłowo postawionym znaku X na karcie do głosowania z lewej strony w kratce obok nazwiska tego kandydata, na którego wyborca chce oddać swój głos:

1. GOŁASZEWSKI Robert Mirosław

2. KALINOWSKA Urszula Anna

Postawienie znaku X w kratkach z lewej strony obok nazwiska więcej niż jednego kandydata lub niepostawienie znaku X w żadnej kratce przeznaczonej na oddanie głosu lub innego znaku niż znak X powoduje nieważność głosu.

Zatem, drogi wyborco i potencjalny wyborco, jeśli 25 stycznia powiedziałeś „A” lub nic nie powiedziałeś to 7 lutego czas powiedzieć „B” lub po raz pierwszy „A”, by za jakiś czas powiedzieć „sprawdzam”.

 

Red.

 
Michal Krupa