Retrospektywa

Festiwal Filmów Dokumentalnych NNW jest jedynym w Polsce festiwalem filmów historycznych i niewątpliwie pierwszym festiwalem, który ukazuje sylwetki oraz historię tych najbardziej Wyklętych, czyli żołnierzy, którzy nigdy nie zaakceptowali sowieckiej okupacji. Niezłomni bohaterowie - ścigani, chwytani, prześladowani, więzieni i mordowani przez władze komunistyczne. Wiadomo jak mało o nich wiemy i jak mało uczy się o nich młode pokolenie.

Festiwal stwarza możliwość, zwłaszcza jego młodym uczestnikom, do poznania prawdy o trudnych czasach PRL-u. Poprzez organizację Retrospektywy Festiwalu NNW w Łochowie, chcieliśmy uczcić Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy wyklętych”. Święto to, jest corocznie uroczyście obchodzone 1 marca, a poświęcone jest pamięci żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.

W ramach festiwalu już po raz czwarty raz odbył się konkurs filmowy pt. „Młodzi dla historii”. Projekt ten powstał z myślą o nowoczesnej edukacji patriotycznej najmłodszych Polaków. Konkurs jest zachętą dla młodzieży do dokumentowania historii swoich rodzin, sąsiadów i miast. Zachęcamy  młodzież do wzięcia udziału w tym projekcie. Wystarczy posłużyć się kamerą, aparatem fotograficznym, czy też zwykłym telefonem komórkowym, spotkać się ze świadkami historycznych wydarzeń i dzięki kamerze zarejestrować ich opowieść o czasach, w których żyli i musieli walczyć o wolność naszego kraju.

Jednym z honorowych gości tegorocznej Retrospektywy Festiwalu Filmów Dokumentalnych NNW w Łochowie, był Arkadiusz Gołębiewski - reżyser, producent oraz scenarzysta filmowy, którego twórczość obejmuje przede wszystkim filmy dokumentalne, przedstawiające najnowsze obrazy powojennej historii Polski. MiGOK w Łochowie miał zaszczyt zaprezentować jedne z najbardziej znanych filmów tego reżysera: „Rozbity kamień”. Film ten, to wspomnienia Zygmunta Błażejewicza i Tadeusza Cynkina o bitwie, jaka rozegrała się w podlaskiej wsi w 1945 r. Bohaterowie filmu dzielą się swoimi wspomnieniami z mieszkańcami wsi, wyjaśniają okoliczności tamtych wydarzeń i motywy swoich decyzji. „Tropem wyklętych” to niezwykła opowieść o muzykach, którzy w swojej twórczości podejmują tematykę związaną z Żołnierzami Wyklętymi. Mieliśmy również okazję obejrzeć przedpremierowy pokaz filmu „Inka - zachowałam się jak trzeba”, będący opowieścią o losach bohaterskiej żołnierki i sanitariuszki Danuty Siędzikówny ps. „Inka”. Arkadiusz Gołębiewski jest także pomysłodawcą oraz twórcą Festiwalu Filmów Dokumentalnych NNW i autorem projektu edukacyjnego „Nakręć dziadka komórką”, realizowanego w Polsce oraz poza granicami kraju.

Oprócz filmów Arkadiusza Gołębiewskiego, można było obejrzeć pokaz filmu „Nie da się zabić tego miasta”. Marcin Wikło - dziennikarz prasowy, radiowy i telewizyjny, będący jednym z jego autorów zaznaczył, że sfilmowanie wstrząsającej relacji kilku kobiet, które zeznawały przed Główną Komisją Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu - to swojego rodzaju hołd oddany Warszawie. Niezwykle prosty pomysł na zrealizowanie filmu, na który wpadli z Pawłem Wudarczykiem - operatorem telewizyjnym, dał porażający efekt.

Festiwal, to nie tylko projekcje filmowe, to także spotkania i dyskusje ze świadkami historycznych wydarzeń, naukowcami i twórcami. W ramach Retrospektywy w Łochowie Michał Kołodziejek, prowadzący Koło Historyczne MiGOK w Łochowie, opowiedział zgromadzonym o jednym z bohaterów naszego regionu – Hieronimie Piotrowskim ps. „Jur”. Mimo wielu zasług, osoba Jura nie jest przez nas wystarczająco znana, a  co za tym idzie nie jest doceniana. Podczas Retrospektywy została dokonana prezentacja popiersia „Jura”, które będzie stanowiło część pomnika, jaki pojawi się w niedalekiej przyszłości w Łochowie. Twórcą popiersia jest Tomasz Gorzkowski - artysta zaprzyjaźniony z MiGOK w Łochowie. Dom Kultury w Łochowie jest pomysłodawcą i głównym realizatorem tego przedsięwzięcia. 

Tegoroczna Retrospektywa Festiwalu Filmów Dokumentalnych NNW w Łochowie cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród społeczeństwa. Panel dyskusyjny „Żołnierze Wyklęci - pamięć odzyskana” poprowadzili: Dziennikarz Marcin Wikło, reżyser Arkadiusz Gołębiewski i dyrektor MiGOK w Łochowie - Artur Lis. Swoją obecnością i wypowiedziami na temat m.in. znaczenia postaw patriotycznych w dzisiejszych czasach, poświęcenia się ojczyźnie, zaszczycili nas znamienici goście m.in. senator RP - Maria Koc, przewodniczący środowisk „Rajski Ptak” oraz „Burak” - Mirosław Widlicki, przedstawiciel Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, ks. prał. mgr Tadeusz Osiński oraz proboszcz Parafii św. Andrzeja Boboli - ks. kan. mgr Marek Wróbel.

Wszystkim uczestnikom Retrospektywy w Łochowie bardzo dziękujemy za przybycie i zapraszamy za rok.

DK

 
Michal Krupa