11 Listopada

                Mając na uwadze minione 25 lat to nie pamiętam, by łochowskie uroczystości Narodowego Święta Niepodległości obchodzone były tak barwnie i uroczyście jak te z bieżącego roku – 11 listopada. W pewnym tylko stopniu mogły dorównywać jedynie obchody z połowy lat dziewięćdziesiątych minionego wieku, gdy po ponad 50 latach na swoje miejsce, na obelisku w Kamionnie powrócił medalion poświęcony Marszałkowi Piłsudskiemu.

                Po uroczystej Mszy Świętej sprawowanej w łochowskim kościele parafialnym przez naszego nowego Biskupa, JE Tadeusza Pikusa, który podczas kazania stracił przytomność, iż potrzebna była pomoc służb ratownictwa medycznego, około tysięczna rzesza uczestników tej mszy, przy akompaniamencie strażackiej orkiestry dętej z Liwa wyruszyła spod kościoła rytmie utworów patriotycznych w pochód ulicami Łochowa

 

do parku ,,Dębinka'' - tego dnia chyba najważniejsze miejsce w Łochowie, gdyż dokonano tam odsłonięcia i poświęcenia pomnika Ignacego Jana Paderewskiego, jako hołd i cześć lokalnej społeczności wielkiemu patriocie, kompozytorowi, muzykowi i dobroczyńcy, za którego sprawą jesteśmy w posiadaniu majątku „Julin”, służącemu od ponad 80 lat naszej społeczności.

 Po odsłonięciu - w spektakularny sposób - pomnika, gdyż zgromadzeni tam ludzie na ten moment ujęli wzajemnie swoje dłonie tworząc wspólnotowy krąg, nastąpiło jego poświęcenie przez JE Biskupa. Po czym miały miejsce krótkie przemówienia, w tym gości  m.in. włodarza Ziemi Kosivskiej na Ukrainie oraz twórcy tego pomnika. Po czym przybyli mieszkańcy wraz z dostojnymi gośćmi, w tym kilkunastoosobowa grupa młodzieży ukraińskiej śpiewali dumnie patriotyczne polskie pieśni, zachęcani do tego odpowiednim słowem i gestem przez ks. Marka.

                Kolejnym wydarzeniem tego dnia była uroczysta Sesja Rady Miejskiej w Szkole Podstawowej Nr 3 w Łochowie, podczas której dokonano wręczenia Medali Heleny i Ignacego Jana Paderewskiego najbardziej zasłużonym dla Ziemi Łochowskiej.

 

            R

 

 
Michal Krupa