Ligawki – adwentu początki

                W niedzielę 30 listopada mieszkańcy Łochowa usłyszeli kolejny raz dźwięk ligawki podczas XIII Konkursu gry na ligawce pt. „Melodie Bożych Trąb” zorganizowanego przez MiGOK w Łochowie. Impreza odbyła się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika, Starosty Węgrowskiego Krzysztofa Fedorczyka i Burmistrza Łochowa Mariana Dzięcioła.

                Zgodnie z tradycją Adwent to czas legaczy, którzy przez cztery niedziele wyciągają swoje niezwykłe instrumenty i zachęcają całe rodziny do wspólnego grania. Jak co roku, MiGOK w Łochowie zorganizował dla osób ceniących tę tradycję konkurs gry na ligawce, dołączając do tego święta inne kulturalne wydarzenia. Program minionej niedzieli obejmował ponadto Łochowski Jarmark Bożonarodzeniowy oraz koncerty ościennych zespołów: „Gwizdalanek”, „Łochowian” i „Kapeli Łochowskiej”.

Podczas Jarmarku można było nabyć: ozdoby oraz dekoracje świąteczne, ligawki, nalewki, biżuterię, wyroby z gliny oraz zaprojektować swój własny wzór haftu. Panie z działającego przy MiGOK w Łochowie Związku Emerytów i Rencistów zachęcały do skosztowania własnoręcznie przyrządzonych specjałów adwentowych.

                Kluczowym punktem programu było przesłuchanie uczestników konkursu ligawkowego. Uczestnicy byli podzieleni na trzy kategorie wiekowe: do lat 10, młodzież - do lat 16 i dorośli - od lat 16. Ich zmagania oceniało jury w składzie: Magdalena Kamińska – przewodnicząca jury oraz Roman Kryst. Przewodnicząca przed występem wszystkich konkursowiczów przypomniała zasady i wyjaśniła, iż w wyborze laureatów będą stawiać na: jak najpiękniejszą melodię adwentową, donośność gry i ogólne wrażenia artystyczne. W tym roku w Konkursie wzięło udział niewielu uczestników w kategorii do lat 16. Niewielka frekwencja legającej młodzieży spowodowana jest brakiem wolnego czasu i możliwości pobierania nauki gry na tym wyjątkowym instrumencie od starszego pokolenia, którego z każdym rokiem coraz bardziej ubywa. Jak co roku jury w kategorii do lat 10 przyznało wszystkim uczestnikom nagrody rzeczowe, motywując ich tym samym do dalszego kultywowania tej wspaniałej adwentowej tradycji.

                Laureatami XIII Konkursu Gry na Ligawce pt. „Melodie Bożych Trąb” zostali:

- w kategorii do lat 16: I miejsce - nie przyznano, II miejsce - Mateusz Kurowski, III miejsce - Gabriela Koroś

- w kategorii od lat 16: I miejsce - Roman Brochocki, II miejsce - Mateusz Zalewski, III miejsce - Piotr Jarosław Kamiński.

                Zgodnie z Regulaminem Konkursu Gry na Ligawce, jury ma możliwość rozdysponować nagrody pieniężne w powyższych kategoriach w inny sposób. W związku z tym, przyznano wyróżnienia finansowe w kategorii od lat 16 wyróżnienia otrzymali: Andrzej Zembrowski, Eugeniusz Szymaniak oraz Kamila Kamińska.

                Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy za udział w konkursie i gratulacje od członków jury. Po emocjonującym konkursie wszyscy mogli ogrzać się przy ciepłej babie ziemniaczanej, herbacie/kawie w MiGOK-owskiej kawiarence. Do zobaczenia za rok!

 

                Katarzyna Tryc, Renata Gąsiorek 

 
Michal Krupa