Na zdrowie!

       Zgodnie z zasadą myśl globalnie, działaj lokalnie, pięcioosobowy, licealny  zespół, pod „dowództwem” pani Justyny Ciecióry, rozpoczął działania na terenie gminy Łochów. W planach mamy: prelekcje w szkołach gimnazjalnych, przedszkolu oraz na terenie ośrodka zdrowia (przy Urzędzie Gminy), happening z transparentami na ulicach Łochowa oraz Dzień Hakowicza.

       Kiedy mówię znajomym, że moja szkoła bierze udział w programie Mam Haka Na Raka, nikt nie myśli, że polujemy  na skorupiaki.  Pierwsze co przychodzi do głowy, to jednak nowotwór. W takiej sytuacji chciałoby się sprawę przemilczeć, bo to przykre, niewygodne. Ciągle straszą, każą robić jakieś badania, jeszcze mi coś wykryją…  Zdrowie to sprawa ogromnej wartości, dlatego kompletnie nie rozumiem tej niedorzeczności w mentalności ludzkiej.Na szczęście są osoby, które chcą to zmienić. Właśnie ich dziełem jest ogólnopolski program dla młodzież, Mam Haka na Raka, który został opracowany z myślą o budowaniu świadomego zdrowotnie społeczeństwa obywatelskiego.Jednym z jego nadrzędnych celów jest kształtowanie postaw prozdrowotnych poprzez umiejętną edukację i oswajanie młodzieży z tematyką chorób nowotworowych.Idea jest naprawdę przemyślana. Młodzież uczy się by nauczyć innych, a wszystko dla wspólnego dobra, zdrowia.

       Jak już wspomniałam, nasza szkoła już po raz trzeci, bierze udział w programie MHNR. Tegoroczna edycja dotyczy raka skóry - czerniaka. Czerniak złośliwy jest najbardziej złożony spośród wszystkich nowotworów skóry. Do skóry trzeba dopisać błony śluzowe oraz błony naczyniowej gałki ocznej. Warto dodać, że nowotwór ten charakteryzuje się  dużą złośliwością z powodu szybkiego wzrostu, wczesnych i licznych przerzutów oraz niewielkiej podatności na leczenie. Wszystko to brzmi bardzo groźnie. Czas żeby to zmienić! To koniec siedzenia z założonymi rękoma.

       Zgodnie z zasadą myśl globalnie, działaj lokalnie, pięcioosobowy, licealny  zespół, pod „dowództwem” pani Justyny Ciecióry, rozpoczął działania na terenie gminy Łochów. W planach mamy: prelekcje w szkołach gimnazjalnych, przedszkolu oraz na terenie ośrodka zdrowia (przy Urzędzie Gminy), happening z transparentami na ulicach Łochowa oraz Dzień Hakowicza. Podczas każdego przedsięwzięcia będziemy rozdawać ulotki i rozwieszać plakaty, a wszystko w celu obudzenia w mieszkańcach naszej gminy ducha profilaktyki zdrowotnej. Fotorelację oraz opis naszych działań można zobaczyć na profilu facebook.

      Patronat honorowy  nad programem, objęli:Starosta Węgrowski - Krzysztof Fedorczyk, Burmistrz Łochowa - Marian Dzięcioł, Dyrektor Zespołu Obsługi Szkół Samorządowych - Eugeniusz Redman, lek. med. Anna Mytkowska, Kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej - Jadwiga Mielcarz, Dyrektor LO im. M. Sadzewiczowej w Łochowie – Andrzej Suchenek oraz Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.  

       Patronat medialny sprawuje Gazeta Łochowska.

       Informacje o nowotworze i programie: www.mamhakanaraka.pl.

Dominika Strąk, LO, kl. IId

 
Michal Krupa