Wieści „Babci Jedynki”

                Minęło dopiero trzy miesiące nauki, a w naszej „Jedyneczce” dzieje się… bardzo dużo i tak:

26 września br. - Święto Szkoły. Przyjęliśmy do braci uczniowskiej 42 „Żaczków”. W obecności przedstawicieli Światowego Związku Żołnierzy AK, Burmistrza Łochowa, rodziców, nauczycieli i kolegów złożyli oni na sztandar szkoły ślubowanie.

Przystąpiliśmy również do Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego GIODO pod hasłem „Twoje dane - twoja sprawa”.Koordynatorem programu jest p. Karolina Przyborowska. Swoją wiedzą, którą uzupełniła na szkoleniu w tej dziedzinie podzieli się z dziećmi prowadząc cykl zajęć z uczniami.

Happening na temat bezpieczeństwa z dnia25 listopada stał się uwieńczeniem uczestnictwa „Jedynki” w Ogólnopolskim Konkursie organizowanym przez Koleje Państwowe „Zatrzymaj się i żyj”.

Tym razem przygotowaniami zajęły się p.p. Elżbieta Banaszek Ela i Agnieszka Mućko. Nasi uczniowie, ze względu na bliskość torów kolejowych, są szczególnie narażeni na niebezpieczeństwa z nimi związane. Aby ich edukować i utrwalać właściwe nawyki, zorganizowaliśmy przedstawienie oraz quiz tematyczny. Szczególnie wyróżnieni mogli poczuć się Ci uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie plastycznym Bezpieczny przejazd – Zatrzymaj się i żyj!. Teraz liczymy na to, że zdobyta wiedza zaprocentuje i uczniowie wykorzystają ją na co dzień. Liczymy też, że uda nam się zdobyć nagrodę w konkursie ogólnopolskim - korzyść byłaby wtedy podwójna, a wysiłek uczniów, rodziców i nauczycieli nagrodzony.

Zostaliśmy zaszczyceni otrzymaniem certyfikatu „Szkoły Przyjaznej Rodzinie”. Koordynatorem programu jest nasz dawny uczeń, a obecnie nauczyciel matematyki dr Michał Ziembowski. Wspólnie z Katolicką Szkołą Podstawową w Kaliskach będziemy z p. Michałem w dalszym ciągu kształtować wśród uczniów postawy szacunku dla rodziny.

Tradycją naszej „Babci Jedynki” jest „Niepodległościowy Minimaraton Łochowski”, który tym razem odbył się 9 Listopada. Nad naszym bezpieczeństwem czuwała straż z Łochowa Fabrycznego i Jasiorówki. Wszystkim strażakom i p. Balcerowi serdecznie dziękujemy. Maratończycy eskortowani byli przez Policję Powiatową i policjantów z Komendy Policji w Łochowie. Peleton zamykała niezawodna Służba Zdrowia, która bezinteresownie zapewniła nam opiekę lekarską. Organizację maratonu wsparli sponsorzy: Urząd Miejski w Łochowie, Starostwo Powiatowe w Węgrowie, Piekarnia „Robson” Piekarnia Marek Grądzki, Bank Spółdzielczy w Łochowie, Zakłady Mięsne „Jadów”, Sklep drobiowy Agata Szelest, F-ma ubezpieczeniowa „Ikars”, My-Center Mirosław Miciukiewicz, Wiesława i Jan Tężyńscy, Hurtownia „Górmax” Łochów i Nadleśnictwo Łochów. Bez nich przygotowanie biegu nie byłoby możliwe. Wielkie podziękowania dla sponsorów od całej społeczności uczniowskiej i organizatorów.

                Nasz maraton to niezwykła forma świętowania niepodległości, którą przecież wcale nie tak dawno odzyskaliśmy. To sposób na jednoczenie lokalnej społeczności, a w szczególności łączy dzieci, rodziców, radę pedagogiczną szkoły, lokalne władze. Z myślą o rodzinach, w tegorocznym maratonie, przygotowaliśmy szczególną, rodzinną kategorię. Z niezwykłą przyjemnością obserwowaliśmy drużyny rodzinne, które wbiegały na metę trzymając się za ręce. Wiele radości dało nam też kibicowanie biegaczom. Jak zwykle dobrze się do niego przygotowaliśmy, były transparenty, grzechotki, balony. Maratończycy otrzymali medale, pamiątkowe statuetki, nagrody rzeczowe i tortowe niespodzianki ufundowane przez Cukiernię „Robson” Minimaraton zakończyliśmy festynem rodzinnym, gorącą herbatą, bigosem, smakołykami z grilla i kawiarenki. Nikt nie opuścił szkoły głodny i smutny. Dzieci miały kolorowe buzie, o co zadbały mamy naszych dzieci, a dorośli dzięki Państwu Oniszk zmierzone ciśnienie i cukier. Jak zwykle wielkim zaangażowaniem w rodzinnym festynie wykazały się trójki rodzicielskie.

A oto nasi maratonowi zwycięzcy:

- kategoria dziewcząt do lat 13: 1. Hanna Ciulak; 2. Weronika Przyłucka; 3. Klaudia Ugrewicz Klaudia;

- dziewczęta i kobiety powyżej 13 lat: 1. Izabella Staniszewska; 2. Natalia Jezierska; 3. Karolina Wysocka;

- kategoria chłopców do lat 13: 1. Klaudiusz Smolewski; 2. Dawid Ziółkowski; 3. Jakub Ugrewicz;

- chłopcy i mężczyźni powyżej 13 lat: 1. Daniel Szadkowski; 2. Jakub Rogala; 3. Adam Gąsior;

- bieg rodzinny:  1. Państwo Ziółkowscy; 2. Państwo Białek; 3. Państwo Garwolińscy.

Najmłodszy uczestnik: Mariusz Bryl, a najstarszy p. Bogdan Osiński.

                Zachęcamy wszystkich mieszkańców Łochowa i okolic do wyjścia z domów i świętowania Dnia Niepodległości, w przyszłym roku razem z nami. W zdrowy, radosny, rodzinny sposób spędzimy ten ważny dla Polaków czas dając dobry przykład naszym najmłodszym pociechom. To piękna lekcja i nauka patriotyzmu.

 

                M.S.

 
Michal Krupa