Nowa jakość

czyli o Restauracji u Zamoyskiego w Łochowie

 

                Ciągłe udoskonalenia i szukanie nowych rozwiązań to również domena współczesnej kuchni inspirowanej tradycyjnymi staropolskimi przepisami. Nowa, jeszcze smaczniejsza i unikalna karta dań zagościła od 24 października w Restauracji u Zamoyskiego w Łochowie. Restauracja jest częścią Centrum Konferencyjno – Wypoczynkowego Pałac Łochów, należącego do Grupy Arche.

Nowa karta jest kolejnym po zatrudnieniu doświadczonego w hotelarstwie i gastronomii dyrektora Pana Michała Rzeźnika, etapem w podniesieniu standardu oraz w zmianach, które będziemy realizować w Łochowie i w pozostałych hotelach sieci Arche – mówi Mirosława Grochowska – dyrektor ds. rozwoju - w planach mamy szereg inwestycji w nowe wyposażenie hotelu, szkolenia personelu oraz zagospodarowanie terenu.

Wszystko to z myślą o ciągłości w zapewnianiu  jak najlepszych usług naszym obecnym i przyszłym klientom – dodaje Grochowska.

                Historyczny, odrestaurowany przez Arche S. A  Pałac w Łochowie to miejsce wokół którego skupia się lokalne  życie kulturalne. Kolekcja obrazów, rzeźb oraz odrestaurowany zabytkowy drewniany kościół z XIX wieku przyciągają rzesze turystów, ludzi biznesu oraz młode pary.  Sielski, spokojny krajobraz pogranicza Mazowsza i Podlasia miesza się z lokalnymi tradycjami kulturalnymi.

Harmonijne współistnienie z lokalną społecznością jest dla nas bardzo ważne – deklaruje Piotr Giętkowski – nowy Szef Kuchni Restauracji u Zamoyskiego, - Jestem  Łochowianinem i po latach pracy w najbardziej renomowanych restauracjach w Warszawie, nauki sztuki kulinarnej od najlepszych, czuję się szczęśliwy mogąc wrócić w rodzinne strony i  dać okolicznym mieszkańcom możliwość spróbowania tego, co najlepsze w kuchni polskiej. 

                Prace nad nową kartą trwały kilka tygodni. Twórcom przyświecała idea stworzenia unikalnych dań kuchni polskiej, które są trudne do zrobienia w domu. W karcie znalazło się to, co w naszej tradycji kulinarnej najlepsze,  wszystko to, co przez pokolenia można było pozyskać z lasów i wiejskich podwórek. W Restauracji u Zamoyskiego będzie można spróbować tradycyjnej gęsi w pikantnym sosie wiśniowym, królika, potraw z baraniny, rosołu z kaczki czy stającego się powoli lokalną perełką doskonałego pasztetu z dzika.  Kompozycja nowej karty wiązała się z długim poszukiwaniem odpowiednich dostawców, bowiem dla zespołu Pałacu Łochów najistotniejsze było zapewnienie najwyższej możliwej jakości oraz świeżości potraw.

                Już wkrótce w Restauracji u Zamoyskiego rozpocznie się seria wydarzeń organizowanych specjalnie dla społeczności lokalnej. Trwają prace nad cyklem wieczorów, które w sposób znaczny wzbogacą zarówno kulturalną stronę Łochowa, jak i wpiszą się na stałe w sposób, w jaki mieszkańcy okolicy relaksują się po ciężkim tygodniu pracy.  Restauracja to również idealne miejsce na kolację we dwoje, spotkanie biznesowe czy uroczystość rodzinną.

 

                R

 

 
Michal Krupa