Policyjne info

Akcja „Znicz 2014” przebiegła bezpiecznie

W związku z dniem Wszystkich Świętych, węgrowscy policjanci przeprowadzili działania „Znicz 2014”. Podczas akcji, trwającej od 31 października od godz. 14.00 do 3 listopada doszło do 1 kolizji (parking w Starejwsi) i zatrzymano 3 nietrzeźwych kierujących na terenie powiatu węgrowskiego. Policjanci dbali o bezpieczeństwo podróżujących, kierowali ruchem w miejscach wzmożonego ruchu. W ubiegłym roku podczas długiego weekendu doszło do 9 kolizji i zatrzymano 4 nietrzeźwych kierujących.

Wybierz Najpopularniejszego Dzielnicowego Roku 2014

1 listopada rozpoczął się konkurs na „Najpopularniejszego Dzielnicowego Roku 2014” na terenie powiatu węgrowskiego poprzez opinię społeczną wyrażoną za pomocą ankiety.

Dzielnicowy jako policjant pierwszego kontaktu w rejonie służbowym odgrywa bardzo ważną rolę w działaniach profilaktycznych. Bezpośredni kontakt ze społecznością lokalną umożliwi poznanie potrzeb, obaw i problemów a także zapewni bezpieczeństwo mieszkańcom rejonu. Zachęcamy mieszkańców powiatu węgrowskiego do udziału w konkursie, który potrwa do 30 listopada 2014. Ankiety wraz ze skrzynkami znajdziecie państwo w Urzędzie Miejskim, Starostwie oraz KPP w Węgrowie. Oto dzielnicowi w naszej gminie:

sierż. st. Adam Tokarski, obejmuje granice administracyjne Łochowa (poza ul. Fabryczną i Przemysłową).

sierż. Marzena Wójcik, rejon: Laski, Karczewizna, Kamionna, Dabrowa, Twarogi, Wólka Paplińska, Zambrzyniec, Matały, Kalinowiec, Baczki, Majdan, Osiedle przy ul. Fabrycznej i Przemysłowej w Łochowie.

st. asp. Wojciech Sielaff: Barchów, Budziska, Kaliska, Pogorzelec, Gwizdały, Nadkole, Łazy, Jasiorówka, Burakowskie.

mł. asp. Marcin Styś: Łopianka, Łojew, Samotrzask, Łojki, Jerzyska, Brzuza, Szumin, Łosiewice, Zagrodniki, Ogrodniki, Ostrówek Węgrowski.

Nie bądź obojętny

Zima to okres, w którym Policja odnotowuje znaczną liczbę zgonów osób w wyniku wychłodzenia organizmu. Na zamarznięcia szczególnie narażeni są bezdomni oraz osoby znajdujące się pod wpływem alkoholu. Dlatego też, policjanci właśnie w tym okresie podejmują wzmożone działania prewencyjne mające na celu ochronę takich osób przed zgubnymi skutkami niskich temperatur. Istnieje całodobowa infolinia 987, pod tym numerem można uzyskać informacje na temat najbliższych schronisk, jadłodajni, czy punktów pomocy medycznej. Pod numer 987 zadzwonić może również każdy, kto zna miejsce przebywania osób bezdomnych.

Szkolenie kierowców pojazdów uprzywilejowanych

30. października blisko dwudziestu kierowców karetek pogotowia spotkało się w węgrowskiej  komendzie, by przypomnieć sobie zagadnienia związane z używaniem pojazdów uprzywilejowanych w ruchu drogowym. Asp. Jerzy Bolesta przypomniał również kierującym warunki używania pojazdów w ruchu drogowym, przypomniał o obowiązkowych badaniach i uprawnieniach do kierowania, wymaganiach jakie mają kierujący pojazdami uprzywilejowanymi zgodnie z Ustawą o kierujących a także o wymianie praw jazdy. Kierującym pojazdami uprzywilejowanymi przypomniano podstawowe zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym i wymaganiach wynikających z ustawy o kierujących.

„Pirat Stop” oraz „Trzeźwy poranek”

Ostatni weekend października na drogach powiatu węgrowskiego minął z działaniami „Pirat Stop” oraz „Trzeźwy poranek”. Głównym zadaniem policjantów w tych dniach było zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym i zminimalizowanie ilości zdarzeń drogowych a także przeciwdziałanie agresywnym zachowaniom. Podczas działań policjanci skontrolowali blisko 45 pojazdów i nie odnotowali wypadków. Funkcjonariusze zatrzymywali kierujących pojazdami za przekraczanie prędkości. Takich kontroli było 24. Wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego policjanci ujawnili 1 wykroczenie. Na kierujących pojazdami funkcjonariusze nałożyli 29 mandatów i sporządzili 1 wniosek do sądu. Policjanci sprawdzili również stan trzeźwości 279 kierujących.

Nielegalne papierosy w audi

21. października łochowscy policjanci patrolując ulice Łochowa zatrzymali do kontroli drogowej audi. Kierującym okazał się 31-letni mieszkaniec gminy Łochów. Funkcjonariusze przeszukali pojazd i zabezpieczyli 16 tys. papierosów bez polskich znaków akcyzy. Mężczyzna, który przewoził nielegalny towar został zatrzymany i osadzony w policyjnym areszcie. Kodeks karno skarbowy za takie przestępstwo przewiduje karę pozbawienia wolności do lat 3.

„Odblaski”

Od blisko dwóch miesięcy obowiązuje przepis nakazujący stosowania „odblasków” przez pieszych na drogach, poza terenem zabudowanym. Obserwując drogi i tych, którzy się nimi poruszają, można zauważyć, że nie wszyscy jeszcze przywykli do nowych przepisów i związanych z nimi obowiązków. Często jeszcze można zobaczyć pieszego, który nagle pojawia się w reflektorach samochodu zmuszając kierującego do gwałtownych manewrów, które trzeba wykonać by uniknąć potrącenia. Niestety, nie zawsze kierującemu wystarczy czasu i możliwości by nie doszło do tragedii. Trzeba pamiętać, że każdy człowiek potrzebuje czasu na odpowiednią reakcję. Gdy przeszkoda wyłoni się z ciemności w odległości kilku metrów, czasu nie będzie nigdy dość i prawie zawsze dochodzi do tragedii.

Kolizje ze zwierzętami

Od początku roku węgrowska policja odnotowała na terenie powiatu 357 kolizji drogowych z czego 26 kolizji było z udziałem zwierząt dzikich i gospodarskich. W dwóch przypadkach były to zwierzęta gospodarskie. 13 kolizji miało miejsce na drogach krajowych, 3 - wojewódzkich, 9 - powiatowych i jedna na drogach gminnych. O możliwości wtargnięcia na drogę zwierzęcia informują nas znaki ostrzegacze „zwierzęta gospodarcze” oraz „zwierzęta dzikie”. Widząc taki znak  kierujący powinien zachować szczególną ostrożność od miejsca ustawienia tego znaku. W przypadku kolizji z takim zwierzęciem należy powiadomić jednostkę policji, która informuje odpowiednie służby zajmujące się  usuwaniem  i utylizacją martwych zwierząt. Pozostawienie takiego zwierzęcia na drodze może zagrażać innym kierującym.

Przewoził nielegalne papierosy

14. października 26-latek kierujący porsche ulicami Łochowa nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Widząc policyjny radiowóz gwałtownie skręcił i odjechał w kierunku Węgrowa. Funkcjonariusze ruszyli za odjeżdżającym porsche dając mu sygnały do zatrzymania, które kierujący pojazdem ignorował. Po krótkim pościgu pojazd został zatrzymany w Borzychach, a następnie osadzony w policyjnym areszcie. Wprowadzenie w obrót nielegalnego towaru  naraziłoby skarb państwa na straty ponad 14,5 tys. zł. Kodeks karno skarbowy za takie przestępstwo przewiduje karę pozbawienia wolności do lat 3.

 

Na podstawie info KPP Węgrów

 
Michal Krupa