Policyjne info - Październik 2014

Kolejny pijany za kółkiem

W niedzielę (5.października) dyżurny węgrowskiej komendy otrzymał zgłoszenie, że na trasie Łazy – Szumin kierowca audi zjechał na pobocze i uderzył w drzewo. Funkcjonariusze będąc na miejscu zdarzenia wstępnie ustalili, że mężczyzna kierował pojazdem w stanie nietrzeźwości. Miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie. 44 – letniego mężczyznę z obrażeniami ciała pogotowie ratunkowe przewiozło do szpitala. Policjanci zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy oraz dowód rejestracyjny pojazdu.

Nie zatrzymał się do kontroli drogowej

W piątek (3.października) policjanci z ruchu drogowego podjęli pościg za kierującym hondą, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej w Borzychach. Mężczyzna spowodował kolizję drogową i zawisł na mostku w Zambrzyńcu.

Kiedy policjanci dojechali do miejsca kolizji zastali pusty samochód. Hondę, która stwarzała zagrożenie w ruchu sholowano na parking. Rankiem następnego dnia zgłosił się do komendy mieszkaniec powiatu wyszkowskiego, który oświadczył, że to on kierował pożyczoną hondą. Mężczyznę zbadano na stan trzeźwości. Miał ponad promil alkoholu w organizmie. Został zatrzymany i posadzony w policyjnym areszcie.

Nietrzeźwi w kradzionym samochodzie

W niedzielę 28. września w Gwizdałach funkcjonariusze policji zatrzymali do kontroli drogowej samochód dostawczy z przyczepą. Zbadali na stan trzeźwości kierującego pojazdem i okazało się, że mężczyzna miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Po sprawdzeniach w policyjnych bazach stwierdzono, że kierujący jest poszukiwany do obycia kary a pojazd, którym dwaj mężczyźni się poruszali został skradziony. Funkcjonariusze zatrzymali mężczyzn i osadzili w policyjnym areszcie. 31-letni mieszkaniec woj. lubelskiego odpowiadać będzie za kradzież. Drugi zatrzymany, 25-letni mieszkaniec woj. pomorskiego odpowie jeszcze za kierowanie w stanie nietrzeźwości. Grozi im teraz kara pozbawienia wolności do lat 5.

Wypadek z rowerzystą

14. września w Toporze doszło do wypadku drogowego z udziałem rowerzysty. Policjanci będący na miejscu wypadku wstępnie ustalili, że 22-letni kierujący Oplem podczas wyprzedzania potrącił rowerzystę. W wyniku uderzenia 65-letni mężczyzna został przewieziony do szpitala w Ostrowi Mazowieckiej. 

Zatrzymany z narkotykami

Do zatrzymania doszło w sobotę, 13. września  w Węgrowie, gdzie łochowscy funkcjonariusze podczas kontroli osobistej mieszkańca Łochowa ujawnili środki odurzające. Policjanci przeszukali także pomieszczenia mieszkalne i ujawnili tam fifki oraz słoik z zawartością marihuany. Odnalezione przedmioty policjanci zabezpieczyli a mężczyznę zatrzymali. 19-latek usłyszał zarzuty posiadania marihuany. Grozi mu teraz kara pozbawienia wolności nawet do lat 3.

Zatrzymanie nietrzeźwych kierujących

Policjanci w drugi weekend września zatrzymali na drogach powiatu węgrowskiego trzech nietrzeźwych kierujących, m.in. mieszkańca gm. Łochów, 30-letniego mężczyznę, który kierował rowerem mając blisko 2 promile alkoholu. Po sprawdzeniu w policyjnych bazach okazało się, że mężczyzna ma zakaz kierowania rowerem. Następnego dnia (13.09.) kontrolując Łochów policjanci zatrzymali do kontroli drogowej Peugeota. 22-letni kierujący miał blisko pól promila alkoholu. Funkcjonariusze udaremnili dalsza jazdę nietrzeźwym i zatrzymali im prawa jazdy. Za kierowanie w stanie nietrzeźwości grozi im kara pozbawienia wolności do lat 2.

Działania Pirat Stop - kolejna edycja

Ostatni weekend września to kolejna edycja działań Pirat Stop, prowadzonych przez mazowiecką drogówkę na wszystkich drogach krajowych na terenie województwa. W działaniach zaangażowanych było 360 policjantów wspomaganych przez funkcjonariuszy Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej, Inspektoratu Transportu Drogowego i Straży Miejskich.  Akcja ukierunkowana jest głównie na eliminowanie agresywnych zachowań.  Funkcjonariusze uczestniczący w działaniach skupili się na wykroczeniach polegających  na przekraczaniu dozwolonej prędkości organizując pomiary kaskadowe oraz wykorzystując videorejestratory w radiowozach i motocyklach. W ciągu kilku dni skontrolowano 1399 pojazdów, ujawniono 1240 wykroczeń, w tym 954 przekroczenia dozwolonej prędkości. Łącznie policjanci nałożyli 1140 mandatów. Podczas akcji zatrzymano też 14 praw jazdy. W okresie prowadzonej akcji miało miejsce 5 wypadków drogowych. Były to głównie zdarzenia z udziałem pieszych, do których doszło w miejscach nieoświetlonych, a ich ofiary nie używały elementów odblaskowych. W przypadku akcji prowadzonej na terenie naszego powiatu podstawowym jej celem akcji było zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym na drodze krajowej 62. Policjanci skontrolowali blisko 131 pojazdów i nie odnotowali kolizji ani wypadków. Funkcjonariusze zatrzymywali kierujących pojazdami za przekraczanie prędkości. Takich kontroli było 103. Wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego policjanci ujawnili 5 wykroczeń. Na kierujących pojazdami funkcjonariusze nałożyli 119 mandatów i sporządzili 2 wnioski do sądu. 

W niedługim czasie należy się spodziewać kolejnych tego typu akcji oraz działań, które będą ukierunkowanie na niechronionych uczestników  ruchu drogowego oraz używanie obowiązkowych elementów odblaskowych.

                Za: KPP Węgrów

 
Michal Krupa