Sierpniowa noc filmowa

               Dnia 9 sierpnia Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie przy współpracy z Pałacem Łochów zorganizował na pałacowych błoniach - Noc Filmową w połączeniu z finałem pleneru ceramicznego. Impreza rozpoczęła się o godzinie 18.00 w sobotę i zakończyła o godzinie 3 nad ranem w niedzielę.

                Już od godziny 18.00 zaczęli przybywać pierwsi goście, którzy mogli podziwiać arcydzieła wykonane przez lokalnych artystów podczas pleneru ceramicznego. W tegorocznym plenerze ceramicznym trwającym od 1 do 9 sierpnia, udział wzięli następujący artyści – Daniela Pocenta, Natalia Zofia Kida, Anna Szymczyk, Marta Mauer, Grażyna Czarnecka-Majewska, Michał Majewski, Artur Szydlik, Artur Lis, Tomasz Gorzkowski, Mariusz Posiadała (koordynator pleneru), Klaudiusz Maselewski, Tomasz Łukasiuk, Kacper Tryc, Rafał Żywczyński. Uczestnicy pleneru swoje prace tworzyli w siedzibie MiGOK-u w Łochowie. Noclegi artystom zapewnił Pałac Łochów. Wykonana z gliny ceramika użytkowa oraz rzeźby, odzwierciedlają niezwykły talent, precyzję i pomysłowość ich autorów.

Wystawę wszystkich prac ceramicznych można podziwiać w MiGOK w Łochów.

                Organizatorzy imprezy nie zapomnieli o zapewnieniu wszystkim chętnym cateringu, w postaci grillowanej karkówki, kiełbasek, sałatki - cacyków oraz napojów. Stoisko MiGOK-u cieszyło się wśród zgromadzonych widzów dużym powodzeniem.

                Po zapadnięciu zmroku rozpoczęła się Noc Filmowa. Na ogromnym ekranie jako pierwszy został wyświetlony film w reżyserii Godfrey’a Reggio pt. „Koyaanisqatsi” (1982). Film nie ma klasycznej fabuły ani dialogów. Tworzą go stworzone w zwolnionym tempie obrazy przyrody i miast z różnych stanów USA. Film jest symbolem zwycięstwa natury nad człowiekiem. Podkład muzyczny do projekcji został przygotowany i zagrany na żywo przez zespół - Igor Spolski & The Dudes. Około godziny 22.30 wyświetlono przepiękne zdjęcia i klipy-wizuale z podróży po Nepalu, Malayalamie i Andamanach. Wysłuchać mogliśmy akustycznych brzmień harmony, mandoliny, ukuleli, perkusjonaliów, melodici i wiolonczeli okraszanych oryginalnymi samplami, nagrywanymi przez muzyków z formacji Igor Spolski & The Dudes – podczas ich podróży po Azji.

Po północy Dariusz Makaruk aka Live Electronics - stworzył magiczną atmosferę w specjalnie przez niego skomponowanej ścieżce dźwiękową do filmu – „Twarze dzieci” reż. Jacques Feyder  (1923).

Głównym celem Nocy Filmowej było odtworzenie i wspólne obejrzenie kilku produkcji filmowych z wysłuchaniem muzyki do nich zagranej na żywo.

Noc filmowa w połączeniu z finałem pleneru ceramicznego, to świetna okazja dla mieszkańców Łochowa i okolic, do spędzenia wolnego czasu w miłej i przyjaznej atmosferze. Organizatorzy mają nadzieję, że w przyszłym roku, uda się zorganizować podobne wydarzenia z jeszcze większym rozmachem, na które oczywiście już dziś - bardzo serdecznie zapraszamy.

Renata Gąsiorek

 
Michal Krupa