List otwarty

do organizatorów obchodów rocznicy bitwy pod Jerzyskami

Szanowni Państwo,

   Chciałbym serdecznie podziękować za corocznie organizowanie uroczystości,  upamiętniających poległych w bitwie z wojskami niemieckimi oraz za wspaniałą oprawę z udziałem wojska. Ta bitwa, jedna z tysięcy w skali kraju, jest bardzo ważna dla lokalnego środowiska a szczególnie dla nielicznych już jej uczestników oraz rodzin poległych. To dzięki tym obchodom jest co roku przypominana nasza historia i pamięć o latach minionych i o pokoleniach, które walczyły o istnienie naszej ojczyzny. Liczba uczestników a szczególnie młodzieży z pocztami sztandarowymi świadczy o tym, że ta pamięć jest kultywowana.

 

    Jednak zapomniano o tym, że od 25 lat jesteśmy krajem wolnym i suwerennym. Możemy rozpowszechniać prawdę o naszej historii. A tej prawdy w tych uroczystościach brakuje. Skończmy z kłamstwem komunistycznym i powiedzmy prawdę. Pod Jerzyskami walczyli żołnierze Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych.

   Żenująca jest też osoba, od lat prowadząca te uroczystości. Przekręcanie nazw organizacji i instytucji biorących udział, mimo posługiwania się kartką, oraz pomijanie niektórych z nich przy składaniu wieńców, wypacza rangę tej uroczystości.

   Mam nadzieję, że następna rocznica będzie przebiegać w duchu prawdy historycznej i będzie prowadzona przez kompetentną osobę.

   Z wyrazami szacunku,

 Tadeusz Łuniewski,  Łochów

 
Michal Krupa