TAK- dla życia i rodziny

                Niedzielny poranek 22 czerwca nie napawał optymizmem. Ogromne, ciemne chmury zebrały się nad Łochowem, a o szyby dzwonił letni deszcz. Około godziny 13, po wielu próbach, wreszcie promienie słoneczne przebiły się przez chmury i sprzed  kościoła mógł wyruszyć II Łochowski Marsz dla Życia i Rodziny pod hasłem „Rodzina, Wspólnota, Samorząd”. Organizatorami tego wydarzenia byli Ruch Światło Życie – Kościół Domowy, Caritas i parafia p.w. Niepokalanego Serca N.M.P w Łochowie.

                Kilkaset osób zaopatrzonych w transparenty, flagi, emblematy i dobre humory wystartowało

, aby zamanifestować swoje przywiązanie do tradycyjnych wartości: rodzina, małżeństwo, życie, wspólnota. „Chłopak, dziewczyna - normalna rodzina”, „Stop aborcji”, „Nie dla seksualizacji naszych dzieci”, czy „Stop gender” - to tylko niektóre z wielu towarzyszących marszowi haseł. Były okrzyki, śpiewy i przemówienia. Przemierzając ulicami miasta, uczestnicy dawali swoje świadectwo napotkanym przechodniom, którzy z entuzjazmem patrzyli na pochód i często do niego dołączali.

                Po prawie godzinie marsz dotarł do PSP nr 3 im. Marii Konopnickiej, gdzie na uczestników czekały kolejne atrakcje. Tu rozpoczął się Piknik Rodzinny „Anioły w Łochowie”. Publiczność mogła obejrzeć na scenie bardzo bogaty program artystyczny, m.in. występy dzieci i młodzieży z okolicznych przedszkoli, szkół, świetlic i ogniska muzycznego MiGOK. Wszyscy mali i więksi artyści, którzy zaprezentowali swoje nieprzeciętne umiejętności i talenty zostali nagrodzeni niepowtarzalnymi statuetkami aniołów wykonanymi przez uczestników koła ceramicznego prowadzonego przez Romana Kuzeylaka. W międzyczasie na Orliku odbywał się turniej piłki nożnej. W trakcie pikniku SP  nr 1  im. Baonu Nadbużańskiego została odznaczona przez członka Zarządu ŚZŻAK Mirosława Widlickiego Medalem za zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej za krzewienie wartości patriotycznych.

                Finałem imprezy był współfinansowany przez Nadleśnictwo Łochów i Aptekę Verbena ewangelizacyjny koncert zespołu „Anielsi”, który swoim chrześcijańskim graniem rozgrzał przemokniętą publiczność. Ogromnym optymizmem napawa fakt, iż tak wiele osób uczestniczyło w tych wydarzeniach i pokazało, że rodzina jest dla nich podstawowym fundamentem społeczeństwa.

                Szczególne podziękowania organizatorzy kierują pod adresem darczyńców, sponsorów nagród rzeczowych: BS w Łochowie, „Mirpol”, „Migael”, Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Piekarni „Robson”. Koszty nagłośnienia i materiały reklamowe: Urząd Miejski w Łochowie i Starostwo Powiatowe w Węgrowie.  W organizację pikniku włączyli się KSM, MiGOK, PZW, Akademia Ruchu - Tomasz Wojtasiewicz, Orlik Łochów, PSP nr 3 i wielu  wolontariuszy. Patronat medialny: Gazeta Łochowska, Kurier W i ABC - Tomasz Tuszyński. Dokumentacja fotograficzna - Jadwiga Skóra. Do zobaczenia za rok. Już dziś mamy pomysł jak przechytrzyć deszcz.

                Karol /KSM Łochów/

 
Michal Krupa