Archiwum

Filmowe warsztaty

       Tym razem beneficjenci „Pełnego spektrum” wzięli udział w warsztatach filmowych, jakie odbyły się 23 listopada ub. r. Projekt jest dofinansowany przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, która wspiera działalność młodzieży. Zajęcia poprowadziła Weronika Bilska, absolwentka Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego we Wrocławiu.

       Wspólnie obejrzeliśmy i przeanalizowaliśmy krótki film dokumentalny. Następnie porównaliśmy go z reportażem dziennikarskim. Zastanawialiśmy się nad długością ujęć, doborem muzyki i innym szczegółami, o których rzadko myśleliśmy, oglądając film. Później bawiliśmy się kamerą, którą „Pełne spektrum” zakupiło dzień wcześniej. Weronika Bilska zapoznała nas z najważniejszymi zasadami i sztuczkami zawodu operatora.

       W sobotę udaliśmy się na targowisko miejskie w Łochowie. Tam sprawdziliśmy swoje nowe umiejętności. Trzy grupy przeprowadziły sondy na temat: „Jaka jest dzisiejsza młodzież?”, „Jak prowadzić zdrowy tryb życia” oraz „Jakim zwierzęciem chciałbyś być?”. Spotkaliśmy się z entuzjastycznie nastawionymi rozmówcami, ale także z osobami, które niechętnie udzielały odpowiedzi.

       Dzięki warsztatom filmowym poznaliśmy znaną operatorkę, nauczyliśmy się obsługi kamery, „zderzyliśmy się” z naszymi rozmówcami, a także profesjonalnej obróbki i montażu. Z pewnością nabytą wiedzę, doświadczenia z kontaktu z ludźmi wykorzystamy w przyszłości! 

 

Małgorzata Molska (LO, Ia)